sobota, 19 lipca 2025

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Nowe stare ryzyko

Michał Sadrak | 14 lutego 2025
Wobec sprzyjającej sytuacji rynkowej i możliwości pozyskiwania tańszego finansowania, po stronie przedsiębiorstw nasila się zjawisko przedterminowych wykupów obligacji emitowanych w latach 2022-2024.

W mijającym tygodniu deweloperska Domesta przedterminowo spłaciła część obligacyjnego kapitału, uprzednio emitując nowy dług, ale już bez zabezpieczenia i przy marży niższej o 0,45 pkt proc. Lada dzień trzy wcześniejsze wykupy przeprowadzi też Budlex. W marcu z opcji przyspieszonej spłaty skorzysta natomiast Develia, która papiery z 4,1 pkt proc. marży ponad WIBOR zastępuje nową serią oprocentowaną o 1,5 pkt proc. niżej.

Po tegorocznych przedterminowych wykupach w ostatnim miesiącu są już Marvipol i Indos, które także pozyskały nowe środki na o wiele bardziej atrakcyjnych warunkach. By wspomnieć, że druga ze spółek zeszła z marżą do 4,25 pkt proc. z 5,0 i 5,5 pkt proc. na spłaconych przed czasem seriach. Niewiele wcześniej, bo w grudniu przedterminowe spłaty zrealizowały też CCC, Robyg czy R.Power, z czego dwie ostatnie spółki równocześnie uplasowały nowe emisje, odpowiednio z marżami obniżonymi o 2,25 oraz 1,45 pkt proc.

Krótko rzecz ujmując, warunki rynkowe sprzyjają przedsiębiorstwom do refinansowania droższego długu z ubiegłych lat. Oznacza to jednak, że obligacyjni inwestorzy, szczególnie ci operujący na rynku wtórnym, coraz częściej w swoich kalkulacjach zmuszeni są uwzględnić nasilające się ryzyko przedterminowego wykupu.

Tymczasem w minioną środę na Catalyst zadebiutowały zielone obligacje Polenergii, co prezes GPW wykorzystał, by zapewnić o chęci rozwoju rynku w kierunku zrównoważonego finansowania. O tym, że nie ma róży bez kolców w ostatnich dniach przekonał się jednak Anwim, który musiał podnieść marżę na obligacjach ESG z powodu zbyt niskich wydatków inwestycyjnych na zrównoważony rozwój. Natomiast Tauron zaskakująco przyznał, że nieprzeprowadzenie zapowiadanej emisji papierów ESG wynikać miało między innymi z „okoliczności rynkowych”.

W niemałe zdumienie wprowadziło też Legimi, które tuż przed uruchomieniem zapisów na detaliczne obligacje poinformowało o rezygnacji z emisji. W ostatniej chwili spółka wybrała bowiem finansowanie bankowe. Wciąż trwa natomiast adresowana do inwestorów indywidualnych oferta Cavatiny Holding. Jej okoliczności są co najmniej ciekawe, ponieważ rynek wtórny daje możliwość zakupu starszych obligacji dewelopera przy realnych marżach wyższych nawet o 0,3 pkt proc.

  • Podsumowanie tygodnia: Odbicie deweloperów

    11 lipca 2025
    Prawie wszystkie obligacje Ghelamco wróciły do notowań powyżej 90 proc. (z nawet 60 proc. dwa miesiące wcześniej), poprawiły się też notowania Cavatiny. Raporty sprzedażowe wskazują z kolei na umiarkowanie, ale jednak udany II kwartał dla deweloperów mieszkaniowych.
    czytaj więcej
  • Ostatnia emisja Cavatiny już na Catalyst

    11 lipca 2025
    Seria, którą na początku zapisów oferowano inwestorom po 98,5 proc. zadebiutowała na Catalyst bez transakcji w przedpołudniowych godzinach handlu. Sprzedający wycenił ją na 99,5 proc.
    czytaj więcej
  • Rząd porzuca projekt NABE

    9 lipca 2025
    Wydzielenie aktywów węglowych ze spółek z udziałem skarbu państwa nie znajduje ekonomicznego uzasadnienia, wynika z raportu końcowego przygotowanego przez zespół przy Ministerstwie Aktywów Państwowych.
    czytaj więcej
  • Cavatina Holding wyemituje obligacje warte 50,4 mln zł

    2 lipca 2025
    Inwestorzy zapisali się na papiery dłużne dewelopera o wartości nominalnej 50,36 mln zł, z czego jedna piąta rozliczona zostanie potrąceniem wierzytelności ze starszych obligacji o terminach wykupu pod koniec bieżącego roku.
    czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Japońskie strachy

    18 lipca 2025
    Rentowność obligacji Japonii osiągnęła nienotowane nigdy poziomy w przypadku obligacji trzydziesto- i czterdziestoletnich, a w przypadku dziesięcioletnich wspięła się powyżej 1,55 proc., czyli najwyżej od 2008 r. Chcielibyśmy mieć takie problemy? Cóż, wszystko zależy od skali.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Odbicie deweloperów

    11 lipca 2025
    Prawie wszystkie obligacje Ghelamco wróciły do notowań powyżej 90 proc. (z nawet 60 proc. dwa miesiące wcześniej), poprawiły się też notowania Cavatiny. Raporty sprzedażowe wskazują z kolei na umiarkowanie, ale jednak udany II kwartał dla deweloperów mieszkaniowych.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (czerwiec 2025)

    11 lipca 2025
    W czerwcu obrót na Catalyst osiągnął 569,24 mln zł, czyli poniżej 12-miesięcznej średniej (571,83 mln zł) i o 5,5 proc. mniej miesiąc do miesiąca.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ubywa emisji korporacyjnych

    4 lipca 2025
    Liczba emisji obligacji korporacyjnych przedsiębiorstw nie związanych z branżą finansową spadła od szczytu o ponad 30 proc. licząc w ujęciu dwunastomiesięcznym. Za to ponownie spadła wartość obliczanego przez nas indeksu defaultów.
    czytaj więcej