środa, 29 stycznia 2025

Newsroom

PKO BP oczekuje ponad 18 proc. ROE w 2027 r.

msd | 24 października 2024
Bank zapowiada zwiększenie odporności modelu biznesowego na spadki stóp procentowych, tak by w perspektywie trzech kolejnych lat osiągnąć 18-proc. zwrot na kapitale przy 0,7-0,9 proc. kosztów ryzyka i zdolności do wypłaty dywidendy lub skupu akcji.

Jak wynika ze świeżo ogłoszonej strategii na lata 2025-2027, PKO BP liczy na zwiększenie transakcyjności klientów skutkujące umocnienie wyniku pozaodsetkowego, wzrost aktywności kredytowej oraz wysoką dyscyplinę kosztową. Wszystko to razem przełożyć się ma na ponad 18-proc. ROE w 2027 r. przy założeniu, że stopa referencyjna NBP będzie wówczas na poziomie 3,5 proc.

Wśród celów finansowych na 2027 r. bank wyznaczył sobie także obniżenie relacji kosztów do dochodów poniżej 35 proc. oraz utrzymanie kosztów ryzyka w przedziale 0,7-0,9 proc. Wszystko to przy zachowaniu zdolności do transferów gotówki dla akcjonariuszy, czy to w formie dywidendy, czy skupu akcji.

Osiągnięcie wyznaczonych celów finansowych umożliwić ma między innymi zwiększenie liczby klientów indywidualnych z obecnych 11,4 mln do 15 mln w 2027 r. Bank chce tego dokonać poprzez stworzenie nowych kanałów dystrybucji, jak i zwiększenie swojego udziału w oszczędnościach gospodarstw domowych. Ponadto, PKO BP zapowiada też znaczące unowocześnienie oddziałów. Chce też zwiększyć swój udział w finansowaniu klientów obszaru biznesowego, a także otworzyć oddziały lub przedstawicielstwa w ośmiu kolejnych krajach UE.

W zakresie transformacji energetycznej PKO zamierza natomiast zostać liderem w zakresie dostarczanego finansowania. Docelowo liczy na ponad 20-proc. udział rynkowy w tym obszarze.

Po sześciu miesiącach tego roku PKO BP wykazywał 19 proc. ROE, przy wskaźniku C/I na poziomie 30,5 proc. i kosztach ryzyka wynoszących 0,39 proc. Słowem, wszystkie te wartości mieściły się w celach wyznaczonych na 2027 r., gdy jednak stopy procentowe znajdować się mają znacząco niżej niż obecnie.

Na GPW notowanych jest sześć serii obligacji PKO BP, po trzy w złotych i euro. Z uwagi na wysokie nominały, papierami (ale tylko w rodzimej walucie) handlują niemal wyłącznie inwestorzy instytucjonalni. 

Więcej wiadomości o PKO Bank Polski S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst