wtorek, 18 stycznia 2022

Newsroom

Unibep spogląda w kierunku OZE i procesu IPO dla Unidevelopmentu

msd | 10 listopada 2021
Rada nadzorcza Unibepu rekomenduje spółce rozszerzenie działalności o budownictwo energetyczno-przemysłowe oraz przeanalizowanie możliwości przeprowadzenia publicznej oferty akcji należącego do grupy kapitałowej dewelopera.

Zgodnie z rekomendacją rady nadzorczej, utworzenie nowego segmentu działalności mogłoby się odbyć poprzez rozwój organiczny Unibepu lub akwizycję. W ten sposób budowlana grupa miałaby odpowiedzieć na potrzeby związane z koniecznością transformacji gospodarki w kierunku zero- i niskoemisyjnych źródeł energii. 

Ponadto rada nadzorcza rekomenduje też Unibepowi przeanalizowanie możliwości przeprowadzenia publicznej oferty Unidevelopmentu i wprowadzenia jego akcji do obrotu na GPW. 

„(…) niezależnie od struktury ewentualnej oferty publicznej intencją pozostałoby utrzymanie kontroli emitenta nad Unidevelopment” – podano w komunikacie.

Jak zaznacza spółka, na moment wydanych przez radę rekomendacji nie trwały żadne procesy akwizycyjne, ani działania w kierunku przeprowadzenia IPO spółki deweloperskiej. 

Z dużym prawdopodobieństwem można przyjmować, że rekomendowane przez radę działania są ze sobą ściśle związane – uzyskane z upublicznienia Unidevelopmentu wpływy mogłyby bowiem potencjalnie służyć sfinansowaniu uruchomienia nowego segmentu działalności. Nasuwa się więc oczywiste skojarzenie z konkurencyjnym Erbudem, który niedawno przeprowadził IPO działające w sektorze OZE spółki zależnej Onde, a pozyskane wpływy zamierza właśnie zainwestować w nowy biznes.

W osobnym komunikacie Unibep poinformował także o przyjęciu polityki dywidendowej, która zakłada wypłatę od 20 do 50 proc. rocznego skonsolidowanego zysku netto, począwszy od wyników osiągniętych w bieżącym roku. 

Na Catalyst notowane są dwie serie niepłynnych obligacji Unibepu. Krótsze papiery UNI0222 o wartości 34 mln zł wygasając będą za trzy miesiące, 15 lutego. 

Więcej wiadomości o Unibep S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • KGHM zaktualizował strategię

  17 stycznia 2022
  Miedziowa grupa celuje średnio w 10,2 proc. rentowności kapitału stałego (ROCE), wynika ze strategii do 2030 r. z horyzontem do 2040 r.
  czytaj więcej
 • Grudniowa emisja Kruka debiutuje na Catalyst

  14 stycznia 2022
  Za uplasowane podczas publicznej oferty pięcioletnie niezabezpieczone papiery dłużne windykator płaci WIBOR 3M plus 3,4 pkt proc., co daje 5,7 proc. rocznie w pierwszym trzymiesięcznym okresie odsetkowym.
  czytaj więcej
 • Kolejne obligacje Profbudu na Catalyst

  13 stycznia 2022
  Infinity, spółka stojąca na czele deweloperskiej grupy pod marką Profbud, wprowadziła do obrotu warte 11 mln zł papiery dłużne, które w ubiegłym roku uplasowała podczas oferty publicznej.
  czytaj więcej
 • Trzech inwestorów chce przejąć 66 proc. akcji Develii

  13 stycznia 2022
  Fundusz private equity Metric Capital Partners oraz dwaj Polscy przedsiębiorcy ogłosili wezwanie do zapisywania się na sprzedaż 295,4 mln akcji Develii. Liczą na zwiększenie skali działalności dewelopera oraz „bardziej efektywne wykorzystanie bilansu spółki”.
  czytaj więcej