wtorek, 13 listopada 2018

Newsroom

Czy 2018 będzie rokiem obligacji?

Krzysztof Izdebski, Union Investment TFI | 18 stycznia 2018
Rozpoczynający się rok niekoniecznie będzie optymalny dla obligacji, które mogą przynieść podobną stopę zwrotu co rynek pieniężny, ale przy wyższej zmienności. W przeciwieństwie do RPP główne banki centralne prowadzą coraz mniej łagodną politykę.

Nie zanosi się na to, żeby 2018 r. był rokiem obligacji, ale trzeba pamiętać, że to samo mówiono na początku ubiegłego roku, który okazał się całkiem udany. W pierwszych tygodniach 2018 r. widoczny jest wzrost rentowności na świecie, ale nie w Polsce. Krajowe papiery są stabilne m.in. dzięki dobremu wykonaniu budżetu i niskiej podaży skarbowych papierów wartościowych (SPW). Choć Ministerstwo Finansów pewnie będzie mogło się pochwalić dobrą kondycją gospodarki i budżetu, to agencje ratingowe raczej nie podniosą Polsce ratingu.

Obligacje wspiera również bardzo gołębie nastawienie Rady Polityki Pieniężnej, która w styczniu zasygnalizowała, że stopy procentowe mogą pozostać bez zmian aż do 2019 r. Z komunikacji RPP wynika, że dynamika płac na poziomie ok. 6–7 proc. czy wzrost inflacji nie jest obecnie przesłanką dla podwyżek stóp. Wydaje się, że dopóki EBC nie podniesie stóp, to nasza Rada też nie będzie widziała potrzeby reakcji na inflację. Póki co EBC jest dopiero na etapie ograniczenia programu łagodzenia ilościowego QE.

Amerykańska Rezerwa Federalna kontynuuje proces podnoszenia stóp procentowych – w tym roku możliwe są dwie, trzy podwyżki. To, wraz z coraz mniej łagodną polityką EBC, nie będzie sprzyjać światowym rynkom obligacji, co przełoży się również na polski rynek. Można się spodziewać, że polskie obligacje w tym roku przyniosą podobną stopę zwrotu co rynek pieniężny, choć przy większej zmienności.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Licencja na małe firmy

  09 listopada 2018
  Odebranie licencji Polskiemu Domowi Maklerskiemu sprawi, że na rynku pojawi się luka – PDM wyspecjalizował się w organizowaniu emisji obligacji o wartości kilku milionów złotych. Chętni może się znajdą, ale z inwestorami to już inna historia.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (październik 2018)

  09 listopada 2018
  W październiku obroty na rynku Catalyst wyniosły 170,79 mln zł, co oznacza wzrost o 12 proc. w porównaniu do września, a także wzrost o 54 proc. w porównaniu do wartości sprzed dwóch miesięcy. Wartość ta jest jednak wciąż o 10 proc. poniżej średniej za ostatnich 12 miesięcy.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (grudzień 2017)

  18 stycznia 2018
  W grudniu obroty na Catalyst wyniosły 241,7 mln zł i były wyższe o 26,3 proc. w porównaniu z listopadem i aż o 56,9 proc. wyższe niż w grudniu 2016 roku. Obrót obligacjami korporacyjnymi wyniósł 194 mln zł, co stanowiło 80,3 proc. całego obrotu wygenerowanego na Catalyst.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Trzy emisje w miesiącu

  12 stycznia 2018
  MCI.PrivateVentures FIZ otworzył rok nową emisją publiczną, a tych nie będzie brakowało – w 2018 r. spodziewamy się 35-40 publicznych ofert, co daje średnio w granicach trzech emisji miesięcznie.
  czytaj więcej

Emisje