sobota, 23 listopada 2024

Newsroom

Wywiad: Portfel zamówień FKD zapełniony jest w 100 proc.

pytania przygotował Michał Sadrak, Obligacje.pl | 29 maja 2017
Waldemar Zieliński, prezes Fabryki Konstrukcji Drewnianych, odpowiada na pytania redakcji Obligacje.pl.

Waldemar Zieliński, prezes FKDObligacje.pl: - FKD jest jedyną spółką w kraju budującą magazyny soli. Jaką część przychodów grupy stanowi ta działalność i jakie są oczekiwania na kolejne lata?

Waldemar Zieliński, prezes Fabryki Konstrukcji Drewnianych: - W 2016 roku przychody z tytułu budowy magazynów soli stanowiły około 71 proc. sumy wszystkich wypracowanych przez spółkę przychodów. W najbliższych latach udział przychodów z tego segmentu najprawdopodobniej lekko spadnie ze względu na rozszerzenie działalności o budownictwo mieszkaniowe. Mimo to planujemy utrzymać udział segmentu budowy magazynów soli w przychodach spółki na poziomie ponad 50 proc.

- W jakim stopniu rozszerzenie działalności o budownictwo mieszkaniowe może zmniejszyć koncentrację biznesu na magazynach soli?

- Tak jak wspomniałem wcześniej, rozszerzenie działalności o budownictwo mieszkaniowe najprawdopodobniej zmniejszy udział segmentu budowy magazynów soli w przychodach. Szacujemy, że udział tego segmentu może spaść o ok. 15-20 proc. W dalszym ciągu jednak będzie to segment generujący największą ilość przychodów.

- Na najbliższe lata zapowiedziano między innymi akwizycję i budowę kolejnych obiektów produkcyjnych. Jakich nakładów należy się spodziewać na te cele?

- Spółka ze względu na jej ciągły rozwój potrzebuje dostępu do surowca. Obecnie jesteśmy zmuszeni do zakupu surowca w Szwecji lub Austrii ze względu na jakość kupowanego drewna w zakresie jego wstępnej obróbki. Stąd też potrzeba zakupu lub rozbudowy istniejącego zakładu o nowoczesny tartak i sortownię drewna. Koszt takiej inwestycjo to około 15 milionów złotych. Inwestycje chcielibyśmy zrealizować przy udziale środków unijnych.

- Czy wobec planowanych nakładów inwestycyjnych, zapowiedzi wstrzymania się z kolejnymi emisjami akcji i przypadającymi na najbliższe dwa lata wykupy papierów dłużnych, FKD będzie w stanie spłacić oferowane obecnie obligacje bez refinansowania?

- W tym momencie nie mogę złożyć jednoznacznych deklaracji. Dzięki zrealizowanym w ostatnim czasie emisjom uzyskaliśmy środki na realizację najbliższych projektów. Zwiększając skalę działalności zwiększamy również wartość generowanych przychodów, a do tego stale rośnie rentowność prowadzonej przez nas działalności. Te czynniki mogą sprawić, że po emisji obligacji serii K nie będzie potrzebne dalsze refinansowanie.

- To drugie podejście FKD do publicznej emisji obligacji. W międzyczasie sfinalizowano akwizycję spółek z grupy Dome, co pozwoliło na wzrost rentowności i skali działalności. Czy to wystarczy, żeby liczyć na większą przychylność inwestorów?

- Na pewno są to czynniki, dzięki którym inwestorzy ocenią nas pozytywnie. Nie to jednak będzie decydowało o tym, czy nasza spółka będzie postrzegana przez inwestorów przychylnie, a nasze plany, które zaczęliśmy realizować. W tym momencie mamy zawartych kilkanaście kontraktów, których końcowym odbiorca są GDDKiA oraz Zarządy Dróg Wojewódzkich. Oprócz tego bierzemy udział w oferowaniu na budowę 60 nowych magazynów soli, a nasz portfel zamówień na bieżący rok jest już wypełniony w 100 proc., a na 2018 r. w 30 proc. Ponadto w najbliższym czasie zamierzamy rozwinąć działalność w prężnie rozwijającym się segmencie budownictwa mieszkaniowego. Te czynniki na pewno wzbogacą pozytywny obraz spółki wśród inwestorów.

- Z memorandum dowiadujemy się o współpracy z Aedes. Czy FKD wciąż pełni rolę podwykonawcy dla tej spółki i czy jej problemy w jakiś sposób dotknęły państwa firmę?

- W tym momencie nie współpracujemy z tą firmą. Spółka prowadziła dla firmy Aedes wąski zakres podwykonawstwa, polegający na wykonawstwie wizualnej części zadaszenia budynku wielorodzinnego z drewna klejonego. Projekt został rozliczony. Obecnie nie prowadzimy żadnych prac na rzecz tego inwestora. Na marginesie warto zauważyć, iż zmieniła się również w ostatnim okresie polityka firmy w zakresie finansowym wykonywanych konstrukcji na zamówienie. Nie wykonujemy obecnie żadnych konstrukcji bez 50-proc. przedpłaty, jak również nie wydajemy towaru bez uiszczenia całości należności za wykonaną konstrukcję. Wyjątkiem od tej reguły są tylko inwestycje, w których zamawiającym jest Skarb Państwa lub jesteśmy zgłoszonym i kwalifikowanym podwykonawcą, wtedy jesteśmy chronieni w zakresie płatności z mocy ustawy.

- Po przejściu na strukturę holdingową kapitał nowopowstałej spółki z wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa opłacony zostanie aportem, co pozwoli uwzględnić wartość nieruchomości według wartości wycen biegłego. W jaki sposób wpłynie to na kapitały własne FKD?

- Trzeba na ten problem spojrzeć na dwa sposoby: po pierwsze od strony sprawozdania jednostkowego, a po drugie od strony sprawozdania skonsolidowanego. W pierwszym przypadku dojdzie do obniżenia wartości kapitałów własnych, ponieważ FKD, czyli spółka dominująca, wniesie wkład własny. Z perspektywy całej grupy kapitałowej nie powinno dojść do żadnych zmian.

- Niejako przy okazji, skąd tak istotna różnica w kapitałach własnych grupy pomiędzy raportem za IV kwartał 2016 r. a zaudytowanym raportem rocznym? Czy zatem wartość kapitałów na koniec I kwartału też mogła być zauważalnie niższa od tej zaprezentowanej w raporcie i memorandum?

- Spółka rozliczyła poprzez stratę z lat ubiegłych wszystkie przeterminowane należności. Taki zabieg spowodowany był chęcią jak największej transparentności ze strony spółki. Widniejące należności mogły w znaczy sposób wprowadzać w błąd inwestorów.

- Dziękuję za udzielone odpowiedzi.

Więcej wiadomości o Fabryka Konstrukcji Drewnianych S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst