niedziela, 21 lipca 2024

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: MF kusi odsetkami

Emil Szweda | 24 maja 2024
Promocyjne warunki zamiany obligacji oszczędnościowych oraz podniesienie marż obligacji indeksowanych inflacją nie przypadkiem mają miejsce akurat w czerwcu. Gra toczy się 14,5 miliarda złotych.

Na początek trochę backgroundu.  W czerwcu 2022 r. resort finansów wprowadził do sprzedaży obligacje oszczędnościowe roczne i dwuletnie, których oprocentowanie równe było stopie referencyjnej (dwulatki dostały też skromną marżę) i comiesięczną wypłatę odsetek. Papiery okazały się hitem. Sprzedaż obligacji oszczędnościowych przekroczyła wówczas 14 mld zł (wcześniej tylko dwa razy w historii sprzedaż przekroczyła 5 mld zł, mówimy o wyniku lepszym niż łączna sprzedaż z kilku lat w poprzedniej dekadzie). Z tego 5,7 mld zł przypadło właśnie na obligacje roczne. I dla ich posiadaczy przed rokiem MF także przygotował promocję, ale sprzedaż spadła do 6,1 mld zł (z 14 mld zł), z czego 2,6 mld zł przypadło na operacje zamiany. Polacy, którzy rok wcześniej przeznaczyli 5,7 mld zł na zakup rocznych obligacji zabrali część swoich pieniędzy. W tym roku w czerwcu zapadają roczne obligacje warte 2,7 mld zł oraz 1,3 mld zł w obligacjach dwuletnich i resort finansów chce, żeby właściciele obligacji zostawili swoje oszczędności w budżecie.

Dlatego MF zaoferował lepsze niż zwykle warunki zamiany wygasających papierów na nowe serie.  Premia rośnie wraz z tenorem wybieranych papierów i w przypadku np. obligacji czteroletnich (to na nich się skupimy) cena wynosi 99,7 zł, co oznacza 0,3 proc. dyskonta zamiast 0,1 proc. „jak zwykle”. Oczywiście zamieniać obligacje mogą też posiadacze innych serii zapadających w czerwcu 2024 r., (11 mln zł z dziesięciolatek, 408 mln zł czterolatek, 11 mln zł trzylatek). Łącznie chodzi o zamianę 4,4 mld zł. Warto pamiętać, że w czerwcu ub.r., MF także urządził promocję i czterolatki oferowano w drodze zamiany po 99,5 proc. i z oprocentowaniem 7 proc. w pierwszym roku. Lecz mimo lepszych warunków wyjściowych, tamta kampania okazała się umiarkowanym sukcesem. 

Dlatego teraz marchewka zawieszona jest nieco dalej. Od czerwca resort obniżył kupony od obligacji rocznych, dwuletnich i trzyletnich natomiast utrzymał oprocentowanie dla obligacji indeksowanych inflacją i dodatkowo podniósł ich marże. Czterolatki dawać będą 1,5 pkt proc. ponad inflację, a dziesięciolatki 2 pkt proc. (dotąd 1,25 i 1,5 pkt proc.). Obie serie pozwolą zarobić więcej w całym okresie inwestycji, a nie tylko w pierwszym roku. Promocja akurat tych serii też nie jest dziełem przypadku. Od początku roku posiadacze starszych serii obligacji indeksowanych inflacją masowo je umarzają przed terminem zapadalności. Spadek inflacji powoduje, że w kolejne okresy odsetkowe serie wchodzą z niskim oprocentowaniem. Czteroletnie obligacje kupione w czerwcu 2021 r. w ostatni rok odsetkowy wejdą z oprocentowaniem 3,15 proc., te kupione rok i dwa lata później naliczą 3,35 proc. Tymczasem obecnie wciąż jeszcze naliczają one 15,45 proc. oprocentowania (15,7 dla młodszych serii). W czerwcu w nowe okresy odsetkowe wejdą czterolatki warte 8,1 mld zł, które mogą zostać umorzone po wypłacie dwucyfrowych odsetek. Taki sam los może spotkać obligacje dziesięcioletnie z ubiegłych lat (z czerwcowych emisji), warte 1,9 mld zł.  Łącznie z zapadającymi papierami, promocja MF obliczona jest na zatrzymanie przy Świętokrzyskiej 14,5 mld zł. 

Hojność resortu ma drugie oblicze. Jeśli inflacja zacznie topnieć i spadnie trwale do celu RPP, obligacje indeksowane CPI będą płacić około 4-5,5 proc. odsetek lub mniej. Ale ich umorzenie w przyszłości nie będzie już dobrym rozwiązaniem - przy niższej inflacji oprocentowanie obligacji oferowanych w przyszłości także będzie niższe. Alternatywą są jak zawsze obligacje korporacyjne. PCC Exol po czteroletniej przerwie wrócił z publiczną emisją i oferuje 2,7 pkt proc. ponad WIBOR.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Kumulacja ofert

  19 lipca 2024
  Trwają zapisy w trzech publicznych emisjach obligacji adresowanych do szerokiego grona nabywców na bazie prospektów emisyjnych, a od poniedziałku do wyboru będą aż cztery takie oferty. Zła wiadomość jest taka, że podobne kumulacje mogą się nie pojawiać w najbliższych miesiącach.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Letnie oferty

  12 lipca 2024
  Z nowymi emisjami publicznymi wróciły na rynek Victoria Dom i PragmaGO, ta druga po zaledwie miesiącu od ostatniej tego typu oferty. Najbardziej na wzroście zainteresowania długiem korzysta skarb państwa, który w czerwcu sprzedał obligacje oszczędnościowe za 10,2 mld zł.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Rozpędzony rynek pierwotny

  05 lipca 2024
  W II kwartale wartość wszystkich niebankowych emisji obligacji korporacyjnych wyniosła 5,5 mld zł i był to drugi do wielkości wynik kwartalny, od kiedy podobne statystyki mogą być prowadzone. Rekord padł za to w statystykach 12-miesięcznych.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Rosną szanse na nowe emisje

  28 czerwca 2024
  Emisja Cavatiny zakończyła się redukcją zapisów o jedną trzecią. W emisji PragmaGO wartej 30 mln zł, inwestorzy złożyli zapisy na 92,5 mln zł. Inwestorzy są głodni papierów, ale emitenci się nie spieszą z kolejnymi ofertami.
  czytaj więcej