piątek, 19 kwietnia 2024

Newsroom

Tygodniowy przegląd rynku obligacji: Rok 2017 upłynie pod znakiem rywalizacji między Ameryką i Europą

Michael Boye, Saxo Bank | 15 grudnia 2016
W 2017 spread między rentownościami obligacji USA i państw europejskich powinien się zmniejszyć. Obecny spread w ramach „Pucharu Rydera” to ponad 210 punktów bazowych, najszerszy od momentu wprowadzenia euro. W 2017 rentowności obligacji USA i Niemiec będą prawdopodobnie kontynuować zwyżki, ale ich tempo w przypadku niemieckiego długu może być wyższe niż w przypadku amerykańskich obligacji. Wybory we Francji, Niemczech i Holandii mogą nasilić zmienność w 2017.

Michael Boye, Saxo BankW 2016 roku Puchar Rydera – czyli trwająca już niemal 100 lat rywalizacja między golfistami z USA i Europy – zakończył się zwycięstwem USA. Europejscy golfiści będą musieli poczekać na rewanż do 2018 roku, lecz w 2017 to właśnie obligacje z Europy mogą zanotować nieoczekiwaną wygraną – a wszystko przez spodziewane przez nas zmniejszenie się spreadu między obligacjami po obu stronach Atlantyku (tak zwany spread Pucharu Rydera).

Minęło już ponad 5 lat od momentu, gdy rentowności 10-letnich obligacji Niemiec i USA spotkały się w jednym miejscu - od tego czasu polityka pieniężna obu państw podążyła w odwrotnym kierunku. Rezerwa Federalna USA (Fed) zrezygnowała z programu luzowania ilościowego, podniosła stopy procentowe jeden raz, a kolejna podwyżka – na posiedzeniu w tym tygodniu – była tylko formalnością.

Europa musi zaś mierzyć się z powolnym wzrostem gospodarczym, a Europejski Bank Centralny (ECB) działa nawet bardziej intensywnie od Fedu za czasów Bernanke na rynku obligacji korporacyjnych. Do zmiany w nastawieniu ECB doszło jednak w ubiegłym tygodniu, gdy Prezes Mario Draghi zaskoczył rynki, ogłaszając ograniczenie comiesięcznych zakupów aktywów do 60 miliardów euro.

Jednak konsekwencją dotychczasowej różnicy w polityce pieniężnej obu banków było rozszerzenie się spreadów Pucharu Rydera do ponad 210 punktów, co jest największym poziomem od wprowadzenia euro. Tym niemniej, z poniższego wykresu można wywnioskować, że możemy być świadkami powrotu tych spreadów do średnich poziomów.

Spread Pucharu Rydera: różnica w rentownościach między 10-letnimi obligacjami USA i Niemiec

Spread Pucharu Rydera

Źródło: Bloomberg

Sugeruje to, że spread między rentownościami obu obligacji powinien raczej zmniejszyć się niż rozszerzyć – aby jednak tak się stało, musiałoby dojść do jednego z następujących scenariuszów: albo stopy w USA musiałyby spaść albo stopy w Niemczech musiałyby wzrosnąć. Istnieje także inny scenariusz – a mianowicie taki, który zakłada, że w 2017 zarówno stopy w USA jak i Niemczech zaczną rosnąć, ale w szybszym tempie w tym drugim państwie.

Biorąc pod uwagę, że ECB prognozuje, że w 2019 inflacja wyniesie 1,7% a wpływ rosnących cen energii jest coraz silniejszy, może szybko okazać się, że cel na poziomie 2% będzie dosyć prosty do osiągnięcia. A to może spowodować, że Draghi będzie zmuszony do zmiany polityki. Przy obecnych poziomach stóp procentowych w Europie, zmiana oczekiwań co do przyszłych poziomów stóp może wywołać zdecydowaną reakcję. W USA, gdy były Prezes Fed Ben Bernanke zapowiedział koniec QE w Jackson Hole wiosną 2013 roku, rentowności 10-letnich obligacji USA znajdowały się na poziomie 1,65%. Pod koniec maja, wynosiły one już 2,12%, w lipcu 2,73% a pod koniec roku przekroczyły 3%.

Należy pamiętać, że w 2017 możemy być świadkami nasilonych wahań na rynku długu. Do wyborów parlamentarnych dojdzie bowiem w Holandii i Niemczech, a Francuzi wybiorą nowego prezydenta. Zagrożeniem dla stabilności politycznej w Europie jest zwłaszcza potencjalny wyniki wyborów nad Sekwaną – popularność zyskuje tam bowiem kandydatka Frontu Narodowego Marine Le Pen, która sprzeciwia się obecnym politycznym elitom. Rosnący niepokój inwestorów w Europie można zaobserwować na przykładnie innego spreadu – nazwijmy go spreadem Maginota — czyli różnicy w rentownościach między obligacjami Francji i Niemiec.

Spread między rentownościami 10-letnich obligacji Niemiec i Francji

Spread między rentownościami 10-letnich obligacji Niemiec i Francji

Źródło: Bloomberg

Co do Włoch, to perspektywy dla systemu politycznego państwa a także sektora bankowego są pełne niewiadomych. Mimo że rynek pozytywnie ocenia pomoc dla włoskiego sektora bankowego w krótkim okresie, to pomysły rządu centralnego, aby wesprzeć banki bez przeniesienia części strat na inwestorów obligacji detalicznych (podporządkowanych) są sprzeczne z nowym modelem europejskiej unii bankowej. Spread między niemieckimi i włoskimi rentownościami pozostanie szeroki w 2017!

Spread między rentownościami 10-letnich obligacji Niemiec i Włoch

Spread między rentownościami 10-letnich obligacji Niemiec i Włoch

Źródło: Bloomberg

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Korekta dłuższa niż trend

    05 kwietnia 2024
    Odreagowanie rentowności skarbowych trwa już ponad trzy miesiące, i póki co, to długość korekty, a nie jej zasięg może rodzić pytania o kontynuację rajdu. Pytania o tyle istotne, że wyniki funduszy dłużnych przestają zachwycać, a więc być może także przyciągać kapitał.
    czytaj więcej