sobota, 11 lipca 2020

Newsroom

DGP: jeden z funduszy MCI blokuje inwestorom możliwość wyjścia

msd | 13 maja 2019
Subfundusz MCI.TechVentures 1.0 wydzielony w ramach obecnego na Catalyst MCI.PrivateVentures FIZ nie da inwestorom wyjść z inwestycji w tym roku, a może nawet przez kilka lat, wynika z informacji podanych przez Dziennik Gazetę Prawną.

MCI.TV 1.0 to subfundusz, w którym 51,6 proc. certyfikatów inwestycyjnych pośrednio należy do MCI Capital (stan na koniec 2018 r.). Reszta to zaś certyfikaty należące do zamożnych inwestorów zewnętrznych. To właśnie ci ostatni, jak czytamy w DGP, mają się skarżyć na brak możliwości wyjścia z inwestycji. 

Zgodnie ze statutem, każdego roku MCI.TV 1.0 morze wydać na wykup certyfikatów do 10 proc. swoich aktywów. W ubiegłym roku większość, a w tym roku całość limitu umorzeń wyczerpała jednak należąca do MCI Capital spółka MCI Fund Management, której certyfikaty mają status uprzywilejowanych względem reszty inwestorów.

Według DGP, w ubiegłym roku zlecenia umorzeń certyfikatów należących do zewnętrznych inwestorów zredukowano o 80 proc., a w tym roku inwestorzy ci nie otrzymali i nie otrzymają ani złotówki. 

Najbliższe wykupy certyfikatów należących do zewnętrznych inwestorów mogą zostać umożliwione dopiero w przyszłym roku. Bez zmian w statucie subfunduszu inwestorzy mogą być jednak zablokowani przynajmniej kilka lat, wynika z wypowiedzi cytowanego przez DGP Adama Maciejewskiego, byłego prezesa GPW, także będącego jednym z inwestorów w MCI.TV 1.0.

Jak podaje DGP, z wycofaniem pieniędzy z subfunduszu MCI.TV 1.0 problemy ma przynajmniej kilkaset osób.

MCI.TV 1.0 jest jednym z dwóch subfunduszy wydzielonych w ramach notowanego na Catalyst MCI.PrivateVentures FIZ. Fundusz ten pozyskał w sumie 110 mln zł z trzech publicznych ofert obligacji, które zapadają od października 2020 r. do lutego 2022 r. Dług MCI.PV FIZ notowany jest z kilkuprocentowym dyskontem, co – zależnie od serii – oznacza między 6,9 a 7,5 proc. rentowności brutto do wykupu.

Na Catalyst znajduje się także pięć serii obligacji MCI Capital, w tym dwie zapadające jeszcze w tym roku. Najbliższy wykup czeka spółkę za sześć tygodni, wygasają wówczas wart 54,5 mln zł obligacje MCI0619. 

Abstrahując od etycznej strony opisanej przez DGP sprawy, dla samych właścicieli obligacji MCI Capital status tej spółki, jako uprzywilejowanego inwestora w subfunduszach MCI.TV 1.0 oraz MCI.EV 1.0, powinien być akurat informacją korzystną. 

W giełdowym obrocie znajdziemy też obligacje kontrolowanej przez Tomasza Czechowicza spółki MCI Management, która jest większościowym akcjonariuszem MCI Capital.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje