czwartek, 18 lipca 2019

Newsroom

Wciąż dobre perspektywy dla polskiego długu – komentarz Union Investment TFI

Tomasz Pawluć, Union Investment TFI | 19 października 2018
W najbliższych tygodniach polskie obligacje powinny zachowywać się dobrze, co jest również dobrym prognostykiem dla funduszy pieniężnych.

Tomasz Pawluć, Union Investment TFIPierwsza połowa października była dobrym okresem dla inwestujących w polskie obligacje. Z lokalnego szczytu rentowności 3,30 proc. na dziesięcioletnich papierach zeszliśmy w okolice 3,23 proc., co było ruchem znaczącym. Wydaje się, że jest wystarczająco dużo argumentów, by wzrost cen na rynku utrzymywał się do końca miesiąca, o ile nie przeszkodzą nam wydarzenia na rynkach globalnych.

W najbliższych tygodniach polskie obligacje powinny więc zachowywać się dobrze (zarówno na papierach stało- i zmiennokuponowych), co jest również dobrym prognostykiem dla funduszy pieniężnych. Niezmiennie wsparciem jest niska podaż na rynku pierwotnym, duże odkupy zapadających papierów oraz opinie płynące z RPP. Pomimo pojedynczych wypowiedzi niektórych członków Rady, wydaje się, że gołębie nastawienie do polityki pieniężnej zdecydowanie dominuje. Większość członków RPP najpewniej będzie w stanie zaakceptować okresowe wzrosty inflacji powyżej granicy wyznaczonej przez bezpośredni cel inflacyjny (2,5  proc. +/- 1 pkt proc.). Wyróżnikiem polskiego rynku obligacji jest również jego stabilność. Polskie papiery podlegają mniejszym wahaniom niż najbezpieczniejsze aktywa w tej klasie – choćby amerykańskie obligacje czy niemieckie Bundy.

W USA protokół z ostatniego posiedzenia Fed został odebrany jako bardziej jastrzębi, ale w zasadzie nie przekazał inwestorom niczego nowego. Część członków Fed chciałoby podnieść stopy procentowe ponad neutralny poziom, który wg członków Fed wynosi w długim terminie 3 proc. Dobre dane z gospodarki mogą faktycznie skłaniać Fed do takiego ruchu, ale od tego poziomu dzieli nas jeszcze sporo. Tymczasem wszelkie dane sugerujące, że w amerykańskiej gospodarce zaczęła się zadyszka (niższa inflacja, wyższe bezrobocie) mogą prowadzić do kupowania amerykańskich obligacji, aktywów uznawanych za bezpieczne, które w dodatku dają teraz rentowności na poziomie 3,2 proc., podobnie do polskich dziesięciolatek.

Na rynku europejskim ton wyznacza włoski rząd. Włoski projekt budżetu na 2019 rok skierował kraj na kolizyjny kurs z UE. Napięcia na linii Bruksela-Rzym mogą prowadzić do wzrostu rentowności obligacji włoskich i obligacji krajów peryferyjnych, przy jednoczesnym spadku rentowności bezpiecznych aktywów, np. niemieckich Bundów.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Racjonalność inwestorów

  12 lipca 2019
  Hossa na rynkach obligacji skarbowych została przedłużona niejako na koszt oczekiwanych decyzji Fed i ECB. Choć spadek rentowności np. włoskich obligacji w do 1,6-1,7 proc. może dziwić, w istocie jest tylko konsekwencją „interwencji werbalnych”.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (czerwiec 2019)

  11 lipca 2019
  W czerwcu przeprowadzono aż szesnaście nowych emisji o łącznej wartości 3,06 mld zł. Rekordowa wartość i liczba emisji może być związana ze zmianą przepisów, które weszły w życie 1 lipca. Z uwagi na niepewność z tym związaną, emitenci starali się zamknąć emisje przed tą datą.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (wrzesień 2018)

  17 października 2018
  Obroty we wrześniu na rynku Catalyst wyniosły 152,44 mln zł, co oznacza wzrost o 37 proc. w porównaniu do zeszłego miesiąca. Taka wartość obrotów była jednak wciąż o 24,5 proc. poniżej średniej za ostatnich 12 miesięcy.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Emisje na nowych warunkach

  12 października 2018
  Emitenci znani inwestorom indywidualnym długo kazali czekać na swoje oferty, ale przez tych kilka miesięcy, w których trawili nowe warunki rynkowe pogodzili się ostatecznie z tym, że na rynku obligacji korporacyjnych nadszedł czas inwestorów.
  czytaj więcej

Emisje