sobota, 20 kwietnia 2024

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Obligacje lepsze niż kredyty?

Emil Szweda, Obligacje.pl | 11 stycznia 2013
Udział kredytów zagrożonych udzielonych deweloperom wzrósł do 25 proc. – wynika z raportu NBP. Na Catalyst udział obligacji „zagrożonych” deweloperów jest zdecydowanie niższy.

Jest to oczywiście pewne uproszczenie bo czym innym jest ocena ryzyka kredytowego wykonana przez departamenty ryzyka w bankach, a czym innym rynkowa wycena obligacji na Catalyst. Niemniej, jeśli postawić między nimi znak równości, to rynek w kategoriach papierów „zagrożonych” wycenia obecnie obligacje Marvipolu (nadal ponad 25 proc. rentowności). W pozostałych przypadkach (Włodarzewska, Wikana, Trust, Rank Progress, Murapol, Mak Dom, Gant) spadek cen obligacji poniżej nominału jest wciąż na tyle niewielki, że można uznać go bardziej za wpływ niskiej płynności niż faktyczne obawy o wypłacalność. Być może gdzieś pomiędzy tymi grupami klasyfikowany jest jeszcze Gant, którego obligacje ostatnio wyraźnie jednak drożały.

Jaki wniosek płynie z tych różnic w ocenie deweloperów? Po pierwsze nie są to grupy tożsame – nie wszyscy deweloperzy są przecież notowani na Catalyst. Ci którzy są przechodzą weryfikację ze strony inwestorów i choć wyniki emisji deweloperów z ostatniego półrocza generalnie wskazują na sceptycyzm, to jednak najwyraźniej jakość deweloperów na Catalyst jest wyższa niż jakość deweloperów w portfelach kredytowych banków. To uwaga istotna – choć deweloperzy mają złą prasę jako grupa, to różnice między sytuacją każdego z nich oddzielnie są duże i odrzucenie stereotypu branży jako w całości skazanej na bankructwo spowoduje, że można będzie dostrzec okazje do zarobienia kilku dodatkowych punktów rentowności na ich obligacjach.

W raporcie NBP znajdziemy też inne ciekawe wskazówki dla inwestujących na Catalyst. Choć udział kredytów zagrożonych w portfelach banków wzrósł od marca do września o 1 pkt proc. do 11,4 proc., to poniżej tego poziomu plasują się deweloperzy wyspecjalizowani w budownictwie komercyjnym (biurowce – poniżej 10 proc., pozostałe obiekty – w okolicach 8 proc.). Odzwierciedlenie tego znajdziemy na Catalyst, gdzie obligacje Capital Park (specjalizuje się w biurowcach właśnie) wspięły się nawet do 102 proc. w ostatnim tygodniu, a papiery Ghelamco (na Bond Spot) wyceniane są po nominale. Wygasające w marcu obligacje Koncept WS także notowane są w okolicach nominału (spółka buduje obiekty handlowe dla sieci sklepów średnio powierzchniowych). Rynek nie ma więc wątpliwości i postrzega przedstawicieli branży jako wiarygodnych.

Czerwoną lampkę NBP zapala w innym miejscu – w III kwartale 43 proc. wniosków kredytowych złożonych przez firmy budowlane zostało odrzuconych. Odsetek złych kredytów od firm budowlanych w bankach to 15,5 proc. Warto o tym pamiętać na wypadek, gdyby konsekwencją postawy banków miała być wkrótce zwiększona aktywność firm budowlanych na rynku pierwotnym obligacji.

Wydarzenia tygodnia na Catalyst? TimberOne nie wypłacił odsetek od obligacji i ich cena spadła do 79 proc. (seria październikowa) z okolic 95 proc. przed komunikatem. Miraculum wciąż nie zawarło porozumienia z obligatariuszem, którego nie spłaciła w terminie (31 grudnia) i obligacje trzymają się poniżej 90 proc. nominału. Deweloperzy poinformowali o wynikach sprzedaży mieszkań w IV kwartale – Robyg wypadł świetnie, Gant średnio, a Marvipol słabo. Wyceny obligacji wskazują na różnice między tymi podmiotami od wielu miesięcy. Ale Sławomir Horbaczewski, wiceprezes Marvipolu w wywiadzie dla Obligacje.pl uznał obecne wyceny obligacji spółki za okazyjne.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Korekta dłuższa niż trend

    05 kwietnia 2024
    Odreagowanie rentowności skarbowych trwa już ponad trzy miesiące, i póki co, to długość korekty, a nie jej zasięg może rodzić pytania o kontynuację rajdu. Pytania o tyle istotne, że wyniki funduszy dłużnych przestają zachwycać, a więc być może także przyciągać kapitał.
    czytaj więcej