poniedziałek, 15 lipca 2024

Newsroom

Czerwcowa inflacja lekko powyżej prognoz

msd | 28 czerwca 2024
Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły o 2,6 proc. r/r w czerwcu wobec 2,5 proc. w maju.

Konsensus ekonomistów, zakładał utrzymanie czerwcowej inflacji na poziomie z maja, tj. 2,5 proc. r/r. Niespodziankę sprawić miały jednak ceny żywności.

„Silnie, jak na tę porę roku, wzrosły ceny żywności (0,7 proc. m/m), co częściowo jest wynikiem rozłożonego w czasie powrotu wyższej stawki VAT. Był to pierwszy od czterech miesięcy wynik kiedy inflacja nieznacznie przekroczyła cel 2,5 proc. i ostatni w tym roku, gdy pozostanie w dopuszczalnym paśmie odchyleń, co wynika z odmrożenia cen nośników energii od lipca” – zauważają ekonomiści PKO BP.

Jak z kolei wynika z komentarza ekonomistów Santander Banku, wzrost rachunków za gaz i prąd sprawić może, że już w lipcu wskaźnik CPI przekroczy 4 proc. r/r. Na koniec roku sięgnąć on mógłby natomiast 5,3 proc.

Na początku czerwca Adam Glapiński, prezes NBP, oceniał, że częściowe odblokowanie cen energii w lipcu sprawi, że prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w tym roku jest zerowe.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Letnie oferty

  12 lipca 2024
  Z nowymi emisjami publicznymi wróciły na rynek Victoria Dom i PragmaGO, ta druga po zaledwie miesiącu od ostatniej tego typu oferty. Najbardziej na wzroście zainteresowania długiem korzysta skarb państwa, który w czerwcu sprzedał obligacje oszczędnościowe za 10,2 mld zł.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Rozpędzony rynek pierwotny

  05 lipca 2024
  W II kwartale wartość wszystkich niebankowych emisji obligacji korporacyjnych wyniosła 5,5 mld zł i był to drugi do wielkości wynik kwartalny, od kiedy podobne statystyki mogą być prowadzone. Rekord padł za to w statystykach 12-miesięcznych.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Rosną szanse na nowe emisje

  28 czerwca 2024
  Emisja Cavatiny zakończyła się redukcją zapisów o jedną trzecią. W emisji PragmaGO wartej 30 mln zł, inwestorzy złożyli zapisy na 92,5 mln zł. Inwestorzy są głodni papierów, ale emitenci się nie spieszą z kolejnymi ofertami.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Niebezpieczne oddalenie

  21 czerwca 2024
  Wartość łącznego popytu zgłoszonego we wszystkich tegorocznych emisjach publicznych skierowanych do inwestorów indywidualnych na bazie prospektów emisyjnych przekroczyła 2,05 mld zł i była wyższa od wartości zapisów złożonych w całym 2023 r. Ale kolejne rekordy się oddalają.
  czytaj więcej