piątek, 26 kwietnia 2024

Newsroom

Pozytywne otoczenie dla polskich obligacji - komentarz Union Investment TFI

Krzysztof Izdebski, Union Investment TFI | 18 lipca 2018
Potencjalne ryzyka dla wyceny polskich obligacji skarbowych mają głównie charakter zewnętrzny. Ciężarem może być potencjalne osłabienie złotego, który dostaje rykoszetem po informacjach dochodzących z handlowej wojny pomiędzy USA i resztą świata.

Krzysztof Izdebski, Union Investment TFIZgodnie z naszymi oczekiwaniami, w ostatnich tygodniach skarbowe obligacje zmiennokuponowe wspierały wycenę jednostek funduszy pieniężnych. Otoczenie rynkowe pozostaje pozytywne dla polskich obligacji. Wykonanie budżetu jest na dobrym poziomie, a Ministerstwo Finansów sfinansowało już ponad 60 proc. potrzeb pożyczkowych na ten rok, co prawdopodobnie ograniczy podaż obligacji w trzecim kwartale. Podczas lipcowego przetargu zamiany widzieliśmy wysoki popyt na papiery dziesięcioletnie – inwestorzy, głównie zagraniczni, kupili obligacje za niemal 2 mld zł.

Ostatnie posiedzenie RPP przed wakacyjną przerwą miało bardzo gołębi wydźwięk, co również jest lekko pozytywne dla rynku długu. Prezes NBP Adam Glapiński stwierdził, że najnowsza, lipcowa projekcja inflacji wzmacnia jego przekonanie o tym, że stopy procentowe pozostaną niezmienione do 2020 roku. Opublikowana projekcja inflacji pokazuje niższą oczekiwaną ścieżkę inflacji bazowej w długim okresie, co może wzmacniać tych członków Rady Polityki Pieniężnej, którzy opowiadają się za stabilizacją stóp procentowych. W głosowaniach rozstrzygnie zapewne głos prezesa Glapińskiego.

Potencjalne ryzyka dla wyceny polskich obligacji skarbowych mają głównie charakter zewnętrzny. Ciężarem może być potencjalne osłabienie złotego, który dostaje rykoszetem po informacjach dochodzących z handlowej wojny pomiędzy USA i resztą świata.

Na rynkach międzynarodowych wśród inwestorów wciąż obserwujemy awersję do ryzyka, czego dowodem jest utrzymywanie się rentowności 10-letnich niemieckich Bundów na poziomie ok. 0,30 proc. Słabo zachowywały się obligacje emerging markets, na czele z Turcją. Pomimo początkowego odbicia po wyborach, tureckiemu rynkowi zaszkodziły działania prezydenta Erdogana, który wykorzystał swoje uprawnienia m. in. do powołania swojego zięcia na stanowisko ministra finansów.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej