czwartek, 05 października 2023

Newsroom

RPP zaakceptowała działania NBP dotyczące sytuacji sektora bankowego

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 20 listopada 2018
Rada Polityki Pieniężnej zapoznała się z informacją na temat aktualnej sytuacji w sektorze bankowym i zaakceptowała dotychczasowe działania prezesa i zarządu NBP – poinformowano w komunikacie po posiedzeniu RPP.

Sam komunikat, choć z pozoru lakoniczny, w sposób oczywisty nawiązuje do wydarzeń z ostatnich dni i zamieszania jakie towarzyszy bankom Leszka Czarneckiego. Warto bowiem przypomnieć, że publikacja komunikatów po jednodniowych posiedzeniach RPP, a z takim mieliśmy do czynienia we wtorek, bynajmniej nie jest typową praktyką Rady.

Z niedzieli na poniedziałek, po nocnym posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej, na którym omawiano sytuację Getin Noble Banku i Idea Banku, NBP zadeklarował „gotowość natychmiastowego uruchomienia wsparcia płynnościowego w celu zapewnienia obsługi zobowiązań wobec klientów banków”.

We wtorek, po kilku dniach ostrej przeceny, notowania podporządkowanych obligacji Getin Noble Banku zaczynają odbijać. Wciąż jednak wiele serii notowanych jest po 50 proc. nominału lub poniżej. Seria GNB0819 z najbliższym terminem wykupu drożeje do 65 proc. nominału, co wciąż oznacza, że jej rentowność (72,4 proc. brutto) przekracza cenę.

Jedynymi senioralnymi papierami GNB (GNO0320) handlowano wyłącznie na otwarciu sesji, gdy właściciela zmienił dług o wartości 334 tys. zł. Być może ktoś pokusił się o arbitraż, bo to obligacje, w których naruszono warunki emisji (od 2016 r., gdy GNB wszedł w program naprawczy), co oznacza możliwość przedstawienia ich do przymusowego wykupu po 100 proc. wartości nominalnej.

Więcej wiadomości o Getin Noble Bank S.A., Idea Bank S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Novdom zwiększył zysk i obniżył płynność gotówkową

  04 października 2023
  Przasnyski deweloper zamknął I półrocze z 12 mln zł zysku netto. W wyniku ujemnych przepływów operacyjnych jego stan środków pieniężnych obniżył się jednak do 11,7 mln zł, z czego większość pozostawała zablokowana na rachunkach powierniczych.
  czytaj więcej
 • Dobra sytuacja pieniężna Cordii

  04 października 2023
  Mimo ujemnych przepływów operacyjnych i wzrostu krótkoterminowego zadłużenia, węgierski deweloper utrzymał płynność gotówkową na wysokim poziomie, inwestując przy tym część nadwyżek w bony i obligacje skarbowe na rodzimym rynku.
  czytaj więcej
 • HB Reavis naruszył warunki emisji obligacji

  04 października 2023
  Naruszenie jednego z kowenantów dotyczy wygasających na początku grudnia papierów HBR1223 o wartości 85 mln zł. Deweloper zapewnia jednak o odpowiednich rezerwach płynności na wykup papierów w zamierzonym terminie.
  czytaj więcej
 • Kruk zapowiada emisję obligacji do 450 mln zł

  04 października 2023
  W najbliższym czasie windykacyjna spółka zamierza zamknąć swoją największą emisję papierów dłużnych na krajowym rynku.
  czytaj więcej