czwartek, 21 września 2023

Newsroom

Zapisy na obligacje Kruka od środy

msd | 22 lipca 2022
Windykator chce pozyskać 60 mln zł proponując WIBOR 3M plus 3,3 pkt proc. marży za pięcioletnie papiery dłużne. Inwestorzy mają czas do namysłu od 27 lipca do 10 sierpnia.

Wzorem wcześniejszych emisji, nowe obligacje Kruka nie zostaną zabezpieczone i będą mogły podlegać wcześniejszej spłacie na żądanie spółki. Na ten moment papiery byłyby oprocentowane według stawki 10,3 proc. rocznie w pierwszym trzymiesięcznym okresie odsetkowym. Faktyczna wysokość kuponu zostanie ustalona jednak 8 sierpnia, na chwilę przed zamknięciem subskrypcji.

Zapisy na warte 60 mln zł papiery Kruka ruszą 27 lipca i potrwają do 10 sierpnia. Przydział długu powinien nastąpić dwa dni później, a sam debiut obligacji na Catalyst przewidziano na wrzesień. Podobnie jak poprzednio, próg wejścia ustalono na 100 zł, tyle bowiem wynosi nominał każdej obligacji. Składanie zapisów możliwe będzie zaś u oferującego, DM BDM, a także członków konsorcjum dystrybucyjnego, w skład którego wejdą tym razem BM Banku Pekao, BM PKO BP, DM BOŚ, Ipopema Securities, a także Michael/Ström DM i Noble Securities.

Dla Kruka będzie to czwarta publiczna emisja w ramach programu dobiegającego końca w pierwszych dniach września. Z trzech poprzednich ofert windykator zebrał łącznie 150 mln zł, każdorazowo notując cztero-, pięciokrotną nadsubskrypcję.

– Nasza aktywność w emitowaniu obligacji rezonuje z tempem rozwoju Kruka. Pierwsze półrocze tego roku to  kontynuowanie bardzo dobrych odzysków, wynikających z wielu operacyjnych usprawnień na każdym z rynków. Przede wszystkim cieszą mnie wyniki osiągane zagranicą, które oddają dzisiejszy międzynarodowy już charakter Kruka. (…) Środki z emisji obligacji zasilą źródło finansowania rozwoju grupy Kruk – powiedział Piotr Krupa, prezes Kruka, cytowany w komunikacie prasowym.

Na Catalyst notowanych jest 16 serii długu Kruka o łącznej wartości prawie 1,4 mld zł i terminach spłaty w latach 2022-2028, z czego do wykupu w perspektywie najbliższych miesięcy pozostało spółce 75 mln zł.

Naszym zdaniem

Utrzymanie warunków z lutego i maja powinno gwarantować Krukowi powodzenie oferty. Sytuacja finansowa windykatora nie uległa bowiem zmianie, a popyt w publicznych emisjach ma się całkiem nieźle, szczególnie na tle słabej kondycji pozostałej części rynku długu firm. Sam wzrost wartości oferty z 50 do 60 mln zł nawet w części nie odpowiada więc niezaspokojonym apetytom (w poprzednich emisjach inwestorzy składali po 204-249 mln zł zapisów), zwłaszcza, że Kruk wrócił do szerszego konsorcjum dystrybucyjnego, złożonego aż z siedmiu brokerów.

Z perspektywy potencjalnych uczestników oferty Kruka rodzi się więc przede wszystkim pytanie o skalę redukcji zapisów, a więc i chwilowego bezodsetkowego zamrożenia środków pieniężnych. Rozsądnym wyjściem może być więc zwrócenie się w kierunku rynku wtórnego, a szczególnie uplasowanej przed rokiem do inwestorów instytucjonalnych serii KRU0627 z 3,7 pkt proc. marży, która jest obecnie wyceniana na 100,41 proc. wartości nominalnej. To zaś przekłada się na blisko 3,6 pkt proc. realnej marży, czyli niemal 30 pb. więcej niż w publicznej ofercie z rynku pierwotnego. Dla kilku inwestorów powinno wystarczyć, bo wartość wystawionego zlecenia sprzedaży papierów KRU0627 to ok. 1 mln zł przy średnim zapisie w ostatniej ofercie publicznej na poziomie ok. 155 tys. zł.

Więcej wiadomości o Kruk S.A.

Więcej wiadomości kategorii Emisje