niedziela, 01 sierpnia 2021

Newsroom

Best w klubie 100 milionów

ems | 08 lipca 2021
Po raz pierwszy w historii grupy Best kwartalny poziom spłat przekroczył 100 mln zł (wyniósł 111 mln zł). W całym półroczu było to 209 mln zł.

Awans do wąskiego grona polskich spółek z branży wierzytelności osiągających ponad 100 mln zł spłat kwartalnie (ze spółek giełdowych znajduje się w nim tylko Kruk) jest jeszcze nieco naciągany, bo spłaty należne grupie Best wyniosły w II kwartale 98 mln zł (wzrost o 13 proc.), a w całym półroczu 185 mln zł (wzrost o 12 proc.). Niemniej, poziom spłat rośnie, mimo że Best w ostatnich latach niemal całkowicie wygasił inwestycje.

- Procentują przemyślane inwestycje z poprzednich lat oraz wysoka efektywność, nad czym intensywnie pracujemy przez ostatnie trzy lata. Jesteśmy dobrze przygotowani do zwiększenia skali działalności w kolejnych okresach. Zamierzamy powrócić do większych zakupów na rynku wierzytelności, stąd m. in. trwająca obecnie publiczna oferta obligacji Best – powiedział Krzysztof Borusowski, prezes Best, cytowany w komunikacie prasowym.

W II kwartale (i zarazem w I półroczu) Best wydał 9 mln zł na zakup portfeli wierzytelności, co wydaje się kwotą niską, ale w I półroczu 2020 r. było to 1,5 mln zł, w tym w II kwartale 0 zł.

Uwagę zwraca niski nominał kupionych wierzytelności (36,5 mln zł) w relacji do zapłaconej ceny, bo oznacza on, że Best zapłacił 24,7 proc. za nominał kupionego długu. W komunikacie prasowym wyjaśniono, że portfele te zawierają w dużej części wierzytelności zabezpieczone hipotekami, co tłumaczy ich cenę.

Regularnie bierzemy udział w ogłaszanych przetargach i chcemy wyraźne zwiększyć poziom inwestycji w porównaniu do lat poprzednich. Nie zamierzamy jednak odstępować od sprawdzonych zasad naszej polityki inwestycyjnej, co jest kluczem do utrzymania wysokiej rentowności – podkreślił Krzysztof Borusowski.

Na Catalyst notowanych jest pięć serii obligacji Bestu o terminach wykupu od sierpnia br. do września przyszłego roku. Aby zwiększyć skalę planowanych inwestycji Best chce pozyskać finansowanie m.in. za sprawą publicznych emisji obligacji. W czwartek wystartowała pierwsza z nich – pięcioletnie papiery oprocentowane są na 4,4 proc. Zapisy trwają do 20 lipca.

Więcej wiadomości o Best S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje