czwartek, 15 kwietnia 2021

Newsroom

Bank Millennium szacuje koszt przewalutowania hipotek na 4,1-5,1 mld zł

msd | 23 lutego 2021
Przewalutowanie frankowych kredytów na złote według propozycji przewodniczącego KNF obciążyłoby wynik brutto bankowej grupy kwotą rzędu 4,1-5,1 mld zł, wynika z szacunków przedstawionych w raporcie rocznym.

W gruncie rzeczy szacowany przez Bank Millennium koszt przewalutowania kredytów hipotecznych w CHF na złote według propozycji szefa Komisji Nadzoru Finansowego niewiele różni się od giełdowej kapitalizacji banku (ok. 5 mld zł).

Oszacowany przez bank wpływ na wynik brutto rzędu 4,1-5,1 mld zł to także znacznie więcej niż obecna zdolność Millennium do absorpcji strat. Na koniec 2020 r. łączny współczynnik kapitałowy (TCR) oraz współczynnik kapitału Tier 1 (T1) bankowej grupy wynosiły kolejno 19,5 proc. oraz 16,5 proc. Było to wprawdzie wartości wyższe o ponad 5 pkt proc. od regulacyjnych wymogów (14,1 i 11,3 proc. dla Millennium), ale przekładało się to – wg naszych obliczeń – na około 2,7 mld zł nadwyżkowego kapitału. Niemniej, sama konwersja kredytów w CHF na PLN oczywiście znacząco zmniejszyłaby też wymogi kapitałowe wobec Millennium (domiar kapitałowy grupy za walutowe hipoteki na poziomie współczynnika TCR to prawie 3,4 pkt proc.).

Na koniec 2020 r. kredyty hipoteczne w CHF stanowiły ponad 17 proc. portfela kredytowego grupy Banku Millennium (bez przejętego portfela Euro Banku, który jest gwarantowany przez byłego właściciela). Na warte 3,2 mld CHF kredyty bank utworzył dotychczas 6,7 proc. rezerw związanych z ryzykiem prawnym.

Wobec Banku Millennium toczy się ponad 5 tys. indywidualnych pozwów w sprawie kredytów frankowych (plus 0,5 tys. ws. kredytów przejętych z Euro Banku).

Na Catalyst notowane są dwie serie podporządkowanych obligacji Banku Millennium o łącznej wartości 1,53 mld zł. Krótsze z nich – MIL1227 – kwotowane są na 99,51/100,0 proc. nominału (bid/ask), który sięga po 500 tys. zł dla każdej obligacji. Bank będzie mógł przedterminowo wykupić papiery w grudniu 2022 r. 

Więcej wiadomości o Bank Millennium S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • CDRL z ujemnym kapitałem obrotowym netto

  15 kwietnia 2021
  Aktywa obrotowe dystrybutora odzieży dziecięcej po raz pierwszy w jego giełdowej historii przestały pokrywać krótkoterminowe zobowiązania. Z jednej strony grupa CDRL – ponownie – zwraca uwagę na niepewność kontynuacji działalności, z drugiej zaś wskazuje, że posiadane środki pieniężne i linie kredytowe powinny uchronić ją przed utratą płynności.
  czytaj więcej
 • Anwim debiutuje na Catalyst

  15 kwietnia 2021
  Za uplasowane w grudniu trzyletnie obligacje operator sieci stacji paliw pod marką Moya płaci WIBOR 3M plus 4 pkt proc. marży.
  czytaj więcej
 • Cyfrowy Polsat nadal chce zwiększyć udział w kapitale Netii

  15 kwietnia 2021
  Spółka jest gotować wydać do 515 mln zł w ciągu najbliższych 12 miesięcy na zakup akcji Netii, w której kontroluje obecnie 66 proc. kapitału.
  czytaj więcej
 • Best ma dosyć delewarowania; chce ruszyć na zakupy

  15 kwietnia 2021
  Dług netto windykacyjnej grupy spadł w ubiegłym roku o jedną czwartą, zatrzymując się poniżej 90 proc. jej kapitałów własnych. Po trzech latach przerwy, Best chce wrócić do zakupu portfeli wierzytelności, między innymi za pieniądze pochodzące z planowanych publicznych ofert obligacji.
  czytaj więcej

Emisje