sobota, 23 lutego 2019

Newsroom

Czy 2018 będzie rokiem obligacji?

Krzysztof Izdebski, Union Investment TFI | 18 stycznia 2018
Rozpoczynający się rok niekoniecznie będzie optymalny dla obligacji, które mogą przynieść podobną stopę zwrotu co rynek pieniężny, ale przy wyższej zmienności. W przeciwieństwie do RPP główne banki centralne prowadzą coraz mniej łagodną politykę.

Nie zanosi się na to, żeby 2018 r. był rokiem obligacji, ale trzeba pamiętać, że to samo mówiono na początku ubiegłego roku, który okazał się całkiem udany. W pierwszych tygodniach 2018 r. widoczny jest wzrost rentowności na świecie, ale nie w Polsce. Krajowe papiery są stabilne m.in. dzięki dobremu wykonaniu budżetu i niskiej podaży skarbowych papierów wartościowych (SPW). Choć Ministerstwo Finansów pewnie będzie mogło się pochwalić dobrą kondycją gospodarki i budżetu, to agencje ratingowe raczej nie podniosą Polsce ratingu.

Obligacje wspiera również bardzo gołębie nastawienie Rady Polityki Pieniężnej, która w styczniu zasygnalizowała, że stopy procentowe mogą pozostać bez zmian aż do 2019 r. Z komunikacji RPP wynika, że dynamika płac na poziomie ok. 6–7 proc. czy wzrost inflacji nie jest obecnie przesłanką dla podwyżek stóp. Wydaje się, że dopóki EBC nie podniesie stóp, to nasza Rada też nie będzie widziała potrzeby reakcji na inflację. Póki co EBC jest dopiero na etapie ograniczenia programu łagodzenia ilościowego QE.

Amerykańska Rezerwa Federalna kontynuuje proces podnoszenia stóp procentowych – w tym roku możliwe są dwie, trzy podwyżki. To, wraz z coraz mniej łagodną polityką EBC, nie będzie sprzyjać światowym rynkom obligacji, co przełoży się również na polski rynek. Można się spodziewać, że polskie obligacje w tym roku przyniosą podobną stopę zwrotu co rynek pieniężny, choć przy większej zmienności.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Inwestorzy dyktują warunki

  22 lutego 2019
  Globalne rynki uparcie nie chcą się poddać i po panice z IV kwartału ub.r. rentowności obligacji wróciły do wcześniejszych poziomów, a apetyt na ryzyko pozwolił na spadek nie tylko rentowności Włoch, ale i Turcji. U nas… to skomplikowane.
  czytaj więcej
 • Jak uniknąć rozczarowania po hossie? – komentarz Saxo Banku

  21 lutego 2019
  Ten rok rozpoczął się wyraźnym rajdem spowodowanym apetytem na ryzyko, jednak dane makroekonomiczne w dalszym ciągu sygnalizują nadchodzące spowolnienie. W jaki sposób inwestorzy powinni przeprowadzić realokację ryzyka?
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (grudzień 2017)

  18 stycznia 2018
  W grudniu obroty na Catalyst wyniosły 241,7 mln zł i były wyższe o 26,3 proc. w porównaniu z listopadem i aż o 56,9 proc. wyższe niż w grudniu 2016 roku. Obrót obligacjami korporacyjnymi wyniósł 194 mln zł, co stanowiło 80,3 proc. całego obrotu wygenerowanego na Catalyst.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Trzy emisje w miesiącu

  12 stycznia 2018
  MCI.PrivateVentures FIZ otworzył rok nową emisją publiczną, a tych nie będzie brakowało – w 2018 r. spodziewamy się 35-40 publicznych ofert, co daje średnio w granicach trzech emisji miesięcznie.
  czytaj więcej

Emisje