czwartek, 18 lipca 2019

Newsroom

Spadek obrotów obligacjami firm

msd | 10 września 2018
Wartość sesyjnych obrotów korporacyjnym długiem spadła w sierpniu o 32,5 proc. m/m i 19,9 proc. r/r do 95,3 mln zł. Wciąż ponad połowę handlu stanowiły obligacje pochodzące z publicznych ofert prospektowych, kierowany głównie do inwestorów indywidualnych.

Inwestorzy najwyraźniej postanowili odpocząć w sierpniu od rynku korporacyjnego długu po intensywnym lipcu, gdy sesyjne obroty sięgnęły – wysokich jak na wakacyjne miesiące – 141,1 mln zł. Ostatecznie sierpniowy handel w ramach arkusza zleceń zamknięto kwotą 95,3 mln zł, co było najsłabszym wynikiem od lipca ubiegłego roku (78,5 mln zł).

Wyraźny spadek aktywności na Catalyst dotyczył nie tylko instytucji, ale też drobnych inwestorów, co poznać daje po sobie liczba zawartych transakcji. Podsumowano ją na 5,3 tys. wobec 6,4 tys. w lipcu oraz 5,7 tys. rok wcześniej. Oznacza to też spadek średniej wartości transakcji do 17,9 tys. zł.

Najwyższe obroty sesyjne zrealizowano w sierpniu na pochodzących z publicznej oferty obligacjach Orlenu. Handel serią PKN0722 sięgnął 8,9 mln zł, natomiast w przypadku serii PK10622 było to 5,4 mln zł. Między nimi znalazło się jeszcze miejsce dla obligacji Echa Investment, także pochodzących z oferty publicznej (ECH0721 – 5,7 mln zł). Kolejne miejsca przypadły obligacjom Cyfrowego Polsatu oraz PZU (odpowiednio 4,2 mln zł oraz 3,6 mln zł), które na rynku pierwotnym trafiły do inwestorów instytucjonalnych.

Tak czy inaczej, udział publicznych ofert w obrocie korporacyjnym długiem utrzymał się powyżej 50 proc. Sesyjny handel tego typu obligacjami, trafiającymi głównie do portfeli inwestorów detalicznych, Obligacje.pl podliczyły na 55,4 mln zł według wartości nominalnej (statystki GPW uwzględniają też premię/dyskonto).

Co natomiast istotne, wyraźny spadek obrotów w sierpniu dotyczył nie tylko korporatów, ale i wszystkich obligacji. Łączna wartość sesyjnego handlu papierami dłużnymi wyniosła w sierpniu 111,2 mln zł, co znaczy, że była o 38,7 proc. niższa niż w lipcu i o 40,6 proc. niższa niż przed rokiem.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Kwietniowa emisja Vantage Development trafiła na Catalyst

  17 lipca 2019
  Wrocławski deweloper wprowadził do giełdowego obrotu objęte przez 74 inwestorów 3,5-letnie niezabezpieczone papiery o wartości 45,37 mln zł.
  czytaj więcej
 • Catalyst niknie w oczach

  17 lipca 2019
  Od czterech lat systematycznie spada liczba spółek notowanych na Catalyst. Rynek wtórny daje coraz mniej możliwości dywersyfikacji obligacyjnego portfela, a o poprawę będzie trudno, ponieważ obligacje korporacyjne to coraz częściej domena inwestorów typu private debt.
  czytaj więcej
 • Dług finansowy Kruka przekroczył 2 mld zł

  10 września 2018
  Windykator ma duży apetyt na nowe inwestycje. Tak duży, że rozważa pozyskanie inwestora finansowego, który pomógłby sfinansować podbój południowej Europy.
  czytaj więcej
 • Pragma Inkaso ponownie ze stratą netto

  10 września 2018
  Pomimo zakończonej restrukturyzacji kosztów windykacyjna spółka miała w II kwartale prawie 0,8 mln zł jednostkowej straty netto. Dopiero na poziomie grupy wykazano zysk, który pochodził z działalności Pragmy Faktoring.
  czytaj więcej

Emisje