czwartek, 25 kwietnia 2024

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Sprzedaj wszystko? Nie słyszeli o Catalyst

Emil Szweda, Obligacje.pl | 15 stycznia 2016
Rekordowo tanie surowce, najtańszy od lat złoty, słaniające się indeksy – z punktu widzenia posiadaczy obligacji firm, to jak obserwowanie burzy śnieżnej za oknem. Pod warunkiem, że…

…inwestorzy, którzy szukają spokoju unikają serii o niskich wartościach. Jak przekonują statystyki z ostatnich trzech lat, co czwarta seria obligacji o wartości 10 mln zł lub niższej nie została wykupiona. W tej grupie znajdziemy papiery najbardziej ryzykowne i zarazem kusząco oprocentowane, lecz wymagające ostrożności w wyborze. Jeśli jednak ktoś nie lubi adrenaliny i przypadkiem zwrócił uwagę na rating Getin Noble Banku z okresu emisji obligacji (GNB nie dorobił się oceny inwestycyjnej), może czuć się komfortowo.

Regułę by omijać małe, wysokooprocentowane emisje potwierdził miniony tydzień. Opóźnienia w płatnościach odsetek Biomaksu i Summa Linguae okazały się tylko poślizgami, ale już wniosek o postępowanie układowe Biomedu niczego dobrego nie zwiastuje, choć trudno odmówić firmie potencjału (obecnie produkcja leków, w przyszłości osocza). Niestety, nie można powiedzieć tego samego o finansowaniu.

Mimo tych wydarzeń i ponownie dwucyfrowej rentowności obligacji GNB (to reakcja na przecenę akcji na giełdzie i prezydencki projekt ustawy o sprawiedliwym kursie CHF), Catalyst pozostaje zamarzniętą kałużą na tle wzburzonego oceanu rynków ościennych i słynnej już na cały świat rekomendacji RBS „sprzedaj wszystko”. Co prawda dla zaprawionych w bojach inwestorów, lepiej brzmi hasło lansowane przez Goldman Sachs „kupuj, gdy leje się krew”, ale niekoniecznie musi ono mieć zastosowanie na polskim rynku, gdzie widoczne jest działanie czynników czysto lokalnych. Jednak – co interesujące – mimo rosnących notowań walut (zwykle oznaczało to ryzyko przyspieszenia inflacji), rynek terminowy nie zatrzymał się w swych zapędach do dyskontowania obniżek stóp procentowych przez RPP. Duże znaczenie ma tutaj taniejąca ropa naftowa, ale chyba nikt nie spodziewa się, że notowania WTI ustabilizują się w pobliżu 5 USD za baryłkę?

Poza notowaniami złotego podejście inwestorów do polskiego rynku widać też na rynku obligacji skarbowych. Nasze dziesięciolatki są najtańsze od połowy grudnia i ocierają się o 3 proc. rentowności. Na rynkach rozwiniętych i nie związanych z surowcami trend jest odwrotny – tylko w piątek rentowność niemieckich obligacji spadła o 8,5 proc. do 0,47 proc. Dla jasności – chodzi o dziesięcioletnie obligacje. W piątek w Europie taniały tylko obligacje Polski, Rosji i Turcji, co zastępuje wszelki komentarz (dane za stooq.pl).

Co dalej? Obligacje skarbowe pozostaną benchmarkiem dla korporacyjnych, więc wzrost ich rentowności przełoży się zapewne już niebawem na oprocentowanie papierów firm w nowych emisjach. Dlatego nawet unikając junk bonds w polskim wydaniu, można ostrożnie liczyć na nieco wyższy dochód niż w 2015 r. Czy to wystarczy by przyciągnąć nowych inwestorów detalicznych na Catalyst? A czy kiedykolwiek był z tym problem?

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej