wtorek, 16 kwietnia 2024

Newsroom

Urodzaj pakietówek

ems | 31 stycznia 2012
Na 29 serii obligacji korporacyjnych, które zmieniały dziś właściciela piętnaście potaniało, a po siedem zdrożało lub nie zmieniło ceny. Spadały przede wszystkim obligacje deweloperów.

   Nie jest to jednak żaden sygnał do niepokoju – deweloperzy są po prostu najliczniejszą grupą spółek obecnych na GPW, która dodatkowo wyemitowała najwięcej serii obligacji, które należą do najpłynniejszych na rynku. Dość powiedzieć, że liczba serii na całym rynku wynosi 173 – właściciela zmieniało dziś tylko 17 proc. z nich.

   Największe transakcje przeprowadzano jednak na BondSpot – w umówionej transakcji przehandlowano 2 tys. obligacji BGK Funduszu Drogowego. Przy cenie 104 proc. i stałym oprocentowaniu rentowność wyniosła 5,52 proc. Właściciela zmieniło też 320 10-letnich obligacji Warszawy – tu także oprocentowanie jest stałe (6,45 proc.), ale ponieważ cena sprzedaży była niższa (101,4 proc.) niż w przypadku BGK, to i rentowność ustalona została na wyższym poziomie 6,26 proc.

   Sporą aktywnością wykazali się także inwestorzy z rynku obligacji banków spółdzielczych, gdzie zawarto transakcje pakietowe papierami banków z Wołomina (wolumen 550 sztuk), Łomianek (250) i Szepietowa (także 250).  Ceny transakcji wynosiły od 101,5 do 102,5 proc., a więc nie odbiegały od normy na tym rynku.

   Pomijając transakcje papierami BGK, obrót na rynku papierów komercyjnych przekroczył 550 tys. złotych, a więc trudno uznać go za znaczący. W tych warunkach większość zmian cen miała charakter incydentalny, czego najlepszym przykładem jest blisko 3-proc. spadek wyceny papierów Ganta (GNT0513), gdzie wolumen wyniósł zaledwie jedną sztukę.

   Emil Szweda, Obligacje.pl

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Korekta dłuższa niż trend

    05 kwietnia 2024
    Odreagowanie rentowności skarbowych trwa już ponad trzy miesiące, i póki co, to długość korekty, a nie jej zasięg może rodzić pytania o kontynuację rajdu. Pytania o tyle istotne, że wyniki funduszy dłużnych przestają zachwycać, a więc być może także przyciągać kapitał.
    czytaj więcej
  • RPP nie zmieniła stóp procentowych

    04 kwietnia 2024
    Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej