poniedziałek, 20 maja 2019

Newsroom

DGP: jeden z funduszy MCI blokuje inwestorom możliwość wyjścia

msd | 13 maja 2019
Subfundusz MCI.TechVentures 1.0 wydzielony w ramach obecnego na Catalyst MCI.PrivateVentures FIZ nie da inwestorom wyjść z inwestycji w tym roku, a może nawet przez kilka lat, wynika z informacji podanych przez Dziennik Gazetę Prawną.

MCI.TV 1.0 to subfundusz, w którym 51,6 proc. certyfikatów inwestycyjnych pośrednio należy do MCI Capital (stan na koniec 2018 r.). Reszta to zaś certyfikaty należące do zamożnych inwestorów zewnętrznych. To właśnie ci ostatni, jak czytamy w DGP, mają się skarżyć na brak możliwości wyjścia z inwestycji. 

Zgodnie ze statutem, każdego roku MCI.TV 1.0 morze wydać na wykup certyfikatów do 10 proc. swoich aktywów. W ubiegłym roku większość, a w tym roku całość limitu umorzeń wyczerpała jednak należąca do MCI Capital spółka MCI Fund Management, której certyfikaty mają status uprzywilejowanych względem reszty inwestorów.

Według DGP, w ubiegłym roku zlecenia umorzeń certyfikatów należących do zewnętrznych inwestorów zredukowano o 80 proc., a w tym roku inwestorzy ci nie otrzymali i nie otrzymają ani złotówki. 

Najbliższe wykupy certyfikatów należących do zewnętrznych inwestorów mogą zostać umożliwione dopiero w przyszłym roku. Bez zmian w statucie subfunduszu inwestorzy mogą być jednak zablokowani przynajmniej kilka lat, wynika z wypowiedzi cytowanego przez DGP Adama Maciejewskiego, byłego prezesa GPW, także będącego jednym z inwestorów w MCI.TV 1.0.

Jak podaje DGP, z wycofaniem pieniędzy z subfunduszu MCI.TV 1.0 problemy ma przynajmniej kilkaset osób.

MCI.TV 1.0 jest jednym z dwóch subfunduszy wydzielonych w ramach notowanego na Catalyst MCI.PrivateVentures FIZ. Fundusz ten pozyskał w sumie 110 mln zł z trzech publicznych ofert obligacji, które zapadają od października 2020 r. do lutego 2022 r. Dług MCI.PV FIZ notowany jest z kilkuprocentowym dyskontem, co – zależnie od serii – oznacza między 6,9 a 7,5 proc. rentowności brutto do wykupu.

Na Catalyst znajduje się także pięć serii obligacji MCI Capital, w tym dwie zapadające jeszcze w tym roku. Najbliższy wykup czeka spółkę za sześć tygodni, wygasają wówczas wart 54,5 mln zł obligacje MCI0619. 

Abstrahując od etycznej strony opisanej przez DGP sprawy, dla samych właścicieli obligacji MCI Capital status tej spółki, jako uprzywilejowanego inwestora w subfunduszach MCI.TV 1.0 oraz MCI.EV 1.0, powinien być akurat informacją korzystną. 

W giełdowym obrocie znajdziemy też obligacje kontrolowanej przez Tomasza Czechowicza spółki MCI Management, która jest większościowym akcjonariuszem MCI Capital.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Famur może wypłacić prawie 207 mln zł dywidendy

  20 maja 2019
  Zarząd producenta maszyn dla przemysłu wydobywczego zarekomenduje walnemu zgromadzeniu wypłatę 206,9 mln zł z zysku za 2018 r. i lata ubiegłe.
  czytaj więcej
 • BVT miało stratę w I kwartale

  20 maja 2019
  Pomimo niższych przychodów, windykacyjna spółka poprawiła wynik operacyjny w I kwartale. Wciąż był jednak niższy od kosztów obsługi zadłużenia. Kapitały własne BVT spadły poniżej 2 mln zł przy sumie bilansowej sięgającej prawie 51 mln zł.
  czytaj więcej
 • Grupa BFF Polska podwoiła zysk netto

  13 maja 2019
  Spółka świadcząca usługi finansowe dla sektora ochrony zdrowia miała 20,3 ml mln zł skonsolidowanego zysku netto w I kwartale wobec 9,3 mln zł przed rokiem.
  czytaj więcej
 • Dług netto Indosu wzrósł o 39 proc. w I kwartale

  13 maja 2019
  Wprawdzie saldo zadłużenia odsetkowego spółki świadczącej usługi finansowe dla sektora MSP prawie się nie zmieniło, ale z jej rachunków ubyło 7,1 mln zł gotówki w I kwartale. Receptą na mniejsze zasoby pieniężne ma być nowa emisja obligacji, co pozwoli częściowo sfinansować odbudowę – kurczącego się – portfela aktywów.
  czytaj więcej

Emisje