czwartek, 21 listopada 2024

Newsroom

Znaczący akcjonariusze Polnordu chcą sprzedać jego akcje

msd | 18 stycznia 2019
Akcjonariusze posiadający ponad 27,6 proc. akcji dewelopera zawarli porozumienie w sprawie „wspólnego przeglądu opcji strategicznych dotyczących przysługujących stronom akcji w spółce oraz ustalenia zasad wspólnego zbywania akcji spółki”.

Pod porozumieniem podpisały się PKO BP, Neptun FIZ AN, BGK, PZU na Życie oraz trzy fundusze zarządzane przez PZU TFI. Łącznie posiadają one co najmniej 27,6 proc. akcji Polnordu, co stawia ich na pierwszym miejscu wśród największych akcjonariuszy. Druga jest należąca do londyńskiej firmy inwestycyjnej Duet spółka Hanapeta Holdings, która w akcjonariacie Polnordu ujawniła się w połowie ubiegłego roku, a od tego czasu zwiększyła swoje zaangażowanie w kapitale dewelopera do 20,08 proc. 

Cel zawartego przez akcjonariuszy porozumienia wskazuje, ze ich intencją jest sprzedaż akcji Polnordu, co najchętniej uczyniłyby w odpowiedzi na wezwanie.

Na mocy porozumienia, jego strony zobowiązały się, że podejmą wszelkie dopuszczalne i racjonalnie uzasadnione działania zmierzające do sprzedaży wszystkich akcji spółki posiadanych przez strony oraz ich podmioty zależne, w szczególności w drodze odpowiedzi na wezwanie do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji spółki – brzmi komunikat akcjonariuszy, którzy zawarli porozumienie.

Sam Polnord w przeglądzie opcji strategicznych znajduje się od blisko roku. Nieco ponad tydzień temu spółka informowała, że zamierza w najbliższym czasie sfinalizować proces wyboru doradcy finansowego i zawrzeć z nim umowę o świadczenie usług. 

Zarząd spółki będzie rozważał różne opcje strategiczne, w szczególności zarząd rozważy poszukiwanie inwestora strategicznego, zawarcie aliansu strategicznego, jak również dokonanie innej transakcji. Przegląd ten ma na celu wybór najkorzystniejszego sposobu realizacji strategii długoterminowego rozwoju spółki oraz maksymalizacji wartości spółki dla wszystkich akcjonariuszy – podał Polnord.

Tymczasem obecna od niedawna w akcjonariacie dewelopera Hanapeta Holdings zgłasza sprzeciw „wobec podejmowanych przez spółkę kroków, zmierzających do zawarcia umowy na świadczenie spółce usług doradczych w celu znalezienia nabywcy akcji spółki posiadanych przez obecnych akcjonariuszy”. Reprezentująca inwestycyjną grupę Duet spółka oświadczyła, że nie zamierza sprzedać żadnych akcji Polnordu będących w jej posiadaniu.

Wcześniej Hanapeta zwołała też na 21 stycznia NWZ dewelopera, podczas którego dojdzie między innymi do głosowania nad uchwałą w sprawie powołania rewidenta do spraw szczególnych, który na koszt spółki miałby zbadać kwestię rozmów jej zarządu z Catalyst Capital, innym londyńskim podmiotem. Ponadto rewident do spraw szczególnym miałby też zbadać sposób udostępniania przez zarząd spółki jej dokumentacji wewnętrznej w procesie due diligence oraz sposób komunikacji w tym zakresie z rynkiem kapitałowym. 

(…) powołanie rewidenta ds. szczególnych spowoduje dodatkowe obciążenia kosztowe i operacyjne spółki, m.in. zaangażowanie pracowników we współpracę z rewidentem ds. szczególnych. Spółka obecnie koncentruje się na pracach nad restrukturyzacją i nowych projektach zapewniających przychody, co zarząd uważa za priorytet – brzmi stanowisko Polnordu.

Deweloper przypomina też, że potencjalny inwestor wycofał się z transakcji po przeprowadzeniu procesu due diligence. Sprawa, jak podaje spółka, ma być znana Komisji Nadzoru Finansowego. Zarząd Polnordu miał udzielić wyjaśnień nadzorcy oraz udostępnić mu żądane dokumenty.

Podkreślamy, że w zakresie wątpliwości akcjonariusza dotyczących procesu przeglądu opcji strategicznych, zarząd spółki złożył szczegółowe wyjaśnienia do Komisji Nadzoru Finansowego – zapewnia Polnord.

Na Catalyst notowanych jest siedem serii obligacji Polnordu z terminami spłaty od grudnia 2019 r. do września 2020 r. Po ostatnich wzrostach rynek wycenia je na 97,99-99 proc. nominału, co – zależnie od serii – oznacza w większości 7,3-7,9 proc. rentowności brutto.

Więcej wiadomości o Polnord S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst