sobota, 30 listopada 2024

Newsroom

To właściwy moment na obniżkę stóp procentowych w Polsce

Dariusz Lasek, dyrektor inwestycyjny ds. papierów dłużnych Union Investment TFI | 13 sierpnia 2016
Dużo wolniejszy od oczekiwanego rozwój polskiej gospodarki w II kwartale 2016 r. powinien przekonać Radę Polityki Pieniężnej do obniżki stóp procentowych.

Kiedy w I kwartale 2016 r. polska gospodarka spowolniła, nie byliśmy zaskoczeni. Jednak dynamika wzrostu PKB w II kwartale 2016 r. (choć lepsza niż ostatnio) budzi nasz niepokój o tempo rozwoju gospodarczego w naszym kraju w drugiej połowie roku. Stawia też pod znakiem zapytania prognozowany przez nas wzrost PKB w całym 2016 r. na poziomie 3,3 proc.

Co gorsza, dynamika wzrostu gospodarczego w Polsce prezentuje się dość słabo na tle innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W II kwartale 2016 r. PKB na Węgrzech wzrósł o 2,6 proc. r/r (po zdecydowanie słabszym I kwartale i przy oczekiwaniach na poziomie 1,9 proc.), a w Rumunii aż o 6 proc., na co wpłynęła m.in. zwiększająca się dynamicznie konsumpcja prywatna.

Dużo wolniejszy od oczekiwanego rozwój polskiej gospodarki w II kwartale 2016 r. (szczególnie na tle państw regionu) powinien przekonać Radę Polityki Pieniężnej do obniżki stóp procentowych. Naszym zdaniem to dobry moment na taki ruch. Przypuszczamy, że pomoże on nie tylko naszej gospodarce, ale i skłoni wielu inwestorów zagranicznych do powrotu na polski rynek obligacji.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Kolejny atak popytu

    29 listopada 2024
    Po raz trzeci na przestrzeni trzech tygodni rentowność naszych dziesięciolatek próbuje przejść przez poziom 5,5 proc., czemu towarzyszy także spadek rentowności na rynkach globalnych. Inwestorzy dyskontują przyszłe obniżki stóp, co może nie jest dobrą wiadomością dla gospodarki, ale dla inwestorów z obligacjami w portfelach - jak najbardziej.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (październik 2024)

    25 listopada 2024
    W październiku obrót na Catalyst osiągnął 551,88 mln zł, powyżej 12-miesięcznej średniej (520,44 mln zł) i o 22,8 proc. więcej od obrotów wygenerowanych we wrześniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Drugi wynik w historii

    22 listopada 2024
    Nuklearna doktryna Putina nie zaszkodziła naszym obligacjom. Rynek nie bierze serio pod uwagę bezpośredniego konfliktu Rosji z NATO. Słabiej wiedzie się obligacjom amerykańskim.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Oddech ulgi

    8 listopada 2024
    Zgodnie z przewidywaniami, dzień ogłoszenia wyniku wyborów prezydenckich w USA przyniósł przesilenie na rynku obligacji. Rentowność amerykańskich papierów najpierw skoczyła, ale po szybko odbiła się od linii łączącej szczyty z października 2023 r. i kwietnia br. Lecz problem zadłużenia pozostał.
    czytaj więcej