czwartek, 25 kwietnia 2019

Newsroom

Portfel na koniec roku: obligacje – komentarz Union Investment TFI

Krzysztof Izdebski, Union Investment TFI | 10 września 2018
Z globalnego punktu widzenia, nastroje na rynku długu psują Turcja i Argentyna, jednak na największych rynkach wszystko idzie zgodnie z oczekiwaniami.

Krzysztof Izdebski, Union Investment TFIOstatnia przecena polskich obligacji mogła na jakiś czas wyczerpać sumę negatywnych zdarzeń związanych z naszymi papierami skarbowymi. Znacząca podaż, która pojawiła się na rynku wtórnym, zepchnęła ceny obligacji, co wprost przekładało się także na wycenę jednostek funduszy pieniężnych. Biorąc pod uwagę wielkość polskiego rynku możemy zakładać, że taka seria transakcji szybko się nie powtórzy i dołek na polskich skarbówkach mamy już za sobą, przynajmniej w średnim horyzoncie. Wycena polskiego długu w najbliższym czasie zależeć będzie od dynamiki inflacji i sygnałów co do podwyżek stóp, jakie wyśle Rada Polityki Pieniężnej. A perspektywy są całkiem dobre: ceny nie będą wyraźnie rosły, m. in. ze względu na efekt bazy, zaś pierwszych podwyżek stóp możemy się spodziewać nie wcześniej niż pod koniec przyszłego roku. Można też zakładać scenariusz, w którym poziom inflacji będzie stopniowo rósł, a mimo to stopy procentowe pozostaną bez zmian. RPP może użyć argumentu: inflacja idzie w górę, ale PKB słabnie – chwilowo wolimy ochronić gospodarczy wzrost. Oczywiście spodziewać się można stopniowego wzrostu rentowności obligacji, jednak będzie to raczej chwilowa okazja do zakupów niż oznaka słabości polskich papierów. Polska jest jedynym krajem, uznawanym na rynku za wiarygodny i w miarę bezpieczny, w którym inwestorzy mogą liczyć na tak wysoką realną stopę procentową. To chroni nasz rynek przed dużą zmiennością i zapewnia stabilną obecność inwestorów zagranicznych. Jeszcze niedawno byliśmy papierkiem lakmusowym regionu, teraz wyraźnie różnimy się, na plus, od Węgier, Czech czy Turcji. Tymczasem Ministerstwo Finansów rozsądnie ogranicza podaż nowego długu. Zaspokojenie potrzeb pożyczkowych jest na dobrym poziomie, a deficyt pod kontrolą.

Z globalnego punktu widzenia, nastroje na rynku długu psują Turcja i Argentyna, jednak na największych rynkach wszystko idzie zgodnie z oczekiwaniami. W tym miesiącu spodziewamy się kolejnej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, a w strefie euro spread włoskich obligacji do niemieckich się zmniejsza.

To wszystko sprawia, że fundusze pieniężne wydają się być bardzo rozsądnym wyborem na ostatni kwartał tego roku.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Nie taki słaby rynek pierwotny

  12 kwietnia 2019
  Wartość przeprowadzonych w I kwartale publicznych emisji obligacji wyniosła 125 mln zł i była o 15 mln zł niższa niż przed rokiem. Jeśli wyeliminować ze statystyk GetBack, różnicy nie było wcale.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2019)

  10 kwietnia 2019
  Obroty w marcu na rynku Catalyst ukształtowały się na poziomie 211,93 mln zł, czyli o 27,54 mln zł więcej niż średnia z ostatnich 12 miesięcy. Taka wartość obrotów oznaczała 23,7 proc. spadek w porównaniu do poprzedniego miesiąca i najmniejsze obroty w 2019 roku.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Rząd tworzy monopol

  07 września 2018
  Kontrowersje, który wzbudził pomysł fundowania rekompensat inwestorom indywidualnym wprowadzonym w błąd przez oferujących, są niczym wobec przyjętego już przez rząd programu zmonopolizowania ewidencji obligacji.
  czytaj więcej
 • Kryzys na rynkach wschodzących, Stany Zjednoczone w zawieszeniu – komentarz Saxo Banku

  06 września 2018
  Dla wielu osób to pierwszy tydzień powrotu do pracy po wakacyjnym relaksie. W związku z tym uważam, że naszym obowiązkiem jest jasno podkreślić sytuację na rynku: to początek od dawna oczekiwanego załamania spowodowanego przez ten sam pieniądz, który tak bardzo pomógł gospodarkom starego i nowego świata w czasie kryzysu w latach 2007-2008.
  czytaj więcej

Emisje