sobota, 23 listopada 2024

Newsroom

Polskie obligacje czekają na wynik brytyjskiego referendum

materiał prasowy Union Investment TFI | 20 czerwca 2016
O przyczynach sukcesywnego wzrostu rentowności polskich obligacji skarbowych oraz prognozowanym zachowaniu cen obligacji w kontekście referendum w Wielkiej Brytanii, mówi Andrzej Czarnecki, zarządzający funduszami obligacji Union Investment TFI.

- Rentowność polskich 10-letnich obligacji skarbowych rośnie – z krótkimi przerwami – od połowy maja. Czym jest spowodowany sukcesywny spadek cen polskiego długu?

- Na przestrzeni ostatnich miesięcy rynek polskich obligacji skarbowych znacząco się zmienił. Pod względem jakościowym najważniejsza jest zmiana struktury posiadaczy polskich papierów rządowych. Udział banków w strukturze finansowania polskiego długu znacząco wzrósł, podczas gdy udział inwestorów zagranicznych spadł.

- Co wywołało te zmiany?

- Polskim bankom bardziej opłaca się inwestować w obligacje, ponieważ są one zwolnione z podatku bankowego. Inwestorzy zagraniczni natomiast postrzegają polskie papiery skarbowe gorzej niż w przeszłości. Szczególnie negatywnie odbierają reformy w Polsce oraz styczniową obniżkę ratingu kredytowego naszego kraju przez agencję S&P.

- Zazwyczaj jest tak, że im mniej obligacji skarbowych znajduje się w rękach zagranicznych inwestorów, tym niższa jest zmienność ich cen. Ta reguła nie sprawdza się ostatnio w przypadku Polski. Dlaczego?

- W ostatnich latach stabilizatorem polskiego rynku długu był sektor bankowy. W I kwartale tego roku krajowe banki znacząco zwiększyły udział papierów skarbowych w swoich bilansach (z uwagi na wspomniany podatek bankowy). Ograniczyły sobie przez to możliwość dokupywania większych ilości obligacji, np. w momentach przeceny. Dlatego tym razem banki nie były w stanie zaabsorbować podaży polskich obligacji generowanej przez inwestorów zagranicznych.

- Co będzie determinowało zachowanie rentowności polskich obligacji w najbliższym czasie?

- Od początku maja głównym czynnikiem wpływającym na nastroje na światowych rynkach finansowych jest kwestia pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Obserwujemy bardzo silną dodatnią korelację pomiędzy rentownościami polskich obligacji a siłą obozu „leave”. Ten czynnik będzie kształtował ceny polskich papierów rządowych aż do ogłoszenia ostatecznych wyników referendum. Fundamenty gospodarcze – w tym dużo lepsza sytuacja makroekonomiczna w Polsce niż w innych krajach regionu, szybki wzrost gospodarczy, niska inflacja oraz zdrowy rynek pracy – nie mają obecnie większego znaczenia dla inwestorów.

- Jak zachowają się polskie obligacje w przypadku Brexitu?

- W przypadku Brexitu rentowności polskich obligacji mogą jeszcze wzrosnąć. Przecena ta dokona się najprawdopodobniej bardzo szybko. W dłuższej perspektywie o cenach polskich papierów skarbowych będą decydowały czynniki makroekonomiczne, które obecnie nie budzą obaw. Jeżeli natomiast Wielka Brytania pozostanie w Unii Europejskiej, czeka nas mocny wzrost cen polskich papierów.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze