wtorek, 1 lipca 2025

Newsroom

Urodzaj pakietówek

ems | 31 stycznia 2012
Na 29 serii obligacji korporacyjnych, które zmieniały dziś właściciela piętnaście potaniało, a po siedem zdrożało lub nie zmieniło ceny. Spadały przede wszystkim obligacje deweloperów.

   Nie jest to jednak żaden sygnał do niepokoju – deweloperzy są po prostu najliczniejszą grupą spółek obecnych na GPW, która dodatkowo wyemitowała najwięcej serii obligacji, które należą do najpłynniejszych na rynku. Dość powiedzieć, że liczba serii na całym rynku wynosi 173 – właściciela zmieniało dziś tylko 17 proc. z nich.

   Największe transakcje przeprowadzano jednak na BondSpot – w umówionej transakcji przehandlowano 2 tys. obligacji BGK Funduszu Drogowego. Przy cenie 104 proc. i stałym oprocentowaniu rentowność wyniosła 5,52 proc. Właściciela zmieniło też 320 10-letnich obligacji Warszawy – tu także oprocentowanie jest stałe (6,45 proc.), ale ponieważ cena sprzedaży była niższa (101,4 proc.) niż w przypadku BGK, to i rentowność ustalona została na wyższym poziomie 6,26 proc.

   Sporą aktywnością wykazali się także inwestorzy z rynku obligacji banków spółdzielczych, gdzie zawarto transakcje pakietowe papierami banków z Wołomina (wolumen 550 sztuk), Łomianek (250) i Szepietowa (także 250).  Ceny transakcji wynosiły od 101,5 do 102,5 proc., a więc nie odbiegały od normy na tym rynku.

   Pomijając transakcje papierami BGK, obrót na rynku papierów komercyjnych przekroczył 550 tys. złotych, a więc trudno uznać go za znaczący. W tych warunkach większość zmian cen miała charakter incydentalny, czego najlepszym przykładem jest blisko 3-proc. spadek wyceny papierów Ganta (GNT0513), gdzie wolumen wyniósł zaledwie jedną sztukę.

   Emil Szweda, Obligacje.pl

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Czerwcowa inflacja lekko powyżej oczekiwań

    30 czerwca 2025
    Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w czerwcu o 4,1 proc. r/r przy rynkowym konsensusie na poziomie 4,0 proc. r/r.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Amerykańskie umocnienie

    27 czerwca 2025
    Mimo wzrostu deficytu budżetowego USA i spadku globalnej awersji do ryzyka za sprawą przerwania konfliktu Izrael-Iran, rentowność amerykańskich obligacji spadła do poziomów najniższych od dwóch miesięcy przy równolegle pikującym dolarze.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Drobnych brak

    20 czerwca 2025
    Na przestrzeni dwóch lat średnia wartość obligacji oferowanych inwestorom w szeroko dostępnych emisjach publicznych przeprowadzanych na podstawie prospektów emisyjnych wzrosła prawie dwuipółkrotnie, z 33 mln zł do 78 mln zł.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Rynek wiedział, nie powiedział

    13 czerwca 2025
    Od początku tygodnia rentowności obligacji USA spadały, a ich ceny rosły, co jest typowym zachowaniem inwestorów w reakcji na wzrost napięcia geopolitycznego. Ale w piątek, gdy obawy o zaostrzenie konfliktu się zmaterializowały, ceny amerykańskich obligacji spadły.
    czytaj więcej