czwartek, 13 czerwca 2024

Newsroom

Sąd nie zgodził się na aresztowanie Leszka Czarneckiego

msd | 22 grudnia 2020
Sąd Rejonowy w Warszawie nie uwzględnił wniosku prokuratury o areszt dla głównego akcjonariusza Getin Noble Banku oraz Idea Banku.

Wobec biznesmena nie zastosowano także żadnych środków zapobiegawczych, wynika z informacji podanych na twitterze przez Romana Giertycha, adwokata Leszka Czarneckiego.

„Sąd nie uwzględnił wniosku prokuratora mimo przyjęcia, że zachodzi duże prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa zarzucanego Leszkowi Cz. przez prokuratora„ – poinformowała Prokuratura Regionalna w Warszawie, która zapowiedziała zaskarżenie postanowienia sądu.

W sierpniu prokuratura skierowała do sądu wniosek o aresztowanie Leszka Czarneckiego, który przebywa poza granicami kraju. Postanowienie sądu o aresztowaniu biznesmena pozwoliłoby ogłosić wobec niego zarzuty w aferze GetBacku. Chodzić miałoby między innymi o podejrzenie popełnienia oszustw na kwotę ponad 130 mln zł wobec klientów Idea Banku, którzy kupili obligacje GetBacku.

W związku z działaniami prokuratury Komisja Nadzoru Finansowego chciała usunięcia Leszka Czarneckiego ze stanowiska przewodniczącego rad nadzorczych Getin Noble Banku oraz Idea Banku. Walne zgromadzenia obu instytucji nie podzieliły stanowiska nadzorcy.

W miniony poniedziałek Getin Noble Bank spłacił obligacje na 24,2 mln zł. Na Catalyst wciąż znajduje się natomiast 19 serii jego podporządkowanego długu, z czego najbliższe wygasać będą w lutym, marcu i kwietniu przyszłego roku. W poniedziałek pierwszą z nich wyceniano na 98,5 proc., a dwie kolejne na 97,9 proc. oraz 97 proc. 

Więcej wiadomości kategorii Prawo