czwartek, 13 sierpnia 2020

Newsroom

Właściciel Providenta poczeka z oceną proponowanych regulacji

msd | 28 czerwca 2019
International Personal Finance informuje inwestorów o nagłym zwrocie w pracach nad tzw. ustawą antylichwiarską i zapowiada aktywne uczestnictwo w dyskusji nad jej ostatecznym kształtem. Z oceną ewentualnego wpływu na swoją sytuację finansową jednak się jeszcze wstrzymuje.

Jeszcze do niedawna wydawało się, że obecne koszty pozadosetkowe od pożyczek zostaną ścięte – w uproszczeniu – z 55 proc. do 45 proc. (25 proc. to koszty niezależne od okresu kredytowania, a 20 proc. od niego zależne - roczne). Tymczasem w ostatnich dniach rząd bez uprzedzenia dokonał autopoprawki projektu ustawy antylichwiarskiej, tak aby limit kosztów pozaodsetkowych spadł do 20 proc. (10 proc. niezależnie od okresu plus 10 proc. rocznie). 

IPF zwraca uwagę, że nowy projekt wciąż nie jest dostępny. Niemniej, spółka liczy, że zostanie on skierowany do organów Unii Europejskiej celu oceny i komentarza. Firma pożyczkowa przypomina też, że projekt będzie omawiany i może zostać zmodyfikowany na etapie prac parlamentarnych. IPF – jak zapowiada – zamierza aktywnie uczestniczyć w tym procesie, aby osiągnąć bardziej pozytywny rezultat dla konsumentów i branży pożyczkowej. 

Właściciel Providenta zastrzega jednak, że oszacuje wpływ nowych propozycji na swoją sytuację finansową dopiero, gdy zostaną one ukończone i uchwalone. 

Informacje o zmianach w projekcie ustawy antylichwarskiej zostały opublikowane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w ostatni wtorek. Od poniedziałku obligacje Providenta potaniały o 5,49 pkt proc. do 92 proc. w piątek rano. Rentowność wygasających za rok papierów IPP0620 wzrosła zatem z 8,6 proc. w poniedziałek do 15,4 proc. w piątek rano. 

Tymczasem Polski Związek Instytucji Pożyczkowych opublikował w środę stanowisko, w którym wręcz straszy krachem na rynku obligacji firm pożyczkowych oraz dotkliwymi stratami dla inwestorów na rynku kapitałowym. 

Więcej wiadomości o IPF Investments Polska Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje