sobota, 12 lipca 2025

Newsroom

Sąd nie zgodził się na aresztowanie Leszka Czarneckiego

msd | 22 grudnia 2020
Sąd Rejonowy w Warszawie nie uwzględnił wniosku prokuratury o areszt dla głównego akcjonariusza Getin Noble Banku oraz Idea Banku.

Wobec biznesmena nie zastosowano także żadnych środków zapobiegawczych, wynika z informacji podanych na twitterze przez Romana Giertycha, adwokata Leszka Czarneckiego.

„Sąd nie uwzględnił wniosku prokuratora mimo przyjęcia, że zachodzi duże prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa zarzucanego Leszkowi Cz. przez prokuratora„ – poinformowała Prokuratura Regionalna w Warszawie, która zapowiedziała zaskarżenie postanowienia sądu.

W sierpniu prokuratura skierowała do sądu wniosek o aresztowanie Leszka Czarneckiego, który przebywa poza granicami kraju. Postanowienie sądu o aresztowaniu biznesmena pozwoliłoby ogłosić wobec niego zarzuty w aferze GetBacku. Chodzić miałoby między innymi o podejrzenie popełnienia oszustw na kwotę ponad 130 mln zł wobec klientów Idea Banku, którzy kupili obligacje GetBacku.

W związku z działaniami prokuratury Komisja Nadzoru Finansowego chciała usunięcia Leszka Czarneckiego ze stanowiska przewodniczącego rad nadzorczych Getin Noble Banku oraz Idea Banku. Walne zgromadzenia obu instytucji nie podzieliły stanowiska nadzorcy.

W miniony poniedziałek Getin Noble Bank spłacił obligacje na 24,2 mln zł. Na Catalyst wciąż znajduje się natomiast 19 serii jego podporządkowanego długu, z czego najbliższe wygasać będą w lutym, marcu i kwietniu przyszłego roku. W poniedziałek pierwszą z nich wyceniano na 98,5 proc., a dwie kolejne na 97,9 proc. oraz 97 proc. 

Więcej wiadomości kategorii Prawo

  • Rząd porzuca projekt NABE

    9 lipca 2025
    Wydzielenie aktywów węglowych ze spółek z udziałem skarbu państwa nie znajduje ekonomicznego uzasadnienia, wynika z raportu końcowego przygotowanego przez zespół przy Ministerstwie Aktywów Państwowych.
    czytaj więcej
  • NIK gorzko o działaniach KNF i prokuratury ws. GetBacku

    8 lipca 2025
    Najwyższa Izba Kontroli nie zostawiła suchej nitki na działaniach nadzorcy i wymiaru sprawiedliwości w sprawie GetBacku. UKNF odpowiada jednak, że został potraktowany nieobiektywnie, a sama kontrola NIK zawiera błędne oceny zgromadzonego materiału.
    czytaj więcej
  • Listy zastawne z przywilejami dla kredytobiorców

    1 lipca 2025
    Jurand Drop, wiceminister finansów, cierpko ocenił postulaty grupy roboczej Europejskiego Kongresu Finansowego, która chciała m.in. zwolnienia podatkowego dla długoterminowych nabywców listów zastawnych. Ale inwestorzy i tak będą mogli liczyć na bonusy - wynika z naszych ustaleń.
    czytaj więcej
  • Zarząd i rada nadzorcza Włodarzewskiej staną przed sądem

    24 czerwca 2025
    Po ośmiu latach od ogłoszenia upadłości deweloperskiej spółki do sądu trafił pierwszy akt oskarżenia przeciwko byłym członkom zarządu i rady nadzorczej Włodarzewskiej.
    czytaj więcej