czwartek, 19 września 2024

Newsroom

Będzie publiczna emisja obligacji banku spółdzielczego

ems | 30 października 2012
To prawdziwa nowość, bo dotąd banki spółdzielcze emitowały obligacje w zamkniętych ofertach. SBRiR z Wołomina chce pozyskać 50 mln zł. Kupon przekroczy WIBOR6M o 2 pkt proc.

   Spółdzielczy Bank Rozwoju i Rzemiosła w Wołominie idzie za ciosem. Zaledwie przed miesiącem wprowadził swoje nowatorskie - jak na bank spółdzielczy - do obrotu na Catalyst, a już myśli o powtórzeniu sukcesu na większą skalę.

   Na czym polega nowość? Na terminie wykupu. Dotąd banki spółdzielcze celowały w emisje dziesięcioletnich i dłuższych obligacji podporządkowanych. Tymczasem zarówno seria, która zadebiutowała przed miesiącem jak i obligacje, których emisja jest planowana, mają trzyletni termin wykupu. Nie są to także papiery podporządkowane, zatem ich posiadacze spłacani są - w razie upadłości lub likwidacji banku - razem z innymi wierzycielami.

   Ceną za krótszy termin wykupu i brak statusu podporządkowanych papierów jest wysokość kuponu. W poprzedniej emisji, która przyniosła SBRiR 10 mln zł, kupon przekraczał WIBOR6M o 2 pkt proc. i należy się spodziewać, że ten parametr zostanie utrzymany. Tymczasem średnia marża dla pozostałych obligacji banków spółdzielczych notowanych na Catalyst to ok. 3,2 proc. (z minimum na 2,8 pkt proc. i maksimum na 4 pkt proc. ponad WIBOR6M).

   Sądząc po terminie wykupu i wysokości kuponu bank z Wołomina chce rywalizować o względy inwestorów detalicznych ze skarbem państwa, którego trzyletnie obligacje oprocentowane są na poziomie WIBOR6M (bez marży). Świadczy o tym także zamiar przeprowadzenia publicznej emisji, co umożliwi złożenie zapisu szerokiej publiczności. Warunkiem jest jednak złożenie prospektu emisyjnego w Komisji Nadzoru Finansowego. Tylko emisje zatwierdzone przez KNF mogą mieć dowolnie określoną dolną wysokość zapisu (nawet od jednej obligacji, czyli w tym przypadku 100 zł). Emisje publiczne bez prospektu mają próg minimalnego zapisu określony na równowartość 50 tys. EUR. Bank nie podał w komunikacie, czy złoży prospekt do KNF.

Więcej wiadomości kategorii Emisje