niedziela, 24 listopada 2024

Newsroom

Trzymiesięczny WIBOR rośnie do 1,26 proc.

Michał Sadrak | 4 listopada 2021
W ślad za środową decyzją RPP trzy- i sześciomiesięczne WIBOR-y, o które opiera się oprocentowanie znakomitej większości obligacji korporacyjnych rosną do 1,26 i 1,70 proc.

Podczas czwartkowego fixingu WIBOR 3M wzrósł o 42 pb. do 1,26 proc., a WIBOR 6M podskoczył o 65 pb. do 1,70 proc. Dla pierwszej ze stawek może to oznaczać, że nie jest ona nawet w połowie drogi do tego, co obstawia rynek terminowy. Jeśli wierzyć oczekiwaniom z kontraktów FRA, za rok trzymiesięczny WIBOR miałby się zbliżyć do 3,3-3,4 proc., co z kolei sugeruje scenariusz, w którym główna stopa NBP miałaby wynosić około 3,25 proc. wobec aktualnych 1,25 proc.

Rosnące stopy to oczywiście wyższe koszty obsługi długu dla przedsiębiorstw, co z drugiej strony oznacza wyższe odsetki dla właścicieli większości obligacji korporacyjnych. Na niezłe perspektywy przed zmiennokuponowymi korporatami uwagę zwraca Mikołaj Raczyński, nowo powołany członek zarządu Noble Funds TFI.

- Otoczenie gospodarcze pozostanie sprzyjające (wysoki nominalny wzrost PKB), więc ryzyko kredytowe pozostanie ograniczone, zaś wyższy WIBOR po podwyżkach stóp będzie oznaczał z czasem wyższe kupony z obligacji – twierdzi zarządzający.

Prawie 86 proc. z ponad 230 notowanych na Catalyst serii obligacji korporacyjnych ma oprocentowanie oparte o trzy- lub sześciomiesięczny WIBOR. Papiery te odpowiadają za niemal 97 proc. wartości znajdującego się w obrocie złotowego długu firm. W uproszczeniu, każdy 1 pkt proc. wzrostu WIBOR-u (akurat przed październikową podwyżką stóp trzymiesięczna stawka wynosiła 0,23-0,25 proc.) oznacza więc dla notowanych na Catalyst firm konieczność zapłacenia odsetek wyższych w sumie o około 366 mln zł rocznie.

Co do zasady, oprocentowanie zmiennokuponowych papierów ustalane jest od dwóch do sześciu dni roboczych przed rozpoczęciem nowego okresu odsetkowego (najczęściej trzy lub cztery dni). Oznacza to, że pierwsze efekty dostosowania WIBOR-ów do środowej decyzji RPP oglądać będziemy w połowie przyszłego tygodnia. 

Tymczasem po środowej decyzji RPP trwa wyprzedaż obligacji skarbowych z krótszego końca krzywej dochodowości, windując rentowność dwulatek do ponad 2,7 proc., tj. najwyższego poziomu od 2014 r.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze