piątek, 29 marca 2024

Newsroom

Portfel na koniec roku: obligacje – komentarz Union Investment TFI

Krzysztof Izdebski, Union Investment TFI | 10 września 2018
Z globalnego punktu widzenia, nastroje na rynku długu psują Turcja i Argentyna, jednak na największych rynkach wszystko idzie zgodnie z oczekiwaniami.

Krzysztof Izdebski, Union Investment TFIOstatnia przecena polskich obligacji mogła na jakiś czas wyczerpać sumę negatywnych zdarzeń związanych z naszymi papierami skarbowymi. Znacząca podaż, która pojawiła się na rynku wtórnym, zepchnęła ceny obligacji, co wprost przekładało się także na wycenę jednostek funduszy pieniężnych. Biorąc pod uwagę wielkość polskiego rynku możemy zakładać, że taka seria transakcji szybko się nie powtórzy i dołek na polskich skarbówkach mamy już za sobą, przynajmniej w średnim horyzoncie. Wycena polskiego długu w najbliższym czasie zależeć będzie od dynamiki inflacji i sygnałów co do podwyżek stóp, jakie wyśle Rada Polityki Pieniężnej. A perspektywy są całkiem dobre: ceny nie będą wyraźnie rosły, m. in. ze względu na efekt bazy, zaś pierwszych podwyżek stóp możemy się spodziewać nie wcześniej niż pod koniec przyszłego roku. Można też zakładać scenariusz, w którym poziom inflacji będzie stopniowo rósł, a mimo to stopy procentowe pozostaną bez zmian. RPP może użyć argumentu: inflacja idzie w górę, ale PKB słabnie – chwilowo wolimy ochronić gospodarczy wzrost. Oczywiście spodziewać się można stopniowego wzrostu rentowności obligacji, jednak będzie to raczej chwilowa okazja do zakupów niż oznaka słabości polskich papierów. Polska jest jedynym krajem, uznawanym na rynku za wiarygodny i w miarę bezpieczny, w którym inwestorzy mogą liczyć na tak wysoką realną stopę procentową. To chroni nasz rynek przed dużą zmiennością i zapewnia stabilną obecność inwestorów zagranicznych. Jeszcze niedawno byliśmy papierkiem lakmusowym regionu, teraz wyraźnie różnimy się, na plus, od Węgier, Czech czy Turcji. Tymczasem Ministerstwo Finansów rozsądnie ogranicza podaż nowego długu. Zaspokojenie potrzeb pożyczkowych jest na dobrym poziomie, a deficyt pod kontrolą.

Z globalnego punktu widzenia, nastroje na rynku długu psują Turcja i Argentyna, jednak na największych rynkach wszystko idzie zgodnie z oczekiwaniami. W tym miesiącu spodziewamy się kolejnej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, a w strefie euro spread włoskich obligacji do niemieckich się zmniejsza.

To wszystko sprawia, że fundusze pieniężne wydają się być bardzo rozsądnym wyborem na ostatni kwartał tego roku.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Rekordy pierwszego kwartału

    28 marca 2024
    Za nami najlepszy – dla inwestorów i emitentów – I kwartał w historii publicznych emisji obligacji adresowanych do inwestorów indywidualnych. Padło też kilka innych rekordów, a rynek jest o krok od ustanowienia najbardziej spektakularnego - nowego szczytu wartości emisji przeprowadzonych w czasie 12 miesięcy.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Bycze nastroje

    22 marca 2024
    Inwestorzy otrzymali od Fed to czego chcieli – podtrzymanie nadziei na trzy obniżki stóp procentowych w tym roku. Recesja w niemieckim przemyśle zepchnęła rentowności bundów, natomiast nasze obligacje tym razem ruszyły pod prąd globalnym trendom.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (luty 2024)

    19 marca 2024
    W lutym obrót na Catalyst osiągnął 453,45 mln zł – mniej od 12-miesięcznej średniej (471,50 mln zł), ale i o 4 proc. więcej niż w styczniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Wyżej na dłużej

    15 marca 2024
    Rentowność amerykańskich dziesięciolatek wróciła do lokalnych szczytów z połowy lutego i globalny rynek długu znalazł się w newralgicznym położeniu. Pokonanie szczytów mogłoby spłoszyć inwestorów, którzy w ostatnich miesiącach tak chętnie wpłacali pieniądze do funduszy dłużnych.
    czytaj więcej