piątek, 19 kwietnia 2024

Newsroom

Tydzień na kredyt - komentarz Vestor DM (26.01)

Michał Mordel i Wojciech Woźniak, analitycy Vestor DM | 27 stycznia 2016
Analitycy Vestor DM o najważniejszych wydarzeniach minionego tygodnia na Catalyst.

Tydzień w skrócie – główne wydarzenia

PZU (22.01) – Agencja S&P obniżyła rating siły finansowej spółki do A- z A oraz utrzymała perspektywę ratingową na poziomie negatywnym. Agencja poinformowała, że obniżenie ratingu nie wynika ze zmiany kondycji finansowej spółki, a jest związana z decyzją o obniżeniu oceny ratingowej Polski z A- do BBB+ dla długoterminowych zobowiązań w walutach obcych oraz z A/A-1 do A-/A-2 dla odpowiednio długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie lokalnej, z perspektywą negatywną.

PGNiG (25.01) – Spółka wypowiedziała umowę z agencją Standard&Poors dotyczącą oceny kredytowej PGNiG oraz obligacji wyemitowanych przez PGNiG Finance AB, podmiotu zależnego od spółki. Ostatni rating na poziomie BBB- z perspektywą stabilną, jaki agencja S&P nadała PGNiG, pochodzi z 28.11.2012.

Murapol (25.01) – Agencja ratingowa Eurorating nadała spółce rating kredytowy na poziomie "BB" ze stabilną perspektywą. Agencja argumentuje rating m. in. dobrą dywersyfikacją geograficzną działalności, zadłużeniem spółki na umiarkowanym poziomie; zadowalającą płynnością. Do silnych stron spółki Eurorating zalicza wysoką rentowność sprzedaży oraz wysokie stopy zwrotu z aktywów i z kapitału własnego oraz politykę reinwestowania przez spółkę 90 proc. wypracowywanych zysków. Do negatywów zaliczają dużą cykliczność rynku oraz relatywnie niską transparentność sprawozdawczości.

Vistal Gdynia (20.01) – Spółka przedterminowo wykupiła wszystkie pozostałe obligacje serii B o łącznej wartości nominalnej 16 mln PLN. Obligacje miały oprocentowanie WIBOR3M+5,6 pkt proc.

Mak Dom (19.01) – Spółka wykupiła przed terminem trzyletnie obligacje serii B o wartości 10 mln PLN. Mak Dom podał w komunikacie, iż wcześniejszą spłatę należy wiązać z uplasowaną przez spółkę zależną MD-Capital emisją na 15 mln PLN. Przydzielone przed weekendem nowe obligacje mają trzyletni okres spłaty, a wysokość kuponu nie jest publicznie znana. Papiery nie trafią do obrotu.

Polbrand (21.01) – Spółka uplasowała dwie prywatne emisje obligacji serii D i J o łącznej wartości 4,4 mln PLN. Warunki obu emisji nie są publicznie znane, a spółka nie zamierza wprowadzać ich do obrotu na rynku Catalyst.

Murapol (19.01) – Obligacje serii R o wartości 22,5 mln PLN i oprocentowaniu 4,6 proc. zadebiutowały na rynku Catalyst.

 

Opinia Moody’s w sprawie podatku bankowego

Agencja wyraziła opinię, iż podatek bankowy będzie miał negatywny wpływ na sektor bankowy, obniży jego zdolność do absorbowania wstrząsów i w 2016 roku będzie kosztował sektor 4,4 mld PLN. Moody's szacuje, że podatek zabierze od 16 proc. zysku netto w przypadku BZ WBK do 64proc. zysku dla Getin Noble Banku. Analitycy Moody's oceniają, że Bank BGŻ BNP Paribas może zanotować stratę w 2016 roku w wyniku wprowadzenia podatku, z kolei Bank BPH będzie zwolniony z podatku, ponieważ jest w programie naprawczym.

Moody’s uważa ponadto, że banki będą przerzucać część kosztów związanych z podatkiem na swoich klientów zwiększając marże, chociaż wysoka konkurencyjność sektora ograniczy ten proces. Zdaniem agencji, polski sektor bankowy jest obecnie dobrze skapitalizowany, wskaźnik Tier1 we wrześniu 2015 r. wynosił 14,3 proc.

 

Największe obroty, wzrosty i spadki

Obroty na obligacjach korporacyjnych na rynku Catalyst w minionym tygodniu wyniosły 28,1 mln PLN wobec 29 mln PLN tydzień wcześniej.

Najwyższy obrót, w wysokości 6 mln PLN, odnotowano na obligacjach EMPIK serii EMF1117. Całość obrotu była obrotem sesyjnym. Była to również seria, która odnotowała najwyższy wzrost kursu w minionym tygodniu – o 22,9 pkt proc., z 67 do 89,9 proc.

Obligacje Getin Noble Banku serii GNB0919, odnotowały największy spadek kursu w minionym tygodniu: o 9 pkt proc., z 87 do 78 proc. Obrót na tej serii wyniósł 128,7 tys. PLN.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Korekta dłuższa niż trend

    05 kwietnia 2024
    Odreagowanie rentowności skarbowych trwa już ponad trzy miesiące, i póki co, to długość korekty, a nie jej zasięg może rodzić pytania o kontynuację rajdu. Pytania o tyle istotne, że wyniki funduszy dłużnych przestają zachwycać, a więc być może także przyciągać kapitał.
    czytaj więcej
  • RPP nie zmieniła stóp procentowych

    04 kwietnia 2024
    Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej