czwartek, 21 listopada 2024

Newsroom

Czy Akropol w końcu runie? - raport miesięczny DM NWAI

Grzegorz Balcerski, Adrianna Kocięda - analitycy DM NWAI | 10 lipca 2015
"Do ogniska Strefy Euro wciąż dolewana jest oliwa (...), ktoś dosypał tony lodu do rozgrzanego do czerwoności pieca Giełdy w Szanghaju(...). Jak reagował polski rynek?"

Pełna treść raportu dostępna jest tu.

Rynek polskich obligacji korporacyjnych

Szósty miesiąc roku przyniósł nam spadek notowań obligacji zdecydowanej większości sektorów notowanych na Catalyst. Najbardziej ucierpiały kursy emitentów zajmujących się windykacją oraz sieci medycznych, których średnia zmiana notowań w porównaniu do maja wyniosła odpowiednio -7,88% i -5,63%. W przypadku spółek wierzytelnościowych za spadki te odpowiada ciążąca na całym sektorze (stosunkowo dobrze sobie radzącym) E-Kancelaria. Cztery serie tego emitenta spośród 9 notowanych na Catalyst zanotowały w czerwcu ponad 90% spadek, na koniec miesiąca miały kurs poniżej 5% nominału. Notowaniom obligacji branży sieci medycznych mocno szkodzi PCZ, który na koniec czerwca złożył wniosek o upadłość układową. Wcześniej PCZ-owi został wypowiedziany 20 mln kredyt obrotowy. Choć spółka przed miesiącem zdołała przedterminowo spłacić zapadające w 2017 papiery o nominale 10,7 mln PLN, nie wykupiła ona zapadającej w czerwcu serii B. Budzić to może nie lada kontrowersje wśród inwestorów.

W czerwcu obserwowaliśmy wzrost mediany Discount Margin dla większości sektorów wyróżnianych przez nas na Catalyst (10 z 16). Najbardziej zwiększyła się rentowności obligacji emitowanych przez spółki z branży Retail, do aż 15,01%, o 8,77 pp. w górę. Powodem jest zwiększenie DM dla serii Czerwonej Torebki i Próchnika (odpowiednio 56,2% i 25,9%). Wciąż najlepiej ocenianą i tym samym najmniej rentowną pozostaje branża Paliw, Gazu i Energii.

Najwięcej w czerwcu zyskał dług Włodarzewskiej. Kupując obligacje serii WLO0516 na koniec maja i trzymając przez miesiąc można było zarobić niemal 6%. Dobrze prosperowały także papiery wyemitowane przez Robinson Europe, które w ciągu miesiąca zyskały ponad 5%. W połowie czerwca emitent zaprezentował poprawę wyników w I półroczu roku obrotowego 2014/2015.

Najbardziej popularnym emitentem wśród inwestorów był w poprzednim miesiącu PKN Orlen. Najchętniej handlowano serią PKN0418 (4,3 mln PLN obrotu), nieco mniejsze obroty wygenerowano na dwóch innych seriach zapadających w listopadzie 2017. Na podium znalazła się także seria CCC – wciągu miesiąca właściciela zmieniły obligacje o wartości nominalnej 4,0 mln PLN (seria CCC0619). W czerwcu obserwować mogliśmy lekkie odbicie wartości obrotów całego Catalyst. W ubiegłym miesiącu osiągnęły one poziom 154,2 mln zł. Wynik ten jest o ponad 18 mln PLN niższy od mediany liczonej od początku 2013r.. Wciąż musimy poczekać na wyrazisty wzrost aktywności inwestorów na polskim rynku obligacyjnym, a zbliżające się miesiące urlopowe zapewne nie zmienią tego statusu.

Na koniec maja na Catalyst notowanych było 529 serii obligacji wyemitowanych przez 197 podmiotów, których łączna wartość wynosiła 594,1 mld PLN.

W maju na Catalyst zadebiutowało 12 nowych serii obligacji, największy debiut dotyczył 5-letnich obligacji IPF – do obrotu trafiły papiery tej spółki o wartości 200 mln PLN. Do większych debiutów zaliczyć należy także emisje deweloperów. LC Corp i Murapol umieściły na Catalyst emisje o wartościach odpowiednio 65 i 30 mln PLN.

Oprócz wspominanej w poprzednim akapicie emisji IPF nowe środki aktywnie pozyskiwali deweloperzy. W czerwcu nowy dług pozyskali także Ghelamco (w dwóch emisjach łącznie 80 mln PLN), Polnord (50 mln PLN), Robyg (60 mln PLN) oraz Victoria Dom (15 mln PLN). Ghelamco z nadmiaru popytu musiało zredukować część zapisów. Całość emisji została przydzielona inwestorom detalicznym. Emisje uplasowali również Alior Bank (250 mln PLN), M.W. Trade (23 mln PLN), PCC Rokita (20 mln PLN), EGB Investments (6 mln PLN), Kerdos Group (4 mln PLN).

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Oddech ulgi

    8 listopada 2024
    Zgodnie z przewidywaniami, dzień ogłoszenia wyniku wyborów prezydenckich w USA przyniósł przesilenie na rynku obligacji. Rentowność amerykańskich papierów najpierw skoczyła, ale po szybko odbiła się od linii łączącej szczyty z października 2023 r. i kwietnia br. Lecz problem zadłużenia pozostał.
    czytaj więcej
  • Projekcja NBP: inflacja w górę, a PKB w dół

    7 listopada 2024
    Mimo słabszych prognoz dynamiki PKB, Narodowy Bank Polski skorygował w górę ścieżkę inflacji w latach 2025-2026.
    czytaj więcej
  • Stopy procentowe ponownie bez zmian

    6 listopada 2024
    Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Powiało grozą

    31 października 2024
    Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych przekroczyła w czwartek 6 proc., co było najwyższą wartością od roku. Zdecydowanie nie tak powinien wyglądać rynek szykujący grunt pod kolejne obniżki stóp procentowych.
    czytaj więcej