czwartek, 25 kwietnia 2024

Newsroom

Tygodniowy przegląd rynku obligacji: Draghi przeładowuje bazookę

Simon Fasdal, dyrektor ds. inwestycji o stałym dochodzie w Saxo Bank | 19 listopada 2015
Obligacje europejskie coraz mocniejsze przed przewidywaną ekspansją programu EBC. Rentowności dwuletnich obligacji niemieckich odnotowały rekordowo niskie poziomy po sugestiach Draghiego dotyczących dalszego luzowania ilościowego. Inwestorzy szukający wyższych rentowności powinni skupić się na obligacjach korporacyjnych.

Europejskie rynki obligacji prężą muskuły: oczekiwania inwestorów rosną przed kolejnym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego 3 grudnia. 

Po tym, jak podczas posiedzenia w październiku prezes EBC Mario Draghi ponownie zapowiedział walkę z nadal niską inflacją przy pomocy dalszego luzowania ilościowego, w ubiegłym tygodniu w Parlamencie Europejskim wyraźnie zasugerował, że kolejne działania są niemal pewne.

Zdecydowana zapowiedź działań w najbliższym czasie, w szczególności rozmiaru, składu i okresu realizacji bieżącego programu skupu aktywów, jak również zmiany stopy depozytowej, spowodowała, iż rynek nie pyta już „czy” ani „kiedy”, a jedynie jak liczne będą bodźce, których wdrożenie bank centralny ogłosi na posiedzeniu w grudniu.

W efekcie uwag Draghiego rentowność dwuletnich niemieckich obligacji rządowych odnotowała rekordowo (i bezprecedensowo) niski poziom (-0,39%), a rynki już uwzględniają w wycenach obniżenie stopy oprocentowania depozytów o co najmniej 10 punktów bazowych. Stopa ta określa poziom płatności EBC dla banków z tytułu pozostałej płynności i wynosi już -0,20%, zmuszając banki do walki o obarczone stosunkowo niskim ryzykiem, krótkoterminowe obligacje rządowe. 

Wspomina się ponadto o możliwości włączenia do programu obligacji komunalnych. Biorąc pod uwagę rozmiary tego rynku, taki ruch naszym zdaniem byłby raczej symboliczny, natomiast zdecydowane wkroczenie na znacznie głębszy rynek obligacji korporacyjnych przyczyniłoby się do zwiększenia rozmiarów ewentualnego skupu aktywów przez bank centralny i spowodowałoby mocny rajd aktywów wysokiego ryzyka. 

W tym momencie przeszkody natury politycznej mogą okazać się zbyt wielkie i bank centralny może być zmuszony do przeprowadzenia ekspansji na mniejszą skalę (w odniesieniu do rozmiarów programu), z możliwością wydłużenia okresu realizacji.

Może to z kolei wpłynąć na wsparcie papierów dziesięcioletnich, ponieważ ich rentowności nie powróciły do minimów z marca, natomiast rentowności dziesięcioletnich niemieckich obligacji wynoszą obecnie niemal 0 proc. 

Jesteśmy przekonani, że inwestorzy (o ile nie sam bank centralny) dążący do większej rentowności zwrócą się w stronę obligacji korporacyjnych. Rozpiętości obligacji korporacyjnych o wysokiej rentowności uwzględnione na indeksie ITRAXX XOVER wynoszą obecnie około 300 punktów bazowych, tj. plasują się znacznie powyżej rocznego minimum na poziomie 240 punktów bazowych. 

Mimo iż nie jest pewne, czy jesteśmy w stanie to nadrobić, uważamy, że ta luka może zostać wypełniona dzięki przedłużonemu programowi bodźców polityki pieniężnej EBC – zarówno w postaci skupu bezpośredniego, jak i w innej formie.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej