sobota, 13 lipca 2024

Newsroom

Pierwsze zielone obligacje Ghelamco debiutują na Catalyst

msd | 10 lutego 2023
Pomimo zazielenienia długu, Ghelamco Invest nadal płaci – znane z poprzednich emisji – WIBOR 6M plus 5 pkt proc. marży.

Debiutujące w piątek papiery GHE0226 ofertują ten sam kupon, co w siedmiu wcześniejszych emisjach Ghelamco. Okres spłaty długu skrócono jednak z około trzech i pół oraz czterech lat do trzech lat. Razem z dyskontem w cenie emisyjnej (papiery plasowano po 97,2-97,6 proc.) mogło to być odpowiedzią spółki na generalnie nienajlepszą kondycję rynku pierwotnego. W każdym razie zabieg ten przyniósł oczekiwane skutki, ponieważ przydział wartej 30 mln zł poprzedzono 46-proc. redukcją zapisów złożonych przez 127 inwestorów.

Dla Ghelamco Invest, które pozyskuje finansowanie pod realizację projektów grupy Ghelamco w Polsce, była to pierwsza emisja obligacji w ramach przyjętego w grudniu programu emisji do 150 mln euro. Spółka nie sporządziła dla niego prospektu. Nowością jest natomiast fakt, że są to tzw. zielone obligacje. Ghelamco przygotowało bowiem dokument Green Bond Framework i uzyskało niezależną opinię agencji Sustainalytics. Oznacza to jednak, że wpływy z emisji muszą trafić na finansowanie lub refinansowanie wydatków związanych z zielonymi projektami (m.in. budynki o zwiększonej wydajności energetycznej, czy OZE).

Krótko po udanym uplasowaniu pierwszej oferty w ramach nowego programu Ghelamco zapowiedziało kolejną emisję, także na 30 mln zł. Udział w niej wziąć mogą inwestorzy instytucjonalni lub wybrani inwestorzy indywidualni, tj. tacy, którzy już posiadają obligacje spółki. 

W jedynej transakcji, jaką zawarto do godz. 13, debiutujące papiery GHE0226 wyceniono na 100 proc. wartości nominalnej. I oznacza to wzrost o 2,37 pkt proc. względem ceny emisyjnej z ostatniego dnia, w którym można było składać zapisy. 

Na Catalyst notowanych jest też dziewięć starszych serii długu Ghelamco. Największa z nich, czyli GHI1224, pod którą tak naprawdę kryją się trzy emisje, wyceniana jest w piątek na 99,99 proc.

Więcej wiadomości o Ghelamco Invest Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst