wtorek, 30 kwietnia 2024

Newsroom

Tydzień na kredyt - komentarz tygodniowy DI Investors

Michał Mordel, Wojciech Woźniak - analitycy DI Investors SA | 26 maja 2015
Analitycy DI Investors o najważniejszych wydarzeniach minionego tygodnia plus omówienie wyników JHM Development.

Pełna treść komentarza dostępna jest tu.

Tydzień w skrócie – główne wydarzenia

POLSKIE BANKI (22.05) – Agencja ratingowa Moody's Investors Service Ltd dokonała rewizji ratingów polskich banków.

POLSKIE BANKI (20.05) – Agencja Fitch zrewidowała ratingi dla europejskich banków.

PGE (22.05) –  Fitch Ratings podtrzymał długoterminowy rating podmiotu (IDR) w walutach obcych i krajowej Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) na poziomie BBB+ z perspektywą stabilną.

EURO BANK (22.05) – Fitch Ratings podniósł perspektywę długoterminowego ratingu podmiotu (IDR) Euro Banku do stabilnej z negatywnej i podtrzymał rating na poziomie A.

GHELAMCO INVEST (22.05) – Spółka przeprowadziła niepubliczną emisję obligacji na okaziciela serii PE o wartości PLN 50m.

GHELAMCO INVEST (22.05) – Spółka podjęła decyzję o rozpoczęciu oferty publicznej obligacji serii PPB emitowanych w ramach ustanowionego przez spółkę II Programu Publicznych Emisji Obligacji.

PRAGMA INKASO (22.05) – Spółka zakończyła subskrypcję i dokonała przydziału obligacji na okaziciela serii E o łącznej wartości PLN 5.5m.

CUBE.ITG (21.05) – Spółka dokonała wykupu części zabezpieczonych odsetkowych obligacji serii D o łącznej wartości PLN 5m.

EMC INSTYTUT MEDYCZNY (21.05) – Spółka podjęła decyzję o przeprowadzeniu przedterminowego wykupu wszystkich obligacji serii A na okaziciela o łącznej wartości nominalnej PLN 7m.

BOŚ (19.05) – Spółka wyemitowała 2 serie obligacji: seria KT.1.41 w wysokości PLN 50m i seria KT.1.42 w wysokości PLN 50m.

PRAGMA FAKTORING (19.05) – Spółka wprowadziła do alternatywnego systemu obrotu na rynku Catalyst obligacji serii G o łącznej wartości PLN 10m.

KERDOS (19.05) – Spółka wprowadziła do alternatywnego systemu obrotu na Catalyst 9.980 obligacji na okaziciela serii J o łącznej wartości PLN 9.98m.

ROBYG (18.05) – Spółka dokonała przedterminowego wykupu części obligacji serii J.

Kredyt pod Lupą: JHM Development

W 1Q15 JHM Development wygenerował przychody na poziomie PLN 17.3m (+2% r/r). W okresie tym spółka przekazała 37 lokali, z czego znaczącą część stanowiły mieszkania w projekcie Osiedle Diamentowa w Koninie (realizacja projektu została zakończona w 2Q14).

W 1Q15 koszty sprzedaży i ogólnego zarządu wzrosły o 20% r/r, zaś pozostałe koszty operacyjne netto wyniosły PLN 0.2m (związane przede wszystkim z kosztami utrzymania lokali). Na poziomie zysku operacyjnego spółka zaraportowała PLN 3.0m (+7% r/r).

Ze względu na obniżenie poziomu zadłużenia brutto z PLN 176.5m na koniec 1Q14 (uwzględniając pożyczki od Mirbudu) do PLN 51.6m na koniec 1Q15, spółka obniżyła koszty finansowe netto do PLN 0.3m w 1Q15 (-68% r/r).

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Inflacja wzrosła w kwietniu do 2,4 proc. r/r

    30 kwietnia 2024
    Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł z 2,0 proc. r/r w marcu do 2,4 proc. r/r w kwietniu, wynika z szybkiego szacunku GUS.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Start nowego sezonu

    26 kwietnia 2024
    Po ofercie Marvipolu zapisy uruchomiło Echo Investment, które tym razem zdecydowało się na nieznaczne obniżenie oferowanej marży. Niemal równolegle prowadzone są zapisy MCI Management. Sezon emisji rozkręcił się na dobre i przy dobrym wietrze potrwa przynajmniej do końca roku.
    czytaj więcej
  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej