poniedziałek, 06 lipca 2020

Newsroom

Aż 2,5 mld zł sprzedanych obligacji skarbowych w styczniu

msd | 14 lutego 2020
W samym tylko styczniu popyt inwestorów indywidualnych na papiery skarbowe był wyższy od całorocznej sprzedaży w latach 2010-2012.

Po rekordowym 2019 r., w którym resort finansów sprzedał obligacje za 17,29 mld zł, przyszedł czas na kolejny rekord. W samym tylko styczniu popyt na papiery oszczędnościowe sięgnął 2,49 mld zł i był o ponad połowę (51,1 proc.) wyższy niż w grudniu i ponad dwukrotnie (120,1 proc.) wyższy niż przed rokiem.

Niezmiennie najwyższym zainteresowaniem wśród indywidualnych inwestorów cieszyły się czteroletnie papiery, których oprocentowanie po pierwszym roku jest zależne od wysokości inflacji. Tylko w styczniu popyt na tego papiery sięgnął 1,14 mld zł.

Nawiasem mówiąc, w piątek GUS opublikował wstępny odczyt inflacji za styczeń, z którego wynika, że ceny towarów i usług rosły o 4,4 proc. r/r. Jeśli odczyt ten się potwierdzi, właściciele czteroletnich papierów skarbowych kupionych w marcu ubiegłego roku będą mogli się cieszyć z 5,65 proc. odsetek w skali roku. To na przykład więcej niż w aktualnie trwającej emisji oferuje PCC Exol (stałe 5,5 proc.) za prawie pięcioletni dług. Osobną kwestią jest to, czy zakup papierów skarbowych akurat teraz pozwoli sięgnąć po równie wysokie odsetki, jeśli za rok w odczytach inflacji wystąpi efekt wysokiej bazy.

W styczniu niesłabnącym zainteresowaniem cieszyły się też najkrótsze papiery z oferty resortu finansów. Popyt na trzymiesięczne obligacje sięgnął 655 mln zł. Poziom 300 mln zł udało się też przekroczyć stałokuponowym dwulatkom oraz papierom 10-letnim, także indeksowanych po pierwszym roku do wskaźnika inflacji.

Początek roku zwyczajowo przyniósł też nieco większe zakupy papierów skarbowych w ramach IKE, dla których od stycznia obowiązuje nowy limit (15,7 tys. w 2020 r.). Inwestorzy nabyli w ten sposób skarbowy dług o wartości 101 mln zł. 

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje