piątek, 19 kwietnia 2024

Newsroom

Tygodniowy przegląd rynku obligacji: Przyszłość Yellen pod znakiem zapytania po zaskakującej wygranej Trumpa

Michael Boye, Saxo Bank | 09 listopada 2016
Perspektywy dla stóp procentowych są niepewne - prawdopodobieństwo ich obniżki w grudniu spadło do poziomu poniżej 50 proc. z 86 proc. Jednak pierwszą reakcją obligacji rządowych był wzrost ich cen. Należy poczekać, aby ocenić, jak silna będzie ingerencja państwa w kwestie gospodarcze podczas prezydentury Trumpa.

Michael Boye, Saxo BankObligacje reagują na niespodziewaną wygraną Donalda Trumpa w wyborach w USA w typowy sposób, wynikający z nasilonej awersji do ryzyka na globalnych rynkach. Kluczowym pytaniem jest obecnie to, jak wyglądać będą perspektywy dla stóp procentowych w największej światowej gospodarce.

Pierwszą reakcją obligacji rządowych był wzrost ich cen, z uwagi na status bezpiecznego aktywa tych papierów. Futures na niemieckie Bundy otworzyły się ze wzrostem o ponad jeden punkt, na poziomie 162,80, co oznacza, że rentowności 10-latek wróciły do 0,15 proc. Z kolei, rentowności dwuletnich obligacji USA spadły o 10 punktów bazowych, do 0,75 proc.

Ceny obligacji Niemiec rosną a rentowności spadają w reakcji na nieoczekiwaną wygraną Trumpa

Ceny niemieckich obligacji

Źródło: Bloomberg.

Wynik wyborów stawia pod znakiem zapytania przyszłą politykę Rezerwy Federalnej (Fed), nie mówiąc już o przyszłości prezes Janet Yellen, która stara(ła) się o ponowną nominację w 2018.

W ciągu 24 godzin, prawdopodobieństwo obniżki stóp w grudniu spadło do poziomu poniżej 50 proc. z 86 proc., co jest uzasadnioną reakcją – trudno jest bowiem obecnie wyobrazić sobie, aby Janet Yellen zdecydowała się na podwyżkę stóp procentowych w okresie wzmożonych wahań i niepewności na rynkach.

Jednak, w dłuższej perspektywie, nadal należy spodziewać się podwyżek. Trump wielokrotnie zaatakował bowiem Yellen i Fed, krytykując „utrzymanie stóp procentowych na zbyt niskim poziomie przez zbyt dług okres”. Potencjalny następca Yellen może być bardziej jastrzębi, choć należy także pamiętać, że Trump jest przede wszystkim pragmatykiem i nie pozwoli sobie na osłabienie gospodarki przez zbyt agresywne działania w kierunku podwyżek stóp.

Obecnie potrzeba czasu, aby ocenić, jak silna będzie faktycznie ingerencja państwa w kwestie gospodarcze podczas prezydentury Trumpa.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Korekta dłuższa niż trend

    05 kwietnia 2024
    Odreagowanie rentowności skarbowych trwa już ponad trzy miesiące, i póki co, to długość korekty, a nie jej zasięg może rodzić pytania o kontynuację rajdu. Pytania o tyle istotne, że wyniki funduszy dłużnych przestają zachwycać, a więc być może także przyciągać kapitał.
    czytaj więcej
  • RPP nie zmieniła stóp procentowych

    04 kwietnia 2024
    Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej