niedziela, 24 listopada 2024

Newsroom

RPP podniosła główną stopę procentową o 75 pb.

msd | 8 marca 2022
Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopę referencyjną z 2,75 do 3,5 proc., poziomu po raz ostatni notowanego przed dziewięcioma laty. To jednak jeszcze nie koniec podwyżek.

RPP podniosła główną stopę NBP o 75 pb. przy rynkowym konsensusie zakładającym jej wzrost o 50 pb. Przy czym z powodu agresji Rosji na Ukrainę i gwałtownego osłabienia złotego w ostatnich dniach oczekiwania rynkowe charakteryzowały się rzadko spotykanym rozstrzałem. Dość wspomnieć, że ekonomiści z banku BNP Paribas oczekiwali wzrostu stopy referencyjnej o 125 pb., a ich koledzy z Banku Pekao i PKO BP obstawiali podwyżkę o 100 pb. 

Od początku października główna stopa NBP wzrosła o 3,4 pkt proc. i nic nie zapowiada, aby to był koniec cyklu zacieśniania polityki pieniężnej przez RPP. Rynek oczekuje bowiem, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy stawka WIBOR 3M wzrośnie z aktualnych 3,81 proc. do ponad 5,4 proc. Wojna i rekordowa słabość złotego podniosły więc oczekiwania na wzrost stóp procentowych o mniej więcej dodatkowe 50 pb. Niemniej, rynek wycenia, że w horyzoncie kolejnych kilkunastu miesięcy stopy powinny zacząć spadać.

Rosnące stopy procentowe niezmiennie działają na korzyść obligacji przedsiębiorstw, które w tych okolicznościach powinny mieć swoje pięć minut. Istotnym zagrożeniem dla tego scenariusza pozostaje jednak wojna za wschodnią granicą, która już odciska piętno na decyzjach inwestorów. Tak na rynku wtórnym, jak i pierwotnym.

Wśród 237 notowanych na Catalyst złotowych korporatów 85 proc. ma zmienny kupon. Odpowiadają one jednak za 97 proc. z 36,9 mld zł znajdującego się w giełdowym obrocie zadłużenia. 

Od czasu pierwszej podwyżki stóp procentowych przez RPP średnie oprocentowanie notowanych na Catalyst zmiennokuponowych obligacji przedsiębiorstw w złotych wzrosło o 2,12 pkt proc. do 5,89 proc. (mediana wzrosła o 2,18 pkt proc. do 5,93 proc.). Trzy- i sześciomiesięczny WIBOR wzrósł w tym czasie kolejno o 3,58 pkt proc. oraz 3,92 pkt proc., co oznacza, że przed obligatariuszami jeszcze spore wzrosty kuponów, a przed firmami kosztów odsetkowych. 

W wydanym po wtorkowym posiedzeniu RPP komunikacie przekazano, że według najświeższej projekcji roczna dynamika inflacji z 50-proc. prawdopodobieństwem wyniesie między 9,3 a 12,2 proc. w 2022 r. W kolejnym roku będzie to między 7,0 a 11,0 proc., a mocniejszy spadek oczekiwany jest dopiero na rok 2024 (2,8-5,7 proc.).

Więcej wiadomości kategorii Komentarze