czwartek, 26 kwietnia 2018

Newsroom

Tygodniowy przegląd rynku obligacji: Rentowności obligacji najwyższe od lat z uwagi na FOMC

Michael Boye, Saxo Bank | 15 marca 2017
Według prognoz FOMC podwyższy stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Byłaby to trzecia podwyżka Fedu od grudnia 2015 roku.

Według prognoz FOMC na wieczornym posiedzeniu podwyższy stopy procentowe ponownie o 25 punktów bazowych do docelowego poziomu 0,75-1,00 proc. Byłoby to równoznaczne z trzecią podwyżką Rezerwy Federalnej w cyklu rozpoczętym w grudniu 2015 roku. Według oczekiwań tempo podwyżek przyspieszy w najbliższym czasie – kilku przedstawicieli FOMC posiadających prawo głosu zasygnalizowało możliwość przeprowadzenia do trzech podwyżek w 2017 roku.

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp przez FOMC na posiedzeniu w marcu 2017

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp przez FOMC na posiedzeniu w marcu 2017

Źrodło: Bloomberg.

Jeszcze kilka tygodniu temu prawdopodobieństwo to było oceniane niżej, ale nastroje zaostrzyły się za sprawą kilku wypowiedzi przedstawicieli Fedu. Należy do tego dodać solidną kondycję amerykańskiej gospodarki oraz dane o bezrobociu wskazujące na „warunki pełnego zatrudnienia,” jak nazywają to ekonomiści.

Jednak z perspektywy historycznej nawet z obecnym nastawieniem trudno jest sobie wyobrazić, aby Fed szybko osiągnął wysokie poziomy stóp. Z pewnością globalny kryzys finansowy lat 2007-2008 był jednym z najtrudniejszych etapów najnowszej historii. Jednak ostatni raz stopa bezrobocia w USA osiągnęła 4,7 proc. w marcu 2006. Fed już wcześniej podniósł wtedy stopy do trudnego obecnie do wyobrażenia poziomu 4,5 proc., podnosząc je później o łącznie 0,75 proc. i kończąc cykl na poziomie 5,25 proc. Cykl rozpoczął się w 2004 przy poziomie 1 proc., na którym nawet się nie znajdujemy przed dzisiejszą decyzją FOMC.

Stopa bezrobocia USA i stopa procentowa Fed

Stopa bezrobocia USA i stopa procentowa Fed

Źródło: Bloomberg.

Wszystko to sugeruje, że rentowności na rynku mają jeszcze długa drogę, aby dotrzeć do historycznie wysokich poziomów. Jednak należy także podkreślić, że znajdujemy się obecnie w nowej rzeczywistości – z niższym wzrostem gospodarczym oraz niższymi stopami procentowymi.

Z pewnością odzwierciedlają to rentowności długoterminowych obligacji, które pozostają na relatywnie niskich poziomach, patrząc z perspektywy historycznej. 

Rentowności długoterminowych obligacji słabiej reagują na możliwe podwyżki

Rentowności długoterminowych obligacji słabiej reagują na możliwe podwyżki

Source: Bloomberg.

Podczas gdy rentowności dwuletnich obligacji znajdują się na najwyższych poziomach od globalnego kryzysu finansowego, to rentowności 10-letnich obligacji dopiero w tym tygodniu opuściły wąski zakres między 2,3 a 2,6 proc., w którym znajdowały się od grudnia ubiegłego roku. Aby osiągnąć szczyt z 2013 potrzebny jest kolejny silny ruch powyżej 3 proc. - w 2013 szczyty zostały osiągnięte w reakcji na sygnał ze strony ówczesnego Prezesa Fed, Bena Bernanke, o zakończeniu programu luzowania ilościowego. 

Jeśli chodzi o rentowności 30-letnich obligacji, to nie osiągnęły one nawet poziomów najwyższych od roku. Widać więc, że przygotowania Fedu do kolejnej podwyżki stóp nie robią wielkiego wrażenia na długim końcu krzywej.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

Emisje