środa, 2 lipca 2025

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Przejęcie – niedoceniane ryzyko na Catalyst

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 20 listopada 2015
Ostatnie roszady na rynku windykacji są doskonałym przykładem tego, że akwizycje są kolejnym ryzykiem, które należy brać pod uwagę przy inwestowaniu w obligacje firm.

Przejęcie może oznaczać zarówno wzrost prawdopodobieństwa przedterminowego wykupu, jak i spadek wypłacalności emitenta obligacji. Za przykład niech posłuży wcześniejsza spłata obligacji przez Casus Finanse, który został przejęty przez Lindorff Group, czy znaczny wzrost zadłużeniu Bestu po zakupie udziałów w Kredyt Inkaso. Zasadniczo i to przejęcie i to przejęcie, ale skutki dla obligatariuszy jakby zupełnie inne.

By nie szukać daleko, można przypomnieć także przedterminowy wykup dokonany przez Navi Group po przejęciu przez Hoist. Zapewne na tym nie koniec, przecież P.R.E.S.C.O. Group ma szansę uzyskać od Kruka za portfel wierzytelności sześciokrotnie więcej niż wynosi wartość jego obligacji. Na razie trudno natomiast ocenić czego mogą spodziewać się obligatariusze przejętego przez fundusze Altusa EGB Investmens.

Ewentualny wpływ na portfele posiadaczy papierów dłużnych, co zrozumiałe, jest wyraźnie uzależniony od tego, którą stronę transakcji reprezentuje emitent. Na pewno najciekawiej wygląda na tym tle sytuacja Bestu, który jako przejmujący, musiał istotnie zwiększyć zadłużenie, ale i wziął na siebie dodatkowe ryzyko związane z wygasającymi w najbliższych miesiącach obligacjami Kredyt Inkaso.

Z pewnością to nie koniec zmian właścicielskich wśród notowanych na Catalyst spółek windykacyjnych, bo DTP – według informacji Pulsu Biznesu – może zostać przejęte przez PRA Group. A oficjalnie na sprzedaż wystawiony jest jeszcze GetBack, który także zapowiada debiut na warszawskim rynku obligacji.

Obserwowane przejęcia na Catalyst na razie dotyczą głównie popularnych niegdyś na rynku pierwotnym windykatorów. Nic przecież jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby następne były firmy pożyczkowe, które też miały swoje pięć minut na rynku nowych emisji.

Podsumowując ostatni tydzień na Catalyst oczywiście nie sposób pominąć wniosku o upadłość Kerdos Group, który pociągnął za sobą też inne wnioski… o natychmiastowy wykup obligacji. Czy były już prezes spółki był jednym z pierwszych, którzy wezwali ją do spłaty zadłużenia? Tego oczywiście można się tylko domyślać.

Niezależnie od tego jak dalej potoczą się losy Kerdosu, możemy być pewni, że na Catalyst pęka kolejna bariera. Zaangażowanie w obligacje przez kadrę zarządzającą emitenta może być także ryzykiem.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Czerwcowa inflacja lekko powyżej oczekiwań

    30 czerwca 2025
    Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w czerwcu o 4,1 proc. r/r przy rynkowym konsensusie na poziomie 4,0 proc. r/r.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Amerykańskie umocnienie

    27 czerwca 2025
    Mimo wzrostu deficytu budżetowego USA i spadku globalnej awersji do ryzyka za sprawą przerwania konfliktu Izrael-Iran, rentowność amerykańskich obligacji spadła do poziomów najniższych od dwóch miesięcy przy równolegle pikującym dolarze.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Drobnych brak

    20 czerwca 2025
    Na przestrzeni dwóch lat średnia wartość obligacji oferowanych inwestorom w szeroko dostępnych emisjach publicznych przeprowadzanych na podstawie prospektów emisyjnych wzrosła prawie dwuipółkrotnie, z 33 mln zł do 78 mln zł.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Rynek wiedział, nie powiedział

    13 czerwca 2025
    Od początku tygodnia rentowności obligacji USA spadały, a ich ceny rosły, co jest typowym zachowaniem inwestorów w reakcji na wzrost napięcia geopolitycznego. Ale w piątek, gdy obawy o zaostrzenie konfliktu się zmaterializowały, ceny amerykańskich obligacji spadły.
    czytaj więcej