piątek, 28 lutego 2020

Newsroom

Polnord dostał kolejny pozew ws. emisji akcji

msd | 24 stycznia 2020
Ashbridge Commercial Ltd., który był jednym z potencjalnych uczestników dokapitalizowania dewelopera, teraz zdecydował się go pozwać.

Ashbridge informuje w piśmie, iż wobec nieosiągnięcia porozumienia dotyczącego zawarcia z nim umowy objęcia akcji zwykłych na okaziciela serii T złożył pozew o zobowiązanie do złożenia oznaczonego oświadczenia woli wraz z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia niepieniężnego – podał Polnord.

Spółka wyjaśnia jednocześnie, że nie pozwała jeszcze treści pozwu oraz wniosku o zabezpieczenie roszczenia i nie może się odnieść do ich zasadności oraz zastosowanej przez Ashbridge argumentacji.

Jak informuje Polnord, Ashbridge Commercial brał udział w procesie budowania księgi popytu w związku z zamkniętą w grudniu emisją akcji serii T.

W ostatnich dniach pozew w związku z emisją akcji Polnordu złożyła Hanapeta Holdings, obecnie największy akcjonariusz dewelopera z 20-proc. udziałem w jego kapitale. Wnioski zawarte w pozwie spółka uznaje za bazzasadne.

Zamknięta w grudniu emisja akcji przyniesie spółce 137,5 mln zł wpływów brutto, pod warunkiem zgody urzędu antymonopolowego. Większość z 64,85 mln nowych akcji objęła bowiem węgierska Cordia, która po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału Polnordu będzie posiadać ponad 65 proc. jego akcji.

Na razie Polnord nie otrzymał jeszcze wpływów z emisji, co wobec kolejnych pozwów rodzi dodatkowe ryzyko. Emisja miała bowiem na celu przede wszystkim ratowanie jej płynności.

Zamknięcie emisji pozwoliło Polnordowi porozumieć się z bankami w sprawie przesunięcia terminów spłaty 90 mln zł długów. Z własnych środków deweloper spłacił natomiast trzy serie giełdowych obligacji o łącznej wartości 47,2 mln zł.

Na Catalyst pozostają jeszcze cztery serie obligacji Polnordu o łącznej wartości 43,2 mln zł i terminach spłaty do września tego roku. Najbliższy wykup czeka spółkę 27 lutego (14,7 mln zł). Papiery te wyceniane są na 99,05 proc. nominału. Trzy pozostałe serie notowane są po 98-99,4 proc.

Więcej wiadomości o Polnord S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Słodko-gorzki smak poprawy płynności Kredyt Inkaso

  28 lutego 2020
  Mimo wyższych wpłat od dłużników, windykacyjna grupa zanotowała czwartą z rzędu kwartalną stratę netto. Dalszej poprawie uległa struktura zobowiązań. Lecz razem z zadłużeniem topnieje też wartość portfela wierzytelności.
  czytaj więcej
 • Alior Bank miał stratę w IV kwartale

  28 lutego 2020
  Bank zanotował 19,9 mln zł skonsolidowanej straty netto w IV kwartale i 252,8 mln zł zysku w całym roku wobec 713,4 mln zł rok wcześniej. Pochwalić się jednak może historycznie najwyższym wskaźnikiem kapitału Tier I oraz najniższą na rynku zmiennością wskaźnika płynności LCR.
  czytaj więcej
 • Play debiutuje na Catalyst

  28 lutego 2020
  Spółka P4, właściciel sieci Play, wprowadziła do giełdowego obrotu siedmioletnie obligacje na 750 mln zł. Inwestorzy indywidualni raczej nimi nie pohandlują.
  czytaj więcej
 • Grupa Arctic Paper mniej zadłużona

  27 lutego 2020
  W IV kwartale producent papieru wypracował 117,4 mln zł cash flow operacyjne, z czego część trafiła na obniżenie zobowiązań odsetkowych, wynika ze wstępnych danych. Poprawie uległa też płynność grupy.
  czytaj więcej

Emisje