środa, 24 kwietnia 2024

Newsroom

Wciąż dobre perspektywy dla polskiego długu – komentarz Union Investment TFI

Tomasz Pawluć, Union Investment TFI | 19 października 2018
W najbliższych tygodniach polskie obligacje powinny zachowywać się dobrze, co jest również dobrym prognostykiem dla funduszy pieniężnych.

Tomasz Pawluć, Union Investment TFIPierwsza połowa października była dobrym okresem dla inwestujących w polskie obligacje. Z lokalnego szczytu rentowności 3,30 proc. na dziesięcioletnich papierach zeszliśmy w okolice 3,23 proc., co było ruchem znaczącym. Wydaje się, że jest wystarczająco dużo argumentów, by wzrost cen na rynku utrzymywał się do końca miesiąca, o ile nie przeszkodzą nam wydarzenia na rynkach globalnych.

W najbliższych tygodniach polskie obligacje powinny więc zachowywać się dobrze (zarówno na papierach stało- i zmiennokuponowych), co jest również dobrym prognostykiem dla funduszy pieniężnych. Niezmiennie wsparciem jest niska podaż na rynku pierwotnym, duże odkupy zapadających papierów oraz opinie płynące z RPP. Pomimo pojedynczych wypowiedzi niektórych członków Rady, wydaje się, że gołębie nastawienie do polityki pieniężnej zdecydowanie dominuje. Większość członków RPP najpewniej będzie w stanie zaakceptować okresowe wzrosty inflacji powyżej granicy wyznaczonej przez bezpośredni cel inflacyjny (2,5  proc. +/- 1 pkt proc.). Wyróżnikiem polskiego rynku obligacji jest również jego stabilność. Polskie papiery podlegają mniejszym wahaniom niż najbezpieczniejsze aktywa w tej klasie – choćby amerykańskie obligacje czy niemieckie Bundy.

W USA protokół z ostatniego posiedzenia Fed został odebrany jako bardziej jastrzębi, ale w zasadzie nie przekazał inwestorom niczego nowego. Część członków Fed chciałoby podnieść stopy procentowe ponad neutralny poziom, który wg członków Fed wynosi w długim terminie 3 proc. Dobre dane z gospodarki mogą faktycznie skłaniać Fed do takiego ruchu, ale od tego poziomu dzieli nas jeszcze sporo. Tymczasem wszelkie dane sugerujące, że w amerykańskiej gospodarce zaczęła się zadyszka (niższa inflacja, wyższe bezrobocie) mogą prowadzić do kupowania amerykańskich obligacji, aktywów uznawanych za bezpieczne, które w dodatku dają teraz rentowności na poziomie 3,2 proc., podobnie do polskich dziesięciolatek.

Na rynku europejskim ton wyznacza włoski rząd. Włoski projekt budżetu na 2019 rok skierował kraj na kolizyjny kurs z UE. Napięcia na linii Bruksela-Rzym mogą prowadzić do wzrostu rentowności obligacji włoskich i obligacji krajów peryferyjnych, przy jednoczesnym spadku rentowności bezpiecznych aktywów, np. niemieckich Bundów.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej