poniedziałek, 25 października 2021

Newsroom

Zainteresowanie oszczędnościowymi skarbówkami nadal wysokie

msd | 14 lipca 2021
Inwestorzy kupili w czerwcu detaliczne obligacje skarbu państwa za 3,67 mld zł, z czego ponad połowa oszczędności ponownie trafiła na najkrótsze papiery o trzymiesięcznym okresie spłaty.

Popyt na papiery skarbowe spadł w czerwcu trzeci miesiąc z rzędu, lecz są to na tyle niewielkie zmiany (1-3 proc. miesięcznie), że trudno wyciągać z nich wniosek o spadku zainteresowania tą kategorią instrumentów. Czerwcowa sprzedaż obligacji detalicznych to 3,67 mld zł wobec 3,79 mld zł w maju i 3,90 mld zł w marcu, który był najlepszym tegorocznym miesiącem (drugim w całej historii papierów oszczędnościowych).

Na wciąż wysokie statystyki sprzedaży obligacji skarbowych najbardziej pracuje gotówka nieustannie krążąca między trzymiesięcznymi papierami. W samym tylko czerwcu na tego rodzaju obligacje inwestorzy przeznaczyli prawie 1,98 mld zł, tj. 53,8 proc. wszystkich zainwestowanych pieniędzy w dług skarbowy. Na drugiej pozycji niezmiennie pozostawały czteroletnie obligacje antyinflacyjne (1,26 mld zł), a dalej znajdowały się stałokuponowe dwulatki (230 mln zł), emerytalne dziesięciolatki (180 mln zł), czy wreszcie sześcio- i 12-letnie obligacje rodzinne (niecałe 20 mln zł).

Czerwcowy popyt na detaliczne skarbówki wyróżniał się natomiast relatywnie wysokim udziałem transakcji zamiany. Prawie 25 proc. sprzedanych obligacji rozliczono starszymi papierami (średnia z pierwszych pięciu miesięcy br. to 19 proc.), co może oznaczać niższy napływ nowej gotówki na dług skarbowy. Może, ale nie musi, bo akurat najpopularniejsze obligacje trzymiesięczne nie przewidują preferencji w przypadku rolowania (na dłuższych seriach inwestorzy obejmują dług poniżej nominału).

Po sześciu miesiącach tego roku łączna sprzedaż detalicznych papierów skarbu państwa sięgała 21,5 mld zł. Zeszłoroczny rekord (28,4 mld zł) zapewne padnie łupem inwestorów w ciągu dwóch, trzech miesięcy.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje