środa, 07 grudnia 2022

Newsroom

Best rozważa przeprowadzenie emisji jeszcze w tym roku

msd | 07 listopada 2022
Windykacyjna spółka bada możliwość uplasowania w najbliższych tygodniach publicznej oferty obligacji na podstawie świeżo zatwierdzonego prospektu.

Do ewentualnej emisji Bestu miałoby dojść w ramach wartego 250 mln zł programu, dla którego KNF zatwierdziła prospekt przed weekendem.

- Mamy ambicję i potencjał, by na przestrzeni najbliższych kilku lat istotnie zwiększyć skalę działalności grupy i chcielibyśmy, by inwestorzy obligacyjni, instytucjonalni i indywidualni, dalej wspierali nasz rozwój. Równocześnie jesteśmy świadomi obecnej, pod wieloma względami wymagającej sytuacji gospodarczej oraz koniunktury na rynku kapitałowym. Rozważamy przeprowadzenie oferty publicznej obligacji jeszcze w tym roku, o skali i kluczowych warunkach dostosowanych do oczekiwań rynkowych, akceptowalnych z perspektywy długoterminowych interesów Best – mówi Krzysztof Borusowski, prezes Bestu, cytowany w komunikacie.

Windykator ma 12 miesięcy, aby na podstawie nowego prospektu Best plasować dług do nieograniczonego grona odbiorców.

Poprzedni prospekt Bestu wygasł w czerwcu tego roku. W ramach programu do 200 mln zł spółka uplasowała trzy serie obligacji o łącznej wartości niespełna 31,2 mln zł. Ostatnim razem, w I kwartale tego roku, oferowała inwestorom WIBOR 3M plus 4 pkt proc. przy pięcioletnim okresie spłaty. Aktualnie na rynku wtórnym papiery te (BST0327) kwotowane są na 99,0/100,3 proc. wartości nominalnej (bid/ask).

- W naszej ocenie nieskazitelna historia obsługi zadłużenia przez Best, mocny standing finansowy grupy oraz jej atrakcyjne perspektywy rozwoju sprawiają, że jesteśmy niezmiennie pozytywnie postrzegani przez inwestorów, czego odzwierciedleniem są chociażby wyceny naszych obligacji na rynku Catalyst – wskazuje szef Bestu.

Na Catalyst znajduje się pięć serii papierów dłużnych windykatora o łącznej wartości 61 mln zł. Wszystkie duże wykupy z emisji plasowanych do lutego 2018 r. Best ma już bowiem za sobą. 

Więcej wiadomości o Best S.A.

 • Obligacyjni inwestorzy mają w czym wybierać

  06 grudnia 2022
  Na rynku pierwotnym trwają adresowane do indywidualnych inwestorów oferty papierów dłużnych Bestu i Develii, a w najbliższą środę wystartuje też emisja Kruka.
  czytaj więcej
 • Best podniósł marżę w nowej emisji publicznej

  30 listopada 2022
  Od 2 do 16 grudnia potrwają zapisy w wartej 20 mln zł publicznej emisji obligacji Bestu adresowanej do inwestorów indywidualnych na podstawie prospektu emisyjnego. Oferowana marża wynosi 4,5 pkt proc. ponad WIBOR 3M wobec 4,0 pkt w emisji z poprzedniej emisji z I kwartału.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: W kierunku linii trendu

  25 listopada 2022
  Rentowność naszych dziesięciolatek spadła do 6,6 proc. w czwartek i z tej wysokości 9 proc. osiągnięte przed miesiącem może wyglądać tylko na zły sen, który minął i już nie wróci. Jest na to pewna szansa w średnim terminie.
  czytaj więcej
 • Best przygotowuje się na możliwe spowolnienie spłat

  22 listopada 2022
  Windykator zakończył III kwartał ze spłatami powyżej budżetu i mnóstwem miejsca w bilansie na nowe finansowanie. Lada moment może wyjść na rynek z nową emisją obligacji. W przyszłym roku chce być natomiast przygotowany na ewentualne osłabienie kondycji finansowej dłużników.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Emisje