czwartek, 20 lutego 2020

Newsroom

Wyprzedaż obligacji MCI Management i MCI.PV FIZ

| 15 maja 2019
W środę po godz. 15.30 wyemitowane przez MCI Management papiery MCM0620 oraz MCM0820 tanieją kolejno o 20,5 oraz 10,9 pkt proc. przy sporych – jak na nie – obrotach. Dołączają do nich też pochodzące z ofert publicznych obligacje funduszu MCI.PrivateVentures FIZ.

Obligacje kontrolowanej przez Tomasza Czechowicza spółki MCI Management, za pośrednictwem której jest on głównym akcjonariuszem MCI Capital, tanieją w środę w niespotykanym dla nich dotychczas tempie. Po godz. 15.30 papiery serii MCM0620 oraz MCM0820 notowane są odpowiednio po 78,5 proc. oraz 88 proc. nominału, co oznacza, że tylko w środę ich rentowności wzrosły z niecałych 7 proc. kolejno do 29,55 proc. i 16,72 proc.

Wyprzedaży długu MCI Management towarzyszą relatywnie spore obroty. W przypadku serii MCM0620 właściciela zmieniło 220 obligacji (nominał to 1 tys. zł), zaś dla serii MCM0820 łączny wolumen obrotu podliczono na razie na 81 obligacji.

W parze do papierów MCI Management w środę po południu zaczęły też tanieć pochodzące z ofert publicznych obligacje MCI.PrivateVentures FIZ, funduszu, w którym MCI Capital jest głównym inwestorem. Najkrótsza z trzech serii emisja MCF1020 tanieje o 5 pkt proc. do 91 proc. nominału (12,4 proc. rentowności) przy obrotach przekraczających 126 tys. zł.

W ostatni poniedziałek Dziennik Gazeta Prawna opisał, że jeden z subfunduszy wydzielonych w ramach MCI.PrivateVentures FIZ nie daje inwestorom możliwości wyjścia z inwestycji. Jako przyczynę wskazano wyczerpanie rocznego limitu umorzeń certyfikatów inwestycyjnych. Doprowadzić miało do tego zlecenie umorzeń od MCI Capital, posiadacza największej liczby certyfikatów, który dodatkowo jest uprzywilejowany względem zewnętrznych inwestorów subfunduszy.

Obligacje samego MCI Capital nie reagują. Papiery spółki, w przeciwieństwie do długu MCI.PV FIZ oraz MCI Management, obejmowali wyłącznie inwestorzy instytucjonalni.

Zabezpieczeniem papierów MCI Management są akcje MCI Capital. Dług drugiej ze spółek zabezpieczają zaś certyfikaty inwestycyjne subfunduszy wydzielonych z funduszu MCI.PV FIZ. Obligacje funduszu nie są natomiast zabezpieczone.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje