poniedziałek, 23 maja 2022

Newsroom

Styczniowy popyt na obligacje oszczędnościowe ma się dobrze

msd | 18 stycznia 2022
Choć warunki emisji detalicznych obligacji skarbu państwa pozostają nieprzyzwoicie słabe z punktu widzenia nabywców, to w połowie stycznia ich sprzedaż sięgała już około 1,6 mld zł.

Jak wynika z obliczeń Obligacje.pl, do 17 stycznia w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych zarejestrowano już 1,58 mld zł obligacji oszczędnościowych ze styczniowej oferty. A ponieważ sama rejestracja papierów następuje z kilkudniowym opóźnieniem, to śmiało możemy zakładać, że poziom faktycznej sprzedaży detalicznych obligacji był nieco wyższy. Oznaczałoby to, że mimo niezmienionej już od 20 miesięcy oferty Ministerstwa Finansów i płynących zewsząd głosów krytyki, popyt na papiery oszczędnościowe nadal ma się całkiem nieźle.

Do 17 stycznia w KDPW zarejestrowano ponad 703 mln zł trzymiesięcznych obligacji OTS0422, które oprocentowane są ledwie na 0,5 proc. w skali roku, mimo że główna stopa NBP to już 2,25 proc. Prawie 549 mln zł to z kolei antyinflacyjne czterolatki COI0126, a kolejne 228 mln zł stanowiły emerytalne papiery o dziesięcioletnim okresie do wykupu (EDO0132), których oprocentowanie w przyszłości także zależeć będzie od wskaźnika inflacji. Póki co, stałokuponowych dwulatek DOS0124 zarejestrowano 58 mln zł, a kolejne 25 mln zł to trzyletnie papiery TOZ0125, których oprocentowanie jest uzależnione od wskaźnika WIBOR. Pozostałe 15 mln zł to sześcio- i dwunastoletnie papiery rodzinne, dostępne wyłącznie dla beneficjentów programu 500+.

W miniony poniedziałek resort finansów pochwalił się, że w ubiegłym roku sprzedał łącznie 43,3 mld zł obligacji oszczędnościowych, bijąc rekord z 2020 r. o ponad połowę. Nadal wysokie zainteresowanie papierami skarbowymi pod koniec 2021 r., które kontynuowane jest także w styczniu, pozwala zadać więc pytanie o to, gdzie Ministerstwo Finansów ma znaleźć motywację do podniesienia kuponów w nowych ofertach.

Powodów do narzekań bynajmniej nie powinni mieć nabywcy antyinflacyjnych papierów z ubiegłych lat. Jak już sygnalizowaliśmy po grudniowym odczycie inflacji (8,6 proc. r/r), od lutego pochodzące z zeszłorocznej oferty czterolatki COI0225 wejdą w nowy okres odsetkowy przy kuponie sięgającym 9,35 proc. w skali roku. Nabywane rok wcześniej obligacje COI0224 oprocentowane będą zaś na 9,85 proc. W przypadku niektórych obligacji dziesięcioletnich (np. kupowanych przed dwoma laty EDO0230) odsetki przekroczą już 10 proc. rocznie. Podobnie sprawa ma się z częścią obligacji rodzinnych.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje