niedziela, 03 grudnia 2023

Newsroom

RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pkt bazowych

msd | 04 października 2023
Podczas środowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej obniżyła wysokość stopy referencyjnej z 6,0 do 5,75 proc.

Tym razem decyzja Rady okazała się być zgodna z konsensusem ekonomistów, zakładającym spadek stopy referencyjnej właśnie do 5,75 proc.

„Taki będzie ten cykl: w małych krokach, nie na każdym posiedzeniu i z uwzględnieniem ryzyk dla stabilności finansowej (złoty). Na koniec tego roku stopa referencyjna wyniesie 5,5 proc., na koniec 2024 4 proc.” – wskazali ekonomiści Banku Pekao.

Wcześniej we wrześniu RPP ścięła stopę referencyjną z 6,75 proc. do 6,0 proc., wyraźnie zaskakując rynek swoim ruchem.

Warto odnotować, że choć tym razem sama decyzja Rady była zgoda z oczekiwaniami, to została opublikowana bez uprzedzenia (zwykle godzina ujawnienia decyzji publikowana jest z kilkunastominutowym wyprzedzeniem), a niedługo przed jej ogłoszeniem resort finansów zapowiedział konferencję prasową wiceministra Artura Sobonia, który miał na gorąco skomentować decyzję RPP. Zaraz po jej ogłoszeniu spotkanie z mediami zostało jednak odwołane.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Rynkowy zwrot

  01 grudnia 2023
  Najpierw wstępne odczyty inflacji potwierdziły kierunek spadkowy, a później odczyty PMI wskazały na słabnącą koniunkturę w Europie. W efekcie rentowności spadły. Nie wszystkie karty zostały jeszcze odkryte.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Rekordowy rok 2023

  24 listopada 2023
  Na całoroczne podsumowania jeszcze zbyt wcześnie, ale już dziś wiadomo, że 2023 r. okazał się najlepszym w historii pod względem wartości i liczby przeprowadzonych emisji obligacji korporacyjnych, z wyłączeniem banków, skierowanych do indywidualnych inwestorów na podstawie prospektów.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Nowe warunki już działają

  17 listopada 2023
  Do grupki emitentów zbierających zapisy od inwestorów indywidualnych dołączyły Echo Investment oraz Budlex. A ponieważ Developres wydłużył ofertę ze względów proceduralnych, w pewnym momencie łącznie aż pięciu emitentów prowadziło ogólnodostępną dystrybucję w jednym czasie. Rynek w rozkwicie.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (październik 2023)

  17 listopada 2023
  W październiku obrót na Catalyst osiągnął 507,87 mln zł - powyżej 12-miesięcznej średniej (450,64 mln zł) i o 51,2 proc. od obrotów wygenerowanych we wrześniu.
  czytaj więcej