poniedziałek, 23 maja 2022

Newsroom

RPP podniosła główną stopę procentową o 75 pb.

msd | 08 marca 2022
Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopę referencyjną z 2,75 do 3,5 proc., poziomu po raz ostatni notowanego przed dziewięcioma laty. To jednak jeszcze nie koniec podwyżek.

RPP podniosła główną stopę NBP o 75 pb. przy rynkowym konsensusie zakładającym jej wzrost o 50 pb. Przy czym z powodu agresji Rosji na Ukrainę i gwałtownego osłabienia złotego w ostatnich dniach oczekiwania rynkowe charakteryzowały się rzadko spotykanym rozstrzałem. Dość wspomnieć, że ekonomiści z banku BNP Paribas oczekiwali wzrostu stopy referencyjnej o 125 pb., a ich koledzy z Banku Pekao i PKO BP obstawiali podwyżkę o 100 pb. 

Od początku października główna stopa NBP wzrosła o 3,4 pkt proc. i nic nie zapowiada, aby to był koniec cyklu zacieśniania polityki pieniężnej przez RPP. Rynek oczekuje bowiem, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy stawka WIBOR 3M wzrośnie z aktualnych 3,81 proc. do ponad 5,4 proc. Wojna i rekordowa słabość złotego podniosły więc oczekiwania na wzrost stóp procentowych o mniej więcej dodatkowe 50 pb. Niemniej, rynek wycenia, że w horyzoncie kolejnych kilkunastu miesięcy stopy powinny zacząć spadać.

Rosnące stopy procentowe niezmiennie działają na korzyść obligacji przedsiębiorstw, które w tych okolicznościach powinny mieć swoje pięć minut. Istotnym zagrożeniem dla tego scenariusza pozostaje jednak wojna za wschodnią granicą, która już odciska piętno na decyzjach inwestorów. Tak na rynku wtórnym, jak i pierwotnym.

Wśród 237 notowanych na Catalyst złotowych korporatów 85 proc. ma zmienny kupon. Odpowiadają one jednak za 97 proc. z 36,9 mld zł znajdującego się w giełdowym obrocie zadłużenia. 

Od czasu pierwszej podwyżki stóp procentowych przez RPP średnie oprocentowanie notowanych na Catalyst zmiennokuponowych obligacji przedsiębiorstw w złotych wzrosło o 2,12 pkt proc. do 5,89 proc. (mediana wzrosła o 2,18 pkt proc. do 5,93 proc.). Trzy- i sześciomiesięczny WIBOR wzrósł w tym czasie kolejno o 3,58 pkt proc. oraz 3,92 pkt proc., co oznacza, że przed obligatariuszami jeszcze spore wzrosty kuponów, a przed firmami kosztów odsetkowych. 

W wydanym po wtorkowym posiedzeniu RPP komunikacie przekazano, że według najświeższej projekcji roczna dynamika inflacji z 50-proc. prawdopodobieństwem wyniesie między 9,3 a 12,2 proc. w 2022 r. W kolejnym roku będzie to między 7,0 a 11,0 proc., a mocniejszy spadek oczekiwany jest dopiero na rok 2024 (2,8-5,7 proc.).

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Mała stabilizacja

  20 maja 2022
  Przez ostatnie dwa tygodnie WIBOR 3M wzrósł o 11 pkt bazowych, czyli bardzo niewiele w porównaniu do wcześniejszej dynamiki. Kontrakty FRA „wyceniają” jego wysokość na 7,3 proc. za pół roku, ale na początku maja było to 7,8 proc.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Zmiana reguł gry

  13 maja 2022
  Nowe obligacje oszczędnościowe w ofercie resortu finansów to kolejny cios w dłużne fundusze inwestycyjne, które nie są w stanie zagwarantować inwestorom osiągnięcia podobnych wyników bez podejmowania dodatkowego ryzyka.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Wyprzedaż bez granic

  06 maja 2022
  Amerykańskie dziesięciolatki przebiły granicę 3 proc., a niemieckie 1 proc. rentowności. Nasze zbliżyły się do 6,8 proc., czyli pułapu osiągniętego na dwa tygodnie w październiku 2008 r., miesiąc po bankructwie Lehman Brothers.
  czytaj więcej
 • WIBOR zanotował symboliczny spadek

  06 maja 2022
  Po mniejszej niż oczekiwano podwyżce stóp procentowych WIBOR 3M obniżył się w piątek o 1 pb. do 6,33 proc., a WIBOR 6M pozostał na poziomie 6,55 proc. Rynek nie ma wątpliwości, że to tylko przerwa we wzrostach. Jeśli ma rację, przeciętny kupon na giełdowych korporatach zbliży się do 11,5 proc.
  czytaj więcej