wtorek, 02 marca 2021

Newsroom

UOKiK ukarał Getin Noble Bank, między innymi za obligacje GetBacku

msd | 26 października 2020
Prezes UOKiK nałożył na bank 7 mln zł kary za jednostronną zmianę umów o kredyt hipoteczny oraz zobowiązał bank do wypłaty po 20 tys. zł rekompensaty osobom, które nabyły za jego pośrednictwem obligacje GetBacku.

Decyzje Urzędu dotyczą trzech spraw: jednostronnej zmiany umów o kredyt hipoteczny, stosowanie niedozwolonych postanowień we wzorcach umów i wreszcie wprowadzania w błąd podczas oferowania obligacji GetBacku. W pierwszej sprawie prezes UOKiK nałożył na GNB 7 mln zł kary, w ostatniej zaś zobowiązał bank do wypłaty nabywcom obligacji windykacyjnej spółki po 20 tys. zł rekompensat.

Według UOKiK, bank oferował papiery dłużne GetBacku jako bezpieczną inwestycję z gwarantowanym zyskiem. Ponadto, obligacje te miały być proponowane klientom zainteresowanym zwykłymi lokatami.

 - Do UOKiK wpłynęło wiele skarg od konsumentów na doradców Getin Noble Banku, które potwierdziły, że podczas sprzedaży dochodziło do nieprawidłowości. Obligacje korporacyjne nie są bezpieczną inwestycją, ponieważ ich bezpieczeństwo zależy wyłącznie od kondycji finansowej emitenta i jego decyzji biznesowych. Nie są one objęte gwarancjami odpowiednich instytucji. Bank jako instytucja zaufania publicznego powinien był zadbać o to, aby jasno i zrozumiale informować o specyfice produktu, w szczególności o ryzyku, uwzględniając jednocześnie realne potrzeby konsumentów – powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, cytowany w komunikacie.

O tym, komu należy się rekompensata, bank ma poinformować klientów w osobnej korespondencji. 

Żadna z trzech decyzji UOKiK wobec GNB nie jest prawomocna.

Równocześnie Urząd przyznał, że decyzja wobec GNB była siódmą i ostatnią w sprawie oferowania i sprzedaży obligacji GetBacku. Wcześniej UOKiK karał Idea Bank, Lartiq TFI, Polski Dom Maklerski i sam GetBack. 

Więcej wiadomości kategorii Prawo

Emisje