czwartek, 25 kwietnia 2024

Newsroom

RPP podniosła główną stopę procentową o 75 pb.

msd | 08 marca 2022
Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopę referencyjną z 2,75 do 3,5 proc., poziomu po raz ostatni notowanego przed dziewięcioma laty. To jednak jeszcze nie koniec podwyżek.

RPP podniosła główną stopę NBP o 75 pb. przy rynkowym konsensusie zakładającym jej wzrost o 50 pb. Przy czym z powodu agresji Rosji na Ukrainę i gwałtownego osłabienia złotego w ostatnich dniach oczekiwania rynkowe charakteryzowały się rzadko spotykanym rozstrzałem. Dość wspomnieć, że ekonomiści z banku BNP Paribas oczekiwali wzrostu stopy referencyjnej o 125 pb., a ich koledzy z Banku Pekao i PKO BP obstawiali podwyżkę o 100 pb. 

Od początku października główna stopa NBP wzrosła o 3,4 pkt proc. i nic nie zapowiada, aby to był koniec cyklu zacieśniania polityki pieniężnej przez RPP. Rynek oczekuje bowiem, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy stawka WIBOR 3M wzrośnie z aktualnych 3,81 proc. do ponad 5,4 proc. Wojna i rekordowa słabość złotego podniosły więc oczekiwania na wzrost stóp procentowych o mniej więcej dodatkowe 50 pb. Niemniej, rynek wycenia, że w horyzoncie kolejnych kilkunastu miesięcy stopy powinny zacząć spadać.

Rosnące stopy procentowe niezmiennie działają na korzyść obligacji przedsiębiorstw, które w tych okolicznościach powinny mieć swoje pięć minut. Istotnym zagrożeniem dla tego scenariusza pozostaje jednak wojna za wschodnią granicą, która już odciska piętno na decyzjach inwestorów. Tak na rynku wtórnym, jak i pierwotnym.

Wśród 237 notowanych na Catalyst złotowych korporatów 85 proc. ma zmienny kupon. Odpowiadają one jednak za 97 proc. z 36,9 mld zł znajdującego się w giełdowym obrocie zadłużenia. 

Od czasu pierwszej podwyżki stóp procentowych przez RPP średnie oprocentowanie notowanych na Catalyst zmiennokuponowych obligacji przedsiębiorstw w złotych wzrosło o 2,12 pkt proc. do 5,89 proc. (mediana wzrosła o 2,18 pkt proc. do 5,93 proc.). Trzy- i sześciomiesięczny WIBOR wzrósł w tym czasie kolejno o 3,58 pkt proc. oraz 3,92 pkt proc., co oznacza, że przed obligatariuszami jeszcze spore wzrosty kuponów, a przed firmami kosztów odsetkowych. 

W wydanym po wtorkowym posiedzeniu RPP komunikacie przekazano, że według najświeższej projekcji roczna dynamika inflacji z 50-proc. prawdopodobieństwem wyniesie między 9,3 a 12,2 proc. w 2022 r. W kolejnym roku będzie to między 7,0 a 11,0 proc., a mocniejszy spadek oczekiwany jest dopiero na rok 2024 (2,8-5,7 proc.).

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej