piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Stały kupon poszukiwany

Emil Szweda, Obligacje.pl | 7 września 2012
Choć RPP nie zmieniła stóp, to stopy WIBOR spadły o ponad 15 pkt bazowych w ciągu tygodnia, ponieważ rynek jest przekonany, że stopy będą obniżane nawet o 100 pkt w ciągu roku.

Kontrakty FRA na WIBOR wyceniają nawet obniżkę o 100 pkt w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Jest to informacja niekorzystna dla inwestorów na Catalyst, gdzie oprocentowanie 79 proc. obligacji komercyjnych plus oprocentowanie wszystkich obligacji banków opiera się o stopy WIBOR3 i 6M. Wynika bowiem z tego, że średnie oprocetowanie obligacji korporacyjnych, które dziś przekracza 10 proc., za rok o tej porze może być znacząco niższe.

Czy są to już podstawy, dla których inwestorzy mieliby poszukać w portfelu miejsca dla obligacji o stałym oprocentowaniu? W ich przypadku średnie oprocentowanie wynosi 10,95 proc. i wiadomo, że bez względu na decyzje RPP, nie zmieni się. Jednak problemem jest ograniczony wybór. Wprawdzie 21 proc. rynku to nie mało, ale mówimy raptem o 37 seriach obligacji, z których spora część przypada na serie o niewielkiej wartości, w dodatku notowane na mało płynnym rynku. Dlatego przesiadka na stałe oprocentowanie może być trudna do wykonania. Być może łatwiej uda się znaleźć obligacje o stałym oprocentowaniu na rynku pierwotnym. Ostatnia emisja obligacji Ganta wskazuje, że emitenci wiedzą jak skusić inwestorów (Gant zaproponował właśnie stałe oprocentowanie w nowej emisji, choć wszystkie dotychczasowe notowane na Catalyst mają oprocentowanie zmienne).

Skoro jesteśmy przy Gancie – inwestorzy sprzedawali obligacje dewelopera nie tyle po publikacji raportu półrocznego, w którym wykazał on niższą sprzedaż i stratę operacyjną (ale także dalszy spadek zobowiazań), ile w wyniku negatywnych komentarzy dotyczących spółki, które pojawiły się po publikacji raportu. W przypadku serii wygasającej w marcu przyszłego roku, rentowność przekracza już 24 proc. (w dniu wykupu inwestorzy mogą liczyć na 6,25 pkt proc. premii ponad nominał). Gant naturalnie protestuje w przedstawianiu go w negatywnym świetle, w czym jest sporo racji, bowiem postrzeganie deweloperów nie ogranicza się do jednej tylko spółki. Dla przykładu obligacje Marvipolu także notowane są poniżej nominału mniej więcej w tym samym stopniu co obligacje Ganta.

Ogółem poniżej nominału notowanych jest 63 ze 176 serii obligacji (pomijając skarbowe, spółdzielcze i gminne). Najczęściej jest to efekt niewielkiej płynności rynku, która daje o sobie znać. Jeśli pojawiają się chętni do sprzedaży, a brakuje kupujących, ceny spadają. Ale w kilku przypadkach mamy też czytelne votum nieufności wobec perspepektyw terminowej spłaty obligacji.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Oddech ulgi

    8 listopada 2024
    Zgodnie z przewidywaniami, dzień ogłoszenia wyniku wyborów prezydenckich w USA przyniósł przesilenie na rynku obligacji. Rentowność amerykańskich papierów najpierw skoczyła, ale po szybko odbiła się od linii łączącej szczyty z października 2023 r. i kwietnia br. Lecz problem zadłużenia pozostał.
    czytaj więcej
  • Projekcja NBP: inflacja w górę, a PKB w dół

    7 listopada 2024
    Mimo słabszych prognoz dynamiki PKB, Narodowy Bank Polski skorygował w górę ścieżkę inflacji w latach 2025-2026.
    czytaj więcej
  • Stopy procentowe ponownie bez zmian

    6 listopada 2024
    Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Powiało grozą

    31 października 2024
    Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych przekroczyła w czwartek 6 proc., co było najwyższą wartością od roku. Zdecydowanie nie tak powinien wyglądać rynek szykujący grunt pod kolejne obniżki stóp procentowych.
    czytaj więcej