poniedziałek, 29 maja 2023

Newsroom

Dom Development z programem emisji obligacji

msd | 07 lutego 2023
Wartość programu ponownie ustalono na 400 mln zł, ale jego organizację powierzono innemu niż poprzednio brokerowi.

W ramach bezterminowego programu Dom Development będzie mógł plasować niezabezpieczone papiery dłużne z okresem spłaty do pięciu lat. Z poszczególnymi ofertami nie będzie się wiązać obowiązek sporządzenia i publikacji prospektu, co można odczytywać, jako zamiar pozostania przez spółkę przy emisjach adresowanych do inwestorów instytucjonalnych.

Tym razem organizację nowego programu deweloper powierzył mBankowi (program z 2017 r. spółka realizowała z Trigonem), z którym może także zawrzeć umowę gwarancyjną.

W listopadzie, na niedługo przed upływem termin spłaty wartych 50 mln zł papierów DOM122, Dom Development zapowiedział, że rezygnuje z plasowania emisji refinansującej, a na rynek zamierza wrócić w bardziej dogodnym momencie.

- Rynek jest dość płytki, a fundusze generują odpływy i nie mają środków na obejmowanie nowych emisji. My z kolei nie jesteśmy chętni do płacenia premii dla funduszy, czy wyjścia do detalu – mówił wówczas Leszek Stankiewicz, wiceprezes i dyrektor finansowy w Dom Development.

Po grudniowym wykupie na Catalyst pozostały cztery serie obligacji dewelopera o łącznej wartości 310 mln zł i terminach wykupu do maja 2026 r. Najbliższa spłata czeka spółkę natomiast październiku tego roku, gdy zapadać będą papiery o wartości 50 mln zł. Zależnie od serii, Dom Development płaci za między 1,3 a 1,75 pkt proc. ponad WIBOR 6M. Płynność długu spółki pozostaje jednak mocno ograniczona. 

Więcej wiadomości o Dom Development S.A.

 • W Dom Development zagościł optymizm

  18 maja 2023
  Deweloper dał się zaskoczyć odbudową rynku mieszkaniowego w I kwartale, a dobra sprzedaż skłoniła go do rozpoczęcia 10 nowych inwestycji. Po raz kolejny utrzymał komfortową sytuację finansową, ale spodziewa się, że po lipcowej wypłacie dywidendy w jego bilansie po raz pierwszy od ponad trzech lat zagości dług netto.
  czytaj więcej
 • Odwilż u deweloperów z Catalyst

  12 kwietnia 2023
  Notowani na warszawskim rynku obligacji producenci mieszkań sprzedali ponad 4,1 tys. lokali w I kwartale, wyraźnie przebijając rezultaty z poprzednich kwartałów.
  czytaj więcej
 • Deweloperzy zgodnie z kryzysowym planem ograniczają zadłużenie

  06 kwietnia 2023
  Większość dużych deweloperów zdołała w ub.r. utrzymać lub obniżyć wskaźniki zadłużenia, choć odbyło się to także kosztem zmniejszenia płynności gotówkowej. Poprawa sprzedaży zapasów da im nieco oddechu.
  czytaj więcej
 • Już tylko symboliczna przewaga gotówki na bilansie Dom Development

  16 marca 2023
  Deweloper zamknął ubiegły rok z rekordowymi zyskami, ale jego sytuacja bilansowa nieco osłabła względem tego, jak wyglądała przez ostatni trzy lata. Mimo tego, Dom Development zamierza wypłacić prawie 283 mln zł dywidendy. Na rynek obligacji chętnie wróci, ale pod warunkiem możliwości uzyskania atrakcyjnych dla siebie warunków finansowych.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Emisje