poniedziałek, 25 listopada 2024

Newsroom

Wywiad: Navi Group wchodzi w nowy rynek

pytania przygotował: Emil Szweda, Obligacje.pl | 24 stycznia 2014
"Jesteśmy na etapie wyceny portfeli korporacyjnych. W pierwszym kwartale planujemy nabycie pierwszych wierzytelności" - mówi Mateusz Mazur, wiceprezes Navi Group.

Obligacje.pl: - Kiedy rozmawialiśmy w listopadzie 2013 roku wspominał Pan o możliwości rozwoju Navi w kierunku wierzytelności korporacyjnych. Na ile bliskie realizacji są te plany?

Mateusz Mazur, wiceprezes Navi Group S.A.: - Obecnie jako grupa Navi jesteśmy już na etapie realizacji konkretnych planów. Podejmujemy działania zmierzające do zamknięcia dokumentacji prawnej, jesteśmy na etapie wyceny pierwszych portfeli korporacyjnych oraz budowania zespołu. W pierwszym kwartale tego roku planujemy nabycie pierwszych wierzytelności.

Z jakimi zmianami wiąże się rozszerzenie profilu działalności? Czy dotychczasowe kompetencje pracowników Navi Lex, która obsługuje wierzytelności są wystarczające, czy też konieczna jest inwestycja w ich rozbudowę?

- Navi intensywnie rekrutuje nowych ludzi. Zarówno wysokiej klasy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem i wiedzą na temat rynku wierzytelności korporacyjnych, którzy będą stanowili filar nowego departamentu, jak i młodych ludzi, którzy za kilka lat, po zdobyciu doświadczenia w ramach naszych struktur, będą specjalistami odpowiedzialnymi za prowadzenie zespołów.

Jakie korzyści oferują wierzytelności korporacyjne i hipoteczne, których nie dają wierzytelności masowe?

To kierunek dający nam nowe możliwości rozwoju, w tym przede wszystkim dywersyfikację biznesu. Warto oczywiście zwrócić uwagę, że wraz z rozwojem firmy (Navi istniej blisko 5 lat) naturalnym jest rozszerzenie aktywności. Naturalnym jest, że rozpatrujemy zwiększenie aktywności na polach takich jak wierzytelności korporacyjne czy też hipoteczne, oczywiście bez odejścia od zasadniczej działalności jaką jest serwis wierzytelności detalicznych na zlecenie, który stale rozwijamy.

W listopadzie wspominał Pan, że kwota inwestycji przy wierzytelnościach korporacyjnych powinna przekraczać 100 mln zł. Ona wyraźnie przekracza bieżące możliwości Navi Group. W jaki sposób zamierzacie więc sfinansować inwestycję?

Na razie kontynuujemy obecny model współpracy, w którym jesteśmy strategicznym partnerem funduszy inwestycyjnych i podmiotem zarządzającym ich aktywami tj. pulami wierzytelności. Nie chcemy zmieniać tej strategii. Oczywiście w przyszłości będziemy rozpatrywać zaangażowanie kapitałowe wraz z naszymi inwestorami. Ale jak Pan sam zauważył, są to wierzytelności o znacznej wartości, także nie jesteśmy w stanie sfinansować tak dużych zakupów tylko instrumentami dłużnymi. Niemniej, rozważamy udział w inwestycji i planujemy finansowanie wierzytelności korporacyjnych oraz hipotecznych w ramach ko-inwestycji, dając tym samym naszym inwestorom przekonanie o słuszności podejmowanych działań. W tym celu planujemy kolejną emisję obligacji. 

Czy w związku z ko-inwestycją zmienia się wasz model działania? Czy portfele, o których Pan mówi będziecie windykować na własny rachunek, czy też nadal będzie to forma FIZ lub inna?

Jak wspomniałem przed chwilą uważamy, że nasza obecna strategia jest prawidłowa i nie planujemy zmian w sposobie funkcjonowania. Wierzytelności korporacyjne oraz hipoteczne są wyłącznie uzupełnieniem naszego podstawowego core biznesu i dywersyfikacją, a także kierunkiem rozwoju przedsiębiorstwa.

Skoro zakładacie inwestycje w nowych obszarach pojawia się pytanie o obecny poziom zadłużenia i wciąż ujemne kapitały własne. Czy dostępna jego prognoza operacyjnego Cash Flow na 2014 r.? Kiedy NG SA osiągnie dodatnie kapitały własne?

Mamy wstępną prognozę operacyjną Navi na 2014 rok. Nie oczekujemy osiągnięcia dodatnich kapitałów w bieżącym roku. Przyczyny tego stanu opisywaliśmy szczegółowo w sprawozdaniu finansowym na śródroczne 2013 roku. Jak wielokrotnie podkreślaliśmy ujemne kapitały w naszym przypadku są wynikiem odpisów aktualizacyjnych z lat ubiegłych, a nie ujemnych wyników operacyjnych. Obecny poziom zadłużenia jest dla nas bardzo komfortowy patrząc na wartość zadłużenia do wyników operacyjnych. Rok 2013 rozpoczęliśmy z zadłużeniem z tytułu obligacji na poziomie ok. 10 milionów złotych (kapitał + odsetki), natomiast na dzień 31.12.2013 r. zadłużenie Navi Group ztytułu obligacji to 6,3 miliona złotych. Na dzień dzisiejszy, przed planowaną emisją, a uwzględniając spłatę serii F zapadającej w marcu 2014 r., nasze zadłużenie tytułu emisji obligacji to tylko 5,8 miliona złotych. Jest to bardzo komfortowy poziom biorąc pod uwagę zysk operacyjny Navi.

- Dziękuję za udzielone odpowiedzi.

Więcej wiadomości o Navi Group S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst