piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Play zapłacił mniej w euro niż w złotych?

Emil Szweda, Obligacje.pl | 27 stycznia 2014
Operator sieci Play uplasował zabezpieczone pięcioletnie euroobligacje oprocentowanie na 5,25 proc., oraz złotowe z marżą 3,75 pkt proc. ponad WIBOR6M.

Za zabezpieczoną transzę obligacji złotowych (130 mln zł) P4 zaoferował 375 pkt bazowych marży ponad WIBOR3M, co daje 6,45 proc. Również zabezpieczone obligacje w euro (600 mln EUR) oprocentowane zostały na 5,25 proc. w skali roku. Ale uwzględniając różnicę w punktach swap dla EUR i PLN oraz biorąc poprawkę na stały kupon, marża oferowana przez P4 w złotych powinna być wyższa, aby atrakcyjność obu serii była porównywalna. Stąd zapewne transza eurowa była 20-krotnie większa niż złotowa.

Trzecią serię obligacji wartą 270 mln EUR, P4 uplasował z oprocentowaniem wynoszącym 6,5 pkt proc., a więc w wyższym niż obecne oprocentowanie obligacji złotowych. Te papiery nie miały jednak zabezpieczenia. Warto też odnotować różnicę między zabezpieczoną i niezabezpieczoną obligacją P4, wycenioną na 1,25 pkt proc. To znacznie wyższa różnica niż płacona np. przez rodzimych deweloperów, gdzie kupon między zabezpieczonymi hipotecznie papierami, a niezabezpieczonymi różni się o ok. 0,8-1,0 pkt proc.

Na koniec warto odnotować - ważną w całym kontekście - wypowiedź wiceprezesa PKN Orlen, który zadeklarował zamiar przeprowadzenia emisji euroobligacji na kwotę 0,5 mld EUR w I półroczu tego roku. Również ta emisja będzie ciekawym sprawdzianem różnicy w oprocentowaniu krajowych i zagranicznych obligacji przez tych samych emitentów. Zdaniem Krzysztofa Kubiszewskiego, analityka Domu Inwestycyjnego Investors, punktem odniesienia dla euroobligacji Orlenu mogą być eurowe obligacje Energi i PGNiG, które płacą odpowiednio 3,25 i 4,0 nominalnego, stałego oprocentowania. Dla porównania ostatnią emisję na krajowym rynku Orlen uplasował z marżą 1,3 pkt proc. ponad WIBOR6M, co daje 4,0 proc. w obecnym okresie odsetkowym.

Więcej wiadomości o P4 Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Oddech ulgi

    8 listopada 2024
    Zgodnie z przewidywaniami, dzień ogłoszenia wyniku wyborów prezydenckich w USA przyniósł przesilenie na rynku obligacji. Rentowność amerykańskich papierów najpierw skoczyła, ale po szybko odbiła się od linii łączącej szczyty z października 2023 r. i kwietnia br. Lecz problem zadłużenia pozostał.
    czytaj więcej
  • Projekcja NBP: inflacja w górę, a PKB w dół

    7 listopada 2024
    Mimo słabszych prognoz dynamiki PKB, Narodowy Bank Polski skorygował w górę ścieżkę inflacji w latach 2025-2026.
    czytaj więcej
  • Stopy procentowe ponownie bez zmian

    6 listopada 2024
    Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Powiało grozą

    31 października 2024
    Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych przekroczyła w czwartek 6 proc., co było najwyższą wartością od roku. Zdecydowanie nie tak powinien wyglądać rynek szykujący grunt pod kolejne obniżki stóp procentowych.
    czytaj więcej