niedziela, 20 czerwca 2021

Newsroom

Marvipol miał 55 mln zł w gotówce na koniec czerwca

ems | 27 sierpnia 2014
W rekordowym I półroczu wygenerowała 77 mln zł dodatniego cash flow operacyjnego, 44,2 mln zł zysku operacyjnego i 29,15 mln zł zysku netto.

W kontekście wyników Marvipolu wrześniowy wykup obligacji wartych 30,8 mln zł jest przykrą formalnością. Przykrą, ale nie dla spółki, lecz dla inwestorów, którzy dwa lata temu i półtora roku temu mogli kupić obligacje Marvipolu znacząco poniżej nominału, ponieważ przez dłuższy czas inwestorzy detaliczni oceniali Marvipol równie krytycznie, co działania Ganta, ze względu na podobnie niski wskaźnik szybkiej płynności (duże zapasy mieszkań na niesprzyjającym rynku sprzedażowym i jednocześnie zbliżające się terminy spłaty obligacji). Obecnie wskaźnik ten wynosi 0,35, ale kluczową różnicą okazała się jakość aktywów obu deweloperów (Gant postawiony jest w stan upadłości likiwidacyjnej).

Z perspektywy 2014 r. widać jak bardzo błędna była to ocena w odniesieniu do Marvipolu, który jednak w międzyczasie zrewidował swoją politykę finansowania zewnętrznego i choć nadal przeprowadza emisje obligacji, to kieruje je do funduszy inwestycyjnych lub wspomaga się bankowymi kredytami. Warto więc wspomnieć, że w sierpniu Marvipol pozyskał 20,65 mln zł z emisji obligacji  (środki przeznaczono na zakup gruntów inwestycyjnych) właśnie od funduszy inwestycyjnych.

Po wrześniowym wykupie na Catalyst pozostanie ostatnia z siedmiu wprowadzonych tu serii obligacji Marvipolu. Papiery warte 39,1 mln zł zapadają w kwietniu przyszłego roku i jeśli Marvipol zdoła powtórzyć wyniki I półrocza w drugim, wykupi ją z wygenerowanej operacyjnie gotówki. Rynek wycenia ją na 101,19 proc., co daje jej 6,2 proc. rentowności brutto.

W tym właśnie kontekście mowa o "przykrej formalności", bo Catalyst powoli traci kolejnego emitenta o wysokiej wiarygodności finansowej, a taka ocena nie jest przecież regułą tego rynku.

Więcej wiadomości o Marvipol Development S.A.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Kalendarz coraz bogatszy

  18 czerwca 2021
  KNF zatwierdziła prospekt emisyjny Bestu, co podnosi liczbę spodziewanych i w miarę regularnych publicznych emisji obligacji dostępnych dla inwestorów indywidualnych do… trzech. Jednocześnie trwają też publiczne emisje certyfikatów funduszy inwestycyjnych, oferta rynkowa powoli zyskuje więc na różnorodności.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (maj 2021)

  15 czerwca 2021
  W maju obrót na Catalyst osiągnął 268,73 mln zł – więcej od 12-miesięcznej średniej (239,8 mln zł) i o 12,5 proc. mniej niż w kwietniu. Wartość transakcji pakietowych wyniosła 19,35 mln zł i jest dużo wyższa niż w kwietniu (3,07 mln zł).
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Wbrew regułom

  11 czerwca 2021
  Po publikacji komunikatu o najwyższej od 13 lat inflacji w USA, rentowność amerykańskich obligacji wybiła się wreszcie z trwającej od trzech miesięcy konsolidacji. Dołem. Co oznacza, że inwestorzy kupowali papiery o stałym oprocentowaniu.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Mały eksperyment

  28 maja 2021
  Na przetargu w środę NBP nieoczekiwanie nie kupił żadnych obligacji skarbowych zadowalając się antycovidowymi papierami BGK. Zaskoczony rynek podbił rentowność naszych 10-latek o 20 punktów, mimo niewielkich zmian na rynkach bazowych.
  czytaj więcej

Emisje