sobota, 30 listopada 2024

Newsroom

Tygodniowy przegląd rynku obligacji: Uwaga ponownie skupiona na Rosji

Simon Fasdal, dyrektor ds. inwestycji fixed income w Saxo Bank | 10 sierpnia 2016
Rosyjskim obligacjom udało się uniknąć zawirowań na globalnych rynkach. Relatywna stagnacja ekonomiczna stworzyła podatny grunt dla obligacji. Wiele problemów Rosji nadal pozostaje nierozwiązanych.

Mimo dalszych wahań kursu rubla w 2016 oraz niższego dołka cen ropy zanotowanego w styczniu, rosyjskie obligacje radzą sobie nad wyraz dobrze – na początku 2016 udało im się uniknąć zawirowań, których świadkami byliśmy na rynkach akcji i bardziej ryzykownych aktywów.

Jeśli chodzi o obecną sytuację rosyjskiej gospodarki, to kurs rubla ustabilizował się a inflacja spowolniła do 7,2 proc. rok do roku z niezwykle wysokiego poziomu 15,6 proc. w 2015,  co jest nie tylko pozytywną wiadomością, ale także wywołało spadek rentowności rosyjskich obligacji.

Jednak ceny ropy znajdują się wyżej, ale nie na tyle wysoko, aby w dłuższej perspektywie zapobiec restrukturyzacji rosyjskiej gospodarki. Proces ten będzie wymagać wielkiej pracy oraz cięć budżetowych. Rosja będzie zmuszona do znalezienia nowych źródeł przychodów i uniezależnienia się od wahań na rynkach surowców. Gdyby notowania ropy wróciły do poziomu 60 USD za baryłkę, byłoby to bardzo pozytywne dla rosyjskiej gospodarki.

Co może dziwić na pierwszy rzut oka, relatywnie słabe warunki ekonomiczne w Rosji, które obrazuje powolny wzrost, stojące w miejscu notowania indeksów giełdowych oraz niejednoznaczne dane makro, są idealnym otoczeniem dla obligacji rynków wschodzących. Niskie rentowności globalnych obligacji oraz aktywów rynków wschodzących są wywołane akomodacyjną polityką banków centralnych, a zwłaszcza działaniami Rezerwy Federalnej (Fed) USA. 

Wsparcie ze strony aktywów, wraz z innymi czynnikami, przełożyło się na wyższą dynamikę PKB Rosji, która, według prognoz, może ponownie znaleźć się w dodatnim obszarze na początku przyszłego roku.

Ogólnie rzecz biorąc, rosyjskie aktywa znajdują się obecnie w znacznie lepszej sytuacji, lecz należy pamiętać, iż nadal wiele problematycznych kwestii pozostaje nierozwiązanych.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Kolejny atak popytu

    29 listopada 2024
    Po raz trzeci na przestrzeni trzech tygodni rentowność naszych dziesięciolatek próbuje przejść przez poziom 5,5 proc., czemu towarzyszy także spadek rentowności na rynkach globalnych. Inwestorzy dyskontują przyszłe obniżki stóp, co może nie jest dobrą wiadomością dla gospodarki, ale dla inwestorów z obligacjami w portfelach - jak najbardziej.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (październik 2024)

    25 listopada 2024
    W październiku obrót na Catalyst osiągnął 551,88 mln zł, powyżej 12-miesięcznej średniej (520,44 mln zł) i o 22,8 proc. więcej od obrotów wygenerowanych we wrześniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Drugi wynik w historii

    22 listopada 2024
    Nuklearna doktryna Putina nie zaszkodziła naszym obligacjom. Rynek nie bierze serio pod uwagę bezpośredniego konfliktu Rosji z NATO. Słabiej wiedzie się obligacjom amerykańskim.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Oddech ulgi

    8 listopada 2024
    Zgodnie z przewidywaniami, dzień ogłoszenia wyniku wyborów prezydenckich w USA przyniósł przesilenie na rynku obligacji. Rentowność amerykańskich papierów najpierw skoczyła, ale po szybko odbiła się od linii łączącej szczyty z października 2023 r. i kwietnia br. Lecz problem zadłużenia pozostał.
    czytaj więcej